Cysta na vaječníku často vymizí sama od sebe. Kdy je nutná operace?

0
Cysta na vaječníku často vymizí sama od sebe. Kdy je nutná operace?
Shutterstock

Cysty na vaječnících jsou zpravidla nezhoubné váčky, které vznikají v průběhu menstruačního cyklu v důsledku přebytkového estrogenu. V mnoha případech nezpůsobují žádné obtíže a samy od sebe mizí. Některé cysty však mohou růst, plnit se krví a působit bolest. Výjimečně se pak může objevit i zhoubná cysta, kterou je nutné odstranit chirurgicky.

Cysty na vaječníku

Cysta je dutina obvykle naplněná tekutinou, která se nachází ve vaječníku nebo na jeho povrchu. Cysty na vaječnících dnes postihují spoustu žen, přičemž většina z nich je neškodná. V mnoha případech dokonce zmizí samy, aniž byste o nich věděly. Někdy mohou způsobovat drobné nepohodlí, například při pohlavním styku, a jindy dokonce i tlak a bolesti.

V některých případech mohou představovat riziko, zejména pokud jsou rakovinové nebo hrozí jejich prasknutí. Cysty mohou být drobné o velikosti pár centimetrů, nebo velké až jako tenisový míček. Zpravidla jsou hmatatelné při běžné preventivní gynekologické prohlídce, avšak spolehlivě jejich výskyt dokáže potvrdit ultrazvukové vyšetření.

Jak cysty na vaječnících vznikají?

Většina ovariálních cyst se objevuje v průběhu menstruačního cyklu jako vedlejší účinek hormonálních změn v souvislosti s dozráváním a uvolňováním vajíček ve vaječnících, konkrétně z nadbytku estrogenu. Cysty, které takto vznikají, bývají zpravidla drobné a samy mizí. Cysty mohou být různého typu, mezi něž patří následující:

  • Folikulární cysta: nejběžnější typ cysty. Vzniká v důsledku hyperstimulace FSH (folikulostimulační hormon). Obvykle se objevuje v půlce menstruačního cyklu.
  • Dermoidní cysta na vaječníku: tyto cysty vznikají z důvodu abnormálního vývoje tkání. Ty mohou navíc obsahovat některé cizí tkáně, jako jsou například chlupy apod.
  • Endometriom: tento druh cysty se objevuje jako vedlejší účinek endometriózy. Může způsobovat větší potíže, jelikož se během menstruace plní krví, což vede k bolesti v tomto období.
  • Cystadenom: jedná se o nezhoubný typ nádoru, nazývaný také cystický adenom. Tyto cysty bývají naplněny tekutinou.
  • Zhoubná cysta na vaječníku: výjimečně se mohou objevit i cystické formy rakoviny vaječníků. Varovným znamením bývá nepravidelný tvar a nepravidelná výplň.

Dermoidní cysty a cystadenomy se mohou zvětšovat, což může způsobit posunutí vaječníku ze své původní pozice. Může tak docházet k bolestivé torzi (zkroucení) vaječníku a následnému snížení či zastavení průtoku krve do vaječníku.

Cysta na vaječníku a těhotenství

Na začátku těhotenství se může objevit cysta žlutého tělíska, které produkuje hormony, aby udrželo těhotenství do doby, než tuto roli přebere placenta. Tento typ cysty je pro těhotenství prospěšný, ale může dosahovat rozměru i několik centimetrů. Ostatní typy cyst jsou v těhotenství poměrně vzácné. Pokud by se objevila cysta, u níž by hrozilo prasknutí, bylo by nutné ji operačně odstranit.

Jaké má cysta na vaječníku příznaky?

