Není výjimkou, že předškolní děti tráví u televize či smartphonu i hodiny denně. Jak elektronika ovlivňuje jejich vývoj? Kolik času před obrazovkou je ještě v pořádku a kdy zpozornět?
Děti v obklopení technologií
Elektronika je součástí moderního světa, to však není důvodem k tomu, vystavovat děti od nízkého věku jejímu přílišnému vlivu. Ať už občas, či denně zapnete televizi, vytáhnete smartphone, tablet či necháte ratolesti hrát počítačové hry, měl by vás zajímat nejen konzumovaný obsah, ale také čas, po který jej dítě přijímá.
Doporučený screen time podle věku dítěte
Podle Světové zdravotnické organizace by měl být čas před displejem korigován podle věku dítěte.
- Děti do 1 roku – ideálně žádný čas před obrazovkou.
- Děti od 1 do 4 let – maximálně 1 hodinu denně (raději méně a s interakcí rodiče).
- Děti od 5 let výše – maximálně 2 hodiny denně (plus čas na zpracování úkolů či projektů).
Někteří odborníci jsou v tomto ohledu ještě tvrdší a doporučují čas před obrazovkou či displejem zcela eliminovat do věku 3, respektive 5 let.
Vliv elektroniky na dětské tělo a mysl
Menší slovní zásoba a problémy s komunikací jsou patrné již u dnešních předškoláků. Intenzivní sledování obrazovky (více než 7 hodin denně u školáků) má za následek změnu struktur v dětském mozku, snížení IQ, zhoršení paměti a kognitivních funkcí. Špatné porozumění a vyslovování a slabší paměť lze však pozorovat i u dětí, které u mobilu či tabletu sedí „jen“ 2 hodiny denně.
Až polovina mladistvých přiznává závislost na mobilním telefonu. Ti, kteří s mobilem tráví více než 5 hodin denně, mají o 71 % větší pravděpodobnost výskytu psychických onemocnění (úzkosti, deprese).
Vliv má i samotná nečinnost během sledování videí či hraní her. Kromě dlouhého sezení, přetěžování páteře a očí narůstá u dětí a dospívajících také spotřeba kalorických a výživově nevhodných potravin, což vede k většímu ohrožení obezitou.
Problémem je i rizikové chování na internetu. Vysvětlete dětem, aby nikdy neposílaly osobní fotografie, hesla a další citlivé údaje a aby se vyhýbaly komunikaci s neznámými lidmi.
Rady pro zdravější využívání technologií
Elektroniku byste neměli zapínat k jídlu ani k uklidnění dítěte. Alespoň hodinu před tím, než půjde dítě spát, by se mělo obrazovkám a jejich modrému světlu vyhýbat: může totiž způsobit problémy se spánkem. Přístup k elektronice by neměl být ani za odměnu – dětem zakázané ovoce chutná, a tak při odpírání virtuální zábavy mají tendence u ní trávit ještě více času.
Kdy zpozornět?
Pokud máte pocit, že dítě do virtuálního světa utíká před tím reálným a „nudným“ na dlouhé hodiny, že se bez elektroniky nedokáže zabavit či zanedbává své povinnosti, je čas na velkou promluvu. Nastavte si pravidla, která dokáže dodržovat celá rodina, a nahraďte sezení před displejem zážitky ze skutečného světa. Pro rodiče je pak největší výzvou jít příkladem a zůstat důsledný.
Je také důležité sledovat, jaký vliv má na rozpočet domácnosti používání elektronických zařízení, a to nejen z hlediska pořizovací ceny, ale i ceny za 1 kWh elektřiny, která se může v závislosti na dodavateli a spotřebě výrazně lišit.