Odstranění bradavic se nejčastěji provádí tekutým dusíkem. Jaké jsou další možnosti?

0
Odstranění bradavic se nejčastěji provádí tekutým dusíkem. Jaké jsou další možnosti?
Shutterstock

Bradavice jsou kožní onemocnění virového původu, které se liší svým vzhledem podle toho, na jaké části těla se nachází. Odstranění bradavic je v současné době poměrně jednoduché, přičemž na výběr je více možností. Nejvyužívanější metodou je odstranění dusíkem, které je zároveň bezplatné. U rozsáhlejších ložisek se využívá rovněž chirurgické odstranění, zatímco nejšetrnější variantou zůstává laserové ošetření. To však není hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Co jsou bradavice a jak vypadají?

Bradavice jsou povrchové nezhoubné kožní výrůstky, které jsou způsobeny virovou infekcí. Na vině jsou tzv. papilomaviry (HPV), které se přenášejí z člověka na člověka dotekem. Do těla pak mohou proniknout například drobným poraněním.

U mnohých lidí tyto viry nezpůsobují žádné obtíže, zatímco u jiných mohou být příčinou závažnějších zdravotních problémů, mezi něž patří například rakovina děložního čípku.

Lidé často zaměňují různá znaménka či fibromy za bradavice, ale ty jsou jiného původu. Bradavice se mohou lišit vzhledem podle toho, kde se vyskytují. Přesnou diagnózu vám dokáže stanovit váš lékař. V zásadě však rozlišujeme 4 hlavní typy bradavic:

 • Pravé (vulgární) bradavice – nejčastěji se vyskytují na rukou, jsou hrbolkovité o velikosti špendlíkové hlavičky
 • Bradavice v oblasti chodidel (plantární) – nerostou na povrch, ale zanořují se do kůže, mohou při chůzi způsobovat bolest
 • Ploché bradavice – jsou malé, mají okolo 3 mm, a vyskytují se hlavně u dětí, zejména na obličeji
 • Genitální bradavice (kondylomata) – přenášejí se výhradně pohlavním stykem, splývají do větších květákovitých útvarů [1], [2]

Odstranění bradavic dusíkem

Odstranění bradavic tekutým dusíkem je jednou z nejběžnějších metod, jak se těchto kožních obtíží zbavit. Tato léčba se nazývá také kryoterapie a využívá se v kombinaci s domácí aplikací přípravků, které naleptávají povrch bradavic. Daná metoda přitom slouží k odstranění pravých a plochých bradavic i kondylomat.

Zamrazení bradavic dusíkem může být jednorázově mírně bolestivé, nicméně po prvním zákroku spolu s domácí léčbou přípravkem rychle ustupují. Čím menší bradavice jsou, tím rychleji zmizí.

V případě větších bradavic bývá nutné kryoterapii opakovat, ale drobnější bradavice další zamrazení zpravidla nevyžadují. Po pár dnech se na místě bradavice vytvoří puchýř, který posléze odpadne. Odstranění bradavic dusíkem je plně hrazeno pojišťovnou, a to i při opakovaném zákroku. Součástí hrazeného zákroku je:

 • Bodová kryalizace
 • Dezinfekce postižené kůže
 • Náplasťový obvaz
 • Lokální anestézie
 • Antibiotická mast [3], [4]

Chirurgické odstranění bradavic

Dalším způsobem odstranění bradavic je chirurgický zákrok. Tato metoda se využívá především k léčbě bradavic a kondylomat většího rozsahu a také bradavic na ploskách nohou. Operace se zpravidla provádí pod lokální narkózou. Hojení po chirurgickém zákroku však bývá delší a náročnější, zejména v oblasti chodidel, což vyžaduje větší dávku trpělivosti. Tento typ odstraňování bradavic je rovněž hrazený zdravotní pojišťovnou. [5]

Laserové odstranění bradavic

Odstraňování bradavic laserem představuje šetrnější metodu odstranění, neboť nezanechává jizvy na postiženém místě. Laserové ošetření se provádí dvěma způsoby:

 • Destrukcí přívodné cévky
 • Snesením útvaru ablačním CO2 laserem

Cévní laser je nejšetrnější variantou odstranění, jelikož pracuje s vysokou přesností a nezasahuje do zdravé kůže. Cévní laser, který se při této metodě využívá, zatavuje cévy, jež vyživují celou bradavici. Díky tomu bradavice pozvolna odumře.

Ošetření trvá pouhých pár sekund, bývá jen minimálně bolestivé a možné je rovněž aplikovat anestetický gel. Obvykle však bývá nutné proceduru zopakovat. To platí pro obě laserové metody. Někdy se laserové ošetření doporučuje v případě, že jiné metody nejsou účinné.

Odstranění bradavic laserem: cena

Na rozdíl od chirurgické a dusíkové metody není laserové ošetření bradavic hrazeno zdravotní pojišťovnou. Výsledná cena se odvíjí od počtu zákroků, které pacient podstoupí, a také závisí na cenách konkrétní kliniky. Lékař by však měl vždy pacienta informovat o tom, co vše cena zákroku obsahuje. Ošetření jedné bradavice se zpravidla pohybuje v rozmezí kolem 1000 až 1500 Kč. [6], [7]

Zdroje: vzp.cz, nutriklub.cz, vitalia.cz, cemcz.cz, esthe-laser.cz, laser-centrum-brno.cz