8. týden těhotenství: vstupní těhotenská prohlídka

0
8. týden těhotenství: vstupní těhotenská prohlídka
Shutterstock

V 8. týdnu těhotenství rostou kromě tělíčka vašeho dítěte také ruce a nohy a začínají se formovat jeho obličejové rysy. Základy důležitých orgánů jsou již na svém místě a srdíčko nyní bije dvakrát rychleji než to vaše. Plod už je velký jako malina a lékař jej konečně může detekovat na ultrazvuku. Z toho důvodu je nejvyšší čas podstoupit vstupní těhotenské vyšetření.

Vývoj miminka 8. týden těhotenství

V 8. týdnu (8 tt) těhotenství se na obličeji miminka utvářejí oční víčka, ale oči prozatím budou ještě nějaký čas zavřené. Tvoří se také základy budoucího mléčného chrupu a formuje se horní ret spolu s nosem.

Přestože má dítě ruce a nohy stále ještě srostlé plovací blánou, prsty na nohou i rukou se již začínají oddělovat, vyvíjejí se klouby a začínají se rýsovat otisky prstů. Uši se začínají tvořit na vnější straně hlavy dítěte, ale jejich vývoj probíhá zatím uvnitř.

Plod se začíná pomalu pohybovat a ocásek je již téměř pryč. Základy orgánů, jako je jícen, plíce a žaludek, se již nacházejí na svém místě. Srdce vašeho potomka bije neuvěřitelnou rychlostí, a to asi 150 až 170krát za minutu, tedy zhruba dvakrát rychleji než to vaše. Genitálie miminka se stávají vaječníky nebo varlaty, ale ještě chvíli nebudou viditelné.

8 tt: velikost plodu

Vaše dítě roste neuvěřitelným tempem. V 8. týdnu těhotenství se z velikosti borůvky zvětšilo až na velikost maliny. Plod v tuto chvíli stále váží pouhý 1 gram a měří přibližně 1,6 centimetru. Ačkoli miminko nyní roste přibližně o jeden milimetr denně, nemusí jít nutně jen o délku. Prodloužení se odehrává také v rukou, nohou, zádech a dalších částech tohoto drobného těla.

Co čeká nastávající maminky v těhotenství 8. týden?

Jak jste už nejspíš slyšely nebo četly v minulých článcích, příznaky těhotenství se mění od jedné ženy k druhé a od jednoho těhotenství k dalšímu. Mohly jste je začít pociťovat minulý týden, nebo ještě dříve. Stejně tak se mohou začít projevovat až příští týden, nebo také můžete mít štěstí a vůbec je nezažijete.

Tento týden bude však pravděpodobně pokračovat ranní nevolnost, která může přijít kdykoli během dne, a také zvýšená únava. Dále můžete pociťovat mírné křeče, změny v citlivosti nebo bolestivosti prsou, závratě a bolesti hlavy.

8. týden těhotenství: bříško

Kromě toho, že se vaše děloha rozšiřuje, aby se přizpůsobila rostoucímu dítěti, zvyšuje se také objem plodové vody. Ženská děloha, která má za normálních okolností velikost pěsti, se v 8. týdnu těhotenství rozrostla přibližně na velikost většího grapefruitu. To je však stále poměrně málo na to, aby na vás bylo těhotenství vidět.

Křeče a krvácení v 8. týdnu těhotenství

I když zatím nevidíte velký rozdíl v růstu vašeho břicha, přirozené napínání dělohy může vést k mírné bolesti projevující se jako slabé křeče. Navíc se můžete potýkat s potížemi, jako je zácpa, plynatost či průjem, které také mohou na začátku těhotenství způsobit nepohodlí v břiše.

Slabé krvácení a špinění v 8. týdnu těhotenství bývá také běžné. Může k němu docházet hned z několika důvodů. Příčinou může být implantační krvácení, ale na vině často bývají i změny děložního čípku, který je nyní citlivější.

Pokud je však krvácení silné, a to natolik, že potřebujete použít menstruační vložku, nebo máte silné křeče a bolesti, zavolejte co nejdříve svému lékaři nebo jděte rovnou na pohotovost, jelikož by se mohlo jednat o závažnější zdravotní problém.

Ultrazvuk v 8. týdnu těhotenství a vstupní vyšetření

V tuto dobu můžete očekávat vstupní těhotenské vyšetření, jehož součástí je i těhotenský ultrazvuk. Tedy pokud jste se včas objednaly. Jestli ne, je nejvyšší čas. Na první těhotenské prohlídce bude chtít váš lékař v první řadě znát rodinnou i osobní anamnézu, kvůli možnému riziku dědičných poruch a nemocí.

Součástí každého vyšetření je měření krevního tlaku a tělesné hmotnosti. Následně můžete očekávat kontrolu děložního čípku, případně i odběr kultivace z pochvy nebo moči.

Jelikož je plod na ultrazvuku v tuto chvíli již patrný včetně tlukotu jeho srdíčka, lékař zkontroluje jeho srdeční akci. V tento moment se také dozvíte, zda čekáte jedno dítě, nebo vícerčata. V případě dvojčat v 8. týdnu těhotenství je také možné rozpoznat, zda jsou jednovaječná, či dvojvaječná.

Vyšetření v následujících týdnech

Během prvního trimestru vás také čeká prvotrimestrální screening, jehož součástí je odběr krve ke zjištění Rh faktoru a krevní skupiny. Lékař během něj bude chtít dále zkontrolovat vaše hladiny hormonů a červených i bílých krvinek, aby se ujistil, že jsou v normě. Nejspíš také budete vyšetřena na hepatitidu B, pohlavně přenosné choroby a HIV.

Zdravý životní styl v 8. týdnu těhotenství

Začínající těhotenství pro vás může být náročné, ale snažte se nezapomínat na zdravý životní styl. Místo toho, abyste se snažily jíst za dva, dbejte na dostatečný příjem všech důležitých živin. To vám a vašemu dítěti poskytne nejlepší podporu pro zdravý vývoj až do samotného porodu. Vaše strava by měla obsahovat širokou škálu potravin bohatých na všechny potřebné makroživiny, vitamíny a minerály.

Zkuste se tedy vyhýbat ultra zpracovaným potravinám a nahraďte je kvalitními surovinami. Nezapomínejte na pravidelnou konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Měly byste se také snažit vypít 8 až 10 sklenic vody každý den, pokud vám lékař neurčí jinak.

Dopřejte si také pravidelný pohyb. Není potřeba nic náročného, postačí krátká procházka na čerstvém vzduchu. Pohyb je prospěšný nejen pro prokrvení organismu a udržení dobré fyzické kondice, ale také pro psychickou pohodu, která je v tuto chvíli důležitější, než možná tušíte.

Zdroje: nutriklub.cz, babyonline.cz, nestlebaby.cz, babyweb.cz, babycenter.com