Za špinění v těhotenství často může citlivý děložní čípek. Kdy je třeba vyhledat lékaře?

0
Za špinění v těhotenství často může citlivý děložní čípek. Kdy je třeba vyhledat lékaře?
Shutterstock

Zpozorovat špinění nebo lehké krvácení během těhotenství může být děsivé, ale nemusí to vždy znamenat, že něco není v pořádku. Mnoho žen, které si všimnou špinění v těhotenství, porodí zdravé dítě. Typické bývá zejména na začátku těhotenství, když se vajíčko usazuje do dělohy, nebo kdykoli během těhotenství po pohlavním styku či při větší námaze. Kdy je potřeba zpozornět a vyhledat lékaře?

Jak se projevuje špinění v těhotenství?

Pro špinění při těhotenství je typické malé množství růžové, červené nebo tmavě hnědé krve. Při používání toalety si můžete všimnout těchto drobných skvrn na spodním prádle, kde pravděpodobně uvidíte několik kapek krve. Špinění přitom bude výrazně slabší než vaše běžná menstruace.

Během těhotenství může být příčinou špinění několik faktorů a dítě je většinou naprosto v pořádku. Je důležité vědět, že špinění se liší od silnějšího krvácení, při kterém byste potřebovaly vložku nebo tampon, abyste zabránily prosakování krve spodním prádlem. Během špinění by tak měla postačit tenká, tzv. slipová vložka. Pokud zaznamenáte silnější krvácení během těhotenství, vyhledejte pohotovostní péči.

Špinění na začátku těhotenství

V prvním trimestru, tedy prvních třech měsících těhotenství, prochází vaše tělo několika dramatickými změnami. To zahrnuje narůstající hladiny hormonů a budování nového systému průtoku krve. Při tak velkém množství je slabé krvácení v prvním trimestru běžné. Existuje několik důvodů, proč byste mohly na začátku těhotenství zaznamenat vaginální špinění nebo krvácení. Podívejme se na některé běžné příčiny.

Hnědé špinění na začátku těhotenství

Výtok je obvykle hnědý kvůli staré krvi opouštějící tělo, což může být časný příznak těhotenství. Hnědé špinění v těhotenství obecně není důvodem k obavám. Pokud by se jednalo o krvácení a nikoli špinění, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Hnědé, ale i růžové špinění v těhotenství může být známkou tzv. implantačního krvácení.

Špinění v těhotenství v době očekávané menstruace

Pokud zaznamenáte špinění místo menstruace na začátku těhotenství, s největší pravděpodobností se jedná o implantační krvácení. Typickým projevem bývá špinění a bolest v podbřišku na začátku těhotenství. Implantace znamená, že oplodněné vajíčko se uhnízďuje do vaší dělohy. K tomu dochází přibližně 6 až 12 dní po početí. Oplodněné vajíčko se musí připojit k výstelce dělohy, aby získalo kyslík a výživu.

Toto usazení může způsobit lehké špinění nebo i krvácení. K implantačnímu krvácení obvykle dochází těsně předtím, než očekáváte příchod menstruace. Ve skutečnosti je často zaměňováno za lehkou menstruaci. Další známky implantačního krvácení pak mohou připomínat premenstruační syndrom (PMS). Patří mezi ně:

  • Mírné křeče v podbřišku
  • Bolesti spodní části zad
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnost
  • Citlivá prsa

Špinění v začátku těhotenství jako známka infekce

Krvácení či špinění v prvním trimestru nemusí mít s těhotenstvím vůbec nic společného. Infekce v oblasti pánve, v močovém měchýři nebo močových cestách může také způsobit špinění nebo krvácení. Tyto komplikace mohou být způsobeny bakteriemi, viry nebo plísněmi. Mezi další příznaky patří:

  • Svědění
  • Bolesti dolní části břicha
  • Pálení při močení
  • Bílý výtok
  • Hrbolky nebo boláky na vnější části pochvy

Mimoděložní těhotenství

mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko implantuje někde jinde než do dělohy, nejčastěji do vejcovodu. Mimoděložní těhotenství nemůže normálně postupovat a může být pro matku životu nebezpečné, pokud není včas diagnostikováno. Je tedy potřeba co nejrychleji vyhledat ambulantní péči, zaznamenáte-li některé z následujících příznaků:

  • Vaginální krvácení
  • Bolest v dolní části břicha, pánve a dolní části zad
  • Závratě nebo slabost
  • Mdloby
  • Nízký krevní tlak (hypotenze)
  • Bolest ramene
  • Rektální tlak
  • Poruchy vědomí

Špinění po sexu v těhotenství

Poševní sliznice je v době těhotenství více prokrvená a při větším podráždění může snadno dojít k natržení cévky v této oblasti, což způsobí drobné špinění. Těhotenské hormony dále mohou způsobit, že i váš děložní čípek bude citlivější než obvykle.

To znamená, že cokoliv se jej dotkne nebo se ocitne v jeho blízkosti, může vyvolat slabé krvácení. To zahrnuje samozřejmě i pohlavní styk. Krátce po sexu nebo fyzické prohlídce můžete na spodním prádle vidět stopy jasně červené krve. Není však důvod propadat panice, jelikož tento typ krvácení obvykle nastane jednou a poté zmizí.

Špinění v těhotenství: 2. trimestr

I když se riziko potratu po prvním trimestru výrazně sníží a mnoho z časných komplikací již není faktorem (například mimoděložní těhotenství), i slabé krvácení během druhé poloviny těhotenství je třeba brát velmi vážně, zvláště pokud přetrvává a není jednorázové. Příčiny krvácení ve druhé polovině těhotenství mohou být:

  • Pohlavní styk
  • Kontroly děložního čípku (spíše ve třetím trimestru, kdy jsou častější)
  • Špinění v těhotenství po námaze. Pokud zvedáte těžké váhy nebo dlouho cvičíte, může dojít ke špinění. V takovém případě je žádoucí zpomalit a odpočinout si
  • Patologické umístění placenty (placenta previa), což je situace, kdy placenta zakrývá děložní čípek buď částečně, nebo úplně

Špinění na konci těhotenství

Slabé krvácení, často smíchané s hlenem, těsně před koncem těhotenství může být známkou toho, že porod začíná. Tento vaginální výtok je zpravidla růžový nebo krvavý a je známý jako odchod hlenové zátky. Tento tělesný signál může znamenat, že budete rodit už za několik hodin, ale klidně až za pár dní. Blížící se porod poznáte podle pravidelných a zesilujících kontrakcí, jejichž interval se zkracuje. Další známkou porodu je:

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se u vás během těhotenství objeví vaginální krvácení, které je silné jako menstruace, ihned o tom informujte svého lékaře. Silné krvácení může být v prvním trimestru například známkou samovolného potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Ve druhém trimestru může být krvácení projevem zmiňovaného patologického umístění placenty, či dokonce abrupce placenty. Při té se placenta odtrhne od stěny dělohy a může způsobit silné vaginální krvácení. Je tedy život ohrožující pro matku i dítě. Tento stav je ale spíše vzácný a vyskytuje se pouze u přibližně jednoho procenta všech těhotenství. Lékaře také vyhledejte, pokud zaznamenáte některé z následujících příznaků:

  • Silné krvácení
  • Špinění, které přetrvává delší dobu
  • Křeče v břiše nebo v zádech
  • Nevysvětlitelná tekutina nebo tkáň vycházející z pochvy
  • Necítíte pohyby dítěte

Zdroje: nutriklub.cz, healthline.com, babyonline.cz