První příznaky těhotenství můžete zaznamenat už pár dní po početí. Jaké to jsou?

0
První příznaky těhotenství můžete zaznamenat už pár dní po početí. Jaké to jsou?
Shutterstock

Přestože jediný spolehlivý způsob, jak zjistit, že jste skutečně těhotné, je těhotenský test a ultrazvuk, napovědět vám mohou i některé tělesné příznaky. Kromě vynechané menstruace se může objevit například ranní nevolnost, přecitlivělost na pachy nebo zvýšená únava. Někdy tyto symptomy ale mohou připomínat projevy premenstruačního syndromu. Zajímá vás, kdy se první příznaky těhotenství objeví?

Jaké jsou úplně první příznaky těhotenství?

Ještě než si uděláte těhotenský test, není možné jistě potvrdit, či naopak vyvrátit, že jste těhotné. Nicméně rané příznaky těhotenství vám mohou napovědět, zda tomu tak je. Většina známek začínajícího těhotenství, které se objeví ještě před vynechanou menstruací, jsou ovšem velmi podobné projevům premenstruačního syndromu (PMS).

Na rozdíl od PMS si ale nejspíš všimnete změny vašich prsních dvorců, které při otěhotnění typicky bývají tmavší, širší a více vystouplé. Napovědět může také cervikální hlen, který je v případě, že jste gravidní, krémové konzistence, a zvýšená bazální teplota. Ta za jiných okolností (když nejste těhotná) po skončení ovulace klesá. Jaké tedy bývají typické příznaky těhotenství před menstruací?

 • Přecitlivělá prsa
 • Tmavší prsní dvorce
 • Žaludeční nevolnost
 • Bolesti v podbřišku
 • Přecitlivělost na pachy
 • Zvýšená únava
 • Bolest a motání hlavy
 • Nadýmání
 • Zvýšená bazální teplota
 • Hustější konzistence cervikálního hlenu
 • Špinění
 • Kovová chuť v ústech

Kdy se objeví první příznaky těhotenství po oplodnění?

Některé ženy pociťují symptomy, jako jsou přecitlivá prsa, nevolnost, únava, citlivost na pachy nebo nadýmání, již během několika dnů po početí nebo zhruba týden a půl před plánovaným příchodem menstruace.

Jiné příznaky, jako je časté močení, se mohou objevit až v době, kdy se má dostavit vaše menstruace. Každé tělo však reaguje na oplodnění vajíčka odlišně, proto ani brzké těhotenství bez příznaků nebývá výjimkou.

Kdy je čas na těhotenský test?

Přestože můžete pociťovat nejranější příznaky těhotenství ještě před vynechanou menstruací, většina žen musí čekat v průměru alespoň dva týdny od ovulace, aby mohly své těhotenství spolehlivě potvrdit domácím těhotenským testem.

Těhotenské testy totiž zjišťují přítomnost těhotenského hormonu (hCG) v moči, jehož hladina se zvyšuje s postupujícím těhotenstvím. Těsně po oplodnění je množství hormonu ještě příliš nízké, aby jej test mohl identifikovat. S testem tedy počkejte ideálně alespoň do očekávaného termínu menstruace.

Můžete krvácet a přesto být těhotné?

Jedním ze známek toho, že vajíčko bylo oplodněno a usadilo se v děloze, bývá tzv. implantační krvácení způsobené uhnízděním vajíčka do dělohy. To ale nebývá silné jako klasické menstruační krvácení. Je tudíž možné zažít lehké špinění a být těhotná.

Některé nastávající maminky si zpravidla všimnou implantačního krvácení šest až dvanáct dní po početí. Proto se může stát, že si ho v prvním momentě spletete s menstruací.

Na rozdíl od ní je ovšem implantační krvácení obvykle středně růžové nebo světle hnědé, málokdy je načervenalé. Projevuje se také spíše skvrnami a je mnohem lehčí než běžná menstruace. Také není nepřetržité a trvá pouze několik hodin, výjimečně až několik dní.

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?

mimoděložnímu těhotenství dochází tehdy, když se z nějakého důvodu oplodněné vajíčko usadí mimo dělohu. Nejčastěji to bývá v jednom z vejcovodů. Stejně jako u zdravého těhotenství bude těhotenský test i v případě mimoděložního těhotenství pozitivní. Počáteční příznaky mohou být také podobné, například přecitlivělost prsou a nevolnost.

Tento stav je však pro ženu velmi nebezpečný, proto je nezbytné ihned při prvních náznacích vyhledat lékařskou pomoc. Prvními varovnými příznaky mimoděložního těhotenství jsou nejčastěji bolesti v oblasti pánve a vaginální krvácení.

Jak oplodněné vajíčko roste na nesprávném místě, projevy jsou znatelnější. Na pohotovost byste tedy měly vyrazit, pokud se objeví:

 • Silná bolest břicha nebo pánve doprovázená vaginálním krvácením
 • Silné závratě či mdloby
 • Bolest v rameni

Zdroje: medicalnewstoday.com, babyweb.cz, tehotenskytest-ivd.cz