Bolest a motání hlavy jsou běžnými příznaky raného těhotenství. Co když přetrvávají déle?

0
Bolest a motání hlavy jsou běžnými příznaky raného těhotenství. Co když přetrvávají déle?
Shutterstock

Bolesti, motání hlavy i závratě patří mezi typické příznaky raného těhotenství. Dochází k nim především kvůli hormonálním změnám a narůstajícímu objemu krve. Pokud tyto obtíže přetrvávají i v pokročilém stádiu těhotenství, nebo jsou až nesnesitelné, mohou být projevem závažnějších zdravotních stavů, jako je mimoděložní těhotenství, těhotenská cukrovka či preeklampsie. V takovém případě je nutné vyhledat vašeho lékaře.

Bolest a motání hlavy v těhotenství

Mnoho žen během těhotenství pociťuje bolesti a motání hlavy, zejména v prvním trimestru. Pokud jste těhotná, můžete si všimnout častějších bolestí a motání hlavy přibližně v 9. týdnu těhotenství. Vašemu dítěti nijak uškodit nemohou, nicméně pro vás mohou být velmi nepříjemné. S pokračujícím těhotenstvím, typicky se vstupem do 2. trimestru, by však měly postupně odeznít.

Co způsobuje bolest hlavy v těhotenství?

Bolest hlavy na začátku těhotenství bývá vyvolána změnou hormonů. Kromě hormonálních změn mohou být tyto obtíže v počátečních stádiích těhotenství způsobeny zvýšením objemu krve, kterou vaše tělo nyní produkuje, aby podpořilo vývoj plodu v děloze. Jinými příčinami bolesti hlavy během těhotenství mohou také být:

  • Vysazení kofeinu
  • Nízká hladina cukru v krvi
  • Dehydratace
  • Nedostatek spánku
  • Stres
  • Špatné držení těla, zvláště když vaše dítě roste
  • Deprese nebo úzkost

Silné bolesti hlavy v těhotenství po 20. týdnu ovšem mohou souviset s vysokým krevním tlakem. V pozdním stádiu těhotenství by tedy mohly být známkou vážnějšího zdravotního stavu zvaného preeklampsie, proto o tom včas informujte svého lékaře.

Co způsobuje motání hlavy v těhotenství?

Zvýšený průtok krve v raném stádiu těhotenství může vést ke změně krevního tlaku. Během těhotenství váš krevní tlak tedy může často klesat. Nízký krevní tlak může způsobit, že se vám bude motat hlava, zejména při změně polohy vleže nebo vsedě do polohy stání.

Závratě se pak mohou objevit, pokud trpíte silnou nevolností a zvracením. K tomu často dochází na začátku těhotenství kvůli změnám hladin hormonů. Dalšími příčinami mohou být:

  • Únava a stres
  • Hlad, který může bránit vašemu mozku získat dostatek energie (stav zvaný hypoglykemie, při kterém je hladina cukru v krvi příliš nízká)
  • Dehydratace, která může snížit množství průtoku krve do mozku

Motání hlavy a mimoděložní těhotenství

Motání hlavy na začátku těhotenství může ale být také důsledkem mimoděložního těhotenství. K tomu dochází, když se oplodněné vajíčko implantuje mimo vaši dělohu, nejčastěji do jednoho z vašich vejcovodů. Dalšími příznaky tohoto stavu bývají vaginální krvácení a bolest v podbřišku. Mimoděložní těhotenství může matku ohrozit na životě, proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Motání hlavy v 2. a 3. trimestru

V průběhu 2. trimestru by závratě měly odeznít. Pokud se obtíže budou objevovat i během následujícího trimestru, může být na vině například nízký krevní tlak. S postupujícím těhotenstvím mohou nastat ale i další komplikace, které tyto nepříjemné stavy způsobí.

Pokud rostoucí děloha tlačí na vaše cévy, mohou se u vás objevit závratě. K tomu může dojít ve druhém nebo třetím trimestru a jsou častější, když je dítě velké. Jiným důvodem může být například ležení na zádech. Je to proto, že vaše rozpínající se děloha zablokuje tok krve z dolních končetin do srdce.

Pokud se potýkáte s těmito stavy v pokročilém stádiu těhotenství, neváhejte navštívit lékaře, který může odhalit či vyloučit další zdravotní stavy, jako je například těhotenská cukrovka.

Co na bolest hlavy v těhotenství?

Pokud vás během těhotenství trápí bolesti hlavy, v první řadě se ujistěte, zda máte dostatek odpočinku a spánku a že hodně pijete. Na úlevu od bolesti hlavy můžete následně použít obklady. Zkuste si přiložit teplé obklady na přední část obličeje na obou stranách nosu, uprostřed čela a na spánky.

Pokud se vaše bolest hlavy projevuje spíše napětím, zkuste přiložit naopak studené obklady podél zadní části krku. Dále vyzkoušejte relaxační cvičení, jako je zavírání očí a představování si sebe na klidném místě. Snižování stresu je klíčovou součástí zdravého těhotenství.

Léky na bolest hlavy v těhotenství

Pokud jde o léky na bolest hlavy, nejlepší volbou v těhotenství jsou ty, které obsahují léčivou látku paracetamol (např. Paralen, Panadol apod.). Z bezpečnostních důvodů však užívejte léky proti bolesti hlavy v těhotenství co nejkratší dobu. O dávkování, případně o užití jiných léčiv, se raději předem poraďte s lékárníkem nebo se svým lékařem.

Jak předcházet v těhotenství motání hlavy?

V závislosti na příčině existují různé způsoby, jak se závratím vyhnout. Udržování dostatečného příjmu tekutin a dobře vyvážené stravy může pomoci předcházet závratím způsobeným dehydratací a hypoglykemií. Zdravý jídelníček je dobrý způsob, jak udržet hladinu cukru v krvi stabilizovanou po celý den.

Dalším způsobem, jak zabránit motání hlavy, je pomalé vstávání z polohy vsedě a vleže. Vzhledem k tomu, že závratě jsou na začátku těhotenství jedním z příznaků mimoděložního těhotenství, je potřeba o tomto problému co nejdříve informovat vašeho lékaře.

Zdroje: zdravi.euro.cz, healthline.com, abctehotenstvi.cz