7. týden těhotenství: začínají se vyvíjet končetiny miminka

0
7. týden těhotenství: začínají se vyvíjet končetiny miminka
Shutterstock

V 7. týdnu těhotenství je vaše embryo 10 000krát větší, než bylo, když doputovalo do vaší dělohy, i když měří jen pouhých 10 milimetrů. Rychle roste a vytváří se mu nové mozkové buňky. Kromě toho, že se již vyvíjejí životně důležité orgány, začíná se formovat obličej a také ruce a nohy. U vás se nyní nejspíš projevují běžné těhotenské příznaky, jako je ranní nevolnost, citlivá a nateklá prsa nebo averze k jídlu.

7. týden těhotenství a vývoj miminka

V 7. týdnu (7 tt) těhotenství je vaše dítě dlouhé přibližně 8 až 12 milimetrů, což znamená, že je tedy velké zhruba jako borůvka. Sice je stále velmi drobné, nicméně v tuto chvíli bývá už 10 000krát větší, než bylo těsně po početí.

V této fázi těhotenství je většina růstu soustředěna především v hlavě, protože se generuje velké množství mozkových buněk. Hlavička nyní roste rychleji než zbytek těla a embryo má velké čelo. Kromě mozku se tento týden tvoří také ústa, oči, uši a jazyk.

Mimo hlavičku se ale také začínají vyvíjet končetiny. Pupeny paží a nohou, které se objevily už minulý týden, začínají růst a zesilují. Horní končetiny se pomalu dělí na segmenty dlaní, paží a ramen a dolní končetiny na segmenty nohou, kolen a chodidel. V této fázi však ještě moc nevypadají jako ruce a nohy, ale spíše připomínají pálky.

Jaké orgány se v těhotenství 7. týden utvářejí?

Co se týče orgánů dítěte, v tuto chvíli se začíná vyvíjet trávicí trakt, tvoří se dýchací cesty, z nichž později vzniknou plíce, a už i ledviny jsou na svém místě připraveny zahájit svou důležitou práci s vylučováním odpadů z těla.

Vaše dítě začne již brzy produkovat moč. V neposlední řadě vznikají také základy pohlavních orgánů, svalů a nervů, díky čemuž se mohou začít objevovat první drobné pohyby miminka. Ty ale prozatím neucítíte.

7. týden těhotenství: ultrazvuk

Ultrazvuk v 7. týdnu těhotenství již dokáže zachytit embryo v děloze a zároveň detekovat srdeční tep. Protože ale v této rané fázi záznam srdečního tepu není zárukou, většina lékařů doporučuje počkat na ultrazvuk alespoň do 8. týdne těhotenství.

To znamená, že pokud byste z nějakého důvodu měly absolvovat ultrazvuk již tento týden, připravte se na to, že vás možná čeká vaginální ultrazvuk, který se zavádí pomocí ultrazvukové sondy.

Co čeká v 7. týdnu těhotenství maminky?

V tuto chvíli se pravděpodobně cítíte především unavené. Vaše prsa mohou být bolestivá a zvětšená a možná běháte čůrat častěji, než jste zvyklé. Některým těhotným ženám začne být v tuto dobu nevolno nebo se začnou potýkat s jinými běžnými těhotenskými příznaky.

U většiny žen se pocity nevolnosti a zvracení začínají zlepšovat přibližně až ve 14. týdnu těhotenství. Ale není to pravidlem, protože každé těhotenství probíhá zcela odlišně. Zatímco některým je špatně pouze pár dní, jiné s těmito obtížemi mohou bojovat celé měsíce.

Špinění, bolesti a krvácení v 7. týdnu těhotenství

Lehké křeče a špinění v 7. týdnu těhotenství jsou normální. Uvnitř vaší dělohy se toho děje hodně, a přestože bude několik týdnů trvat, než se dítě začne hýbat, můžete v tomto bodě těhotenství určitě cítit spoustu nepříjemných pocitů.

Váš děložní čípek může být také citlivější, takže může docházet ke špinění zejména po pohlavním styku. Tyto dva těhotenské příznaky mohou být znepokojující, ale ve většině případů nejsou známkou zdravotních problémů.

Pokud byste zažívaly bolesti břicha, které jsou intenzivnější než typické menstruační křeče, nebo se objevilo krvácení, které je silné jako běžná menstruace, mohlo by se ale jednat o signál nějakých závažných komplikací. V takovém případě byste měly okamžitě zavolat svému lékaři.

Jak vypadá 7. týden těhotenství bříško?

Přistihly jste se, jak v zrcadle pozorujete své těhotenské bříško, zda se už začíná zvětšovat? Pokud máte pocit, že už začíná růst, důvodem bude prozatím bohužel spíše jen vaše večeře. Vaše děloha se nyní rozrostla na velikost citronu, což je stále málo na to, aby to bylo poznat.

Každá nastávající maminka je jiná, ale těhotenství bývá vidět na břiše až koncem prvního trimestru, když děloha přeroste pánev. Budoucí maminky, které čekají dvojčata, ho zpozorují o něco dříve, ale ani ony v tomto momentě nepoznají rozdíl.

Na co v této fázi těhotenství nezapomínat?

I když se vám možná nyní vůbec nechce, měly byste svému tělu dopřávat pravidelný pohyb. Kromě toho, že byste měly šetřit své síly a dostatečně odpočívat, neměly byste zanevřít na cvičení.

Cvičení je důležité pro vaše zdraví celkově, například vám zlepší náladu, která může kolísat v důsledku hormonálních změn, rozproudí váš krevní oběh a navíc může také pomoci vyřešit další příznaky těhotenství, jako je právě únava. Třicet minut cvičení denně vám může pomoci zvýšit energii.

Samozřejmě se nepouštějte do intenzivního cvičení, ale naopak pohyb přizpůsobte vašim možnostem. Pokud se na cvičení opravdu necítíte, postačí i pouhá procházka. Dále můžete zvážit například jógu, která vám pomůže i v nácviku dýchání na porod, plavání, nebo třeba cvičení s gymnastickými míči.

Zdroje: nutriklub.cz, babyweb.cz, monperi.cz, babyonline.cz