V mnohých případech ženy cysty vůbec nezaznamenají, jelikož bývají malé a samy ustupují. Tyto drobné cysty bývají typicky odhaleny při preventivní gynekologické prohlídce při prohmatu. Výskyt cysty na vaječníku potvrdí ultrazvuk, případně je možné podstoupit CT vyšetření. Začnou-li se cysty zvětšovat, mohou způsobovat pocity nepohodlí. Typickými příznaky dále jsou:

  • Tlak v pánvi
  • Bolest v pánvi – tupá nebo ostrá bolest na jedné straně
  • Bolestivá cysta na vaječníku při pohlavním styku
  • Změna menstruačního krvácení (včetně vynechání)
  • Nadměrná žízeň
  • Výjimečně i zvětšení břicha (u velkých cyst)

Jaké má prasklá cysta na vaječníku příznaky?

Samovolné prasknutí cysty na vaječníku u ženy zpravidla způsobuje prudkou bolest v podbřišku na straně postiženého vaječníku. Dále může vyvolat vnitřní krvácení, které je velmi nebezpečné a vyžaduje neprodlený chirurgický zákrok. Může jej také doprovázet šokový stav. Lékaře neprodleně vyhledejte i ve chvíli, kdy bolest v podbřišku doprovází příznaky jako:

  • Horečka
  • Nevolnost a zvracení
  • Závratě

Cysta na vaječníku: léčba

Převážná většina cyst nevyžaduje léčbu, neboť nezpůsobuje žádné obtíže a, jak jsme si již uvedli výše, sama se zmenší a vymizí. Cysty, které způsobují bolest nebo jiné obtíže, je možné léčit dvěma způsoby, a to konzervativně nebo chirurgicky. Konzervativní léčba spočívá v podání hormonální antikoncepce. Typ léčby se odvíjí od druhu cysty a rizika, které se s ní pojí.

Cysta na vaječníku: operace

Operace cysty na vaječníku je nejčastěji doporučovaný typ léčby, pokud je cysta velká, zvětšuje se a způsobuje obtíže. Chirurgický zákrok je také preferován v případě, kdy existuje podezření, že je cysta rakovinového původu, nebo hrozí, že by se rakovinnou mohla stát.

Rozsah a typ zákroku závisí vždy na konkrétním nálezu. Operace je také nezbytná při výskytu komplikací, zejména dojde-li k prasknutí cysty. Provádí se dvěma možnými způsoby:

  • Laparoskopie: jedná se o preferovaný způsob chirurgické operace, neboť je méně bolestivý a umožňuje rychlejší zotavení. Při zákroku je zaveden do břicha drobný mikroskop, díky kterému chirurg může cystu odstranit.
  • Laparotomie: je-li cysta velkého vzrůstu nebo se jedná o zhoubný nález, může vám být doporučena laparotomie. Provádí se jako řez do břicha, který umožňuje lékaři snazší přístup k cystě.

Cysty na vaječníku: přírodní léčba

Nejlepší způsob, jak zvládnout tyto obtíže a předcházet cystám na vaječnících, je jíst správné potraviny. Ty pomohou udržet hladiny hormonů během vašeho menstruačního cyklu stabilnější. Tyto potraviny byste tedy měly zařadit do vašeho pravidelného jídelníčku, abyste měly své zdraví lépe pod kontrolou.

  • Košťálová zelenina: zelenina, jako je růžičková kapusta, brokolice či zelí, velmi účinně pomáhá tělu zpracovávat a eliminovat přebytečný estrogen. Pokud vás trápí cysty na vaječnících, navyšte příjem této zeleniny.
  • Fermentované potraviny: do této kategorie patří zejména kysané zelí, kimchi a okurky. Určitý soubor střevních bakterií produkuje základní enzym, který pomáhá metabolizovat estrogen. Vaše střevo hraje důležitou roli při vylučování hormonů z těla a právě fermentované potraviny jsou pro zdraví střev zásadní.
  • Potraviny bohaté na vlákninu: vláknina pomáhá játrům a trávicímu systému se pohybovat a odstraňovat přebytečný estrogen. Nejlepšími potravinami s vysokým obsahem vlákniny pro prevenci estrogenové dominance jsou lněná semínka a hrušky. Lněná semínka navíc obsahují lignan, který zabraňuje tělu absorbovat přebytečný estrogen.

Zdroje: babyonline.cz, stefajir.cz, anamneza.cz, mayoclinic.org, gyncare.cz, floliving.com