35. týden těhotenství: miminko začíná vypadat jako plně donošené

0
35. týden těhotenství: miminko začíná vypadat jako plně donošené
Shutterstock

Pokud jste v 35. týdnu těhotenství, do vašeho porodu už zbývá pouhých 5 týdnů. To nejspíš moc dobře pozorujete na vašem rostoucím bříšku a zvětšujících se prsou. Miminko je v této době téměř plně vyvinuté, a tak jeho hlavním úkolem bude už jen přibírat tukové zásoby, růst a zesilovat. Díky tomu už v tuto chvíli začíná vypadat téměř jako plně donošené. Pokud by se ale narodilo předčasně, může mít stále problémy s dýcháním nebo udržováním tělesného tepla.

35. týden těhotenství a vývoj miminka

Od této chvíle už se nemá miminko moc kam vyvíjet a jeho hlavním úkolem tedy bude přibírat na váze. Jeho paže i nohy začínají být baculatější a pokožka je už hezky růžová a hladká. Nadbytečný podkožní tuk, který si vaše dítě vytváří, pomůže regulovat jeho tělesnou teplotu, až se narodí.

V 35. týdnu (35 tt) těhotenství váha plodu činí zhruba 2,5 kg a na délku měří kolem 46 cm. Je tedy velké asi jako ananas. V rámci přípravy na porod se už také nejspíš přesunulo do polohy hlavou dolů. Pokud se vaše miminko doposud neotočilo, je vhodné konzultovat následující postup s lékařem. Jestli se dítě neotočí ani před porodem, nejspíš budete muset podstoupit císařský řez.

Stále byste ale měly cítit, jak se vaše dítě hýbe, a to až do doby, než se narodí. Pokud si všimnete jakékoli změny v jeho pohybech, okamžitě zavolejte vašemu lékaři nebo porodní asistentce, aby bylo možné jej zkontrolovat.

Plíce a mozek se stále vyvíjí

Plíce vašeho dítěte se nadále vyvíjejí a produkují povrchově aktivní látku, tedy surfaktant. Surfaktant pomáhá dětským plicím správně fungovat, aby bylo miminko schopné přijímat vzduch, jakmile bude mimo vaši dělohu.

Mozek a nervový systém vašeho miminka se také stále vyvíjejí. V této době tvoří jeho mozek zhruba dvě třetiny hmotnosti, kterou bude mít v 39. nebo 40. týdnu, kdy bude považováno za plně donošené. Naštěstí část, která obklopuje mozek, tedy lebka, zůstává měkká, aby dítě snáze prošlo porodními cestami.

Co čeká maminky v těhotenství 35. týden?

To, že miminko nyní hodně roste, velmi dobře poznáte na svém bříšku, které narůstá spolu s ním. Možná vám začne už být těsná i podprsenka, jak se vaše prsa pomalu zvětšují. Věděly jste, že vzdálenost od horní části stydké kosti po horní část dělohy zhruba odpovídá počtu týdnů těhotenství? To znamená, že když jste v 35. týdnu těhotenství, měly byste naměřit 35 centimetrů.

Možná vás v této fázi těhotenství začnou trápit bolesti hlavy. Ty se mohou objevit kdykoli, ale jsou nejčastější v prvním a posledním trimestru. Zatímco bolesti hlavy v raném těhotenství se obvykle projevují díky nárůstu objemu krve a výkyvům hormonů, v pokročilém těhotenství jsou častěji způsobeny zhoršením držení těla, problémy se spánkem a stresem.

Pokud se v tomto týdnu cítíte velmi unavené, věřte, že v tom nejste samy. Časté pocity nepohodlí, tlak dítěte, které je už velmi aktivní, na váš močový měchýř a další obtíže, jako jsou křeče v nohou či pálení žáhy, které vás teď nenechají spát, jsou hlavním viníkem únavy na konci těhotenství.

Tip pro nastávající maminky: Během této doby přípravy na porod je důležitější než kdy jindy udržovat energii a pevné zdraví vyváženou stravou a pravidelným cvičením (například Kegelovými cviky nebo jógou pro těhotné). Pokud by se u vás objevily neobvyklé potíže, jako je například svědění pochvy, neváhejte vyhledat gynekologa. Na vině by totiž mohl být streptokok, který by se během porodu mohl přenést na vaše miminko.

35. týden těhotenství: bolest v podbřišku

Když jste v 35. týdnu těhotenství, vaše tělo pokračuje v přípravách na narození vašeho dítěte. Váš děložní čípek by se již mohl začít mírně zkracovat nebo otvírat, abyste mohly miminko během několika následujících týdnů porodit. Jakmile to začne, můžete si všimnout ostré bolesti v pochvě. To ovšem neznamená, že rodíte.

Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci nejsou totéž jako skutečné porodní kontrakce. S blížícím se porodem je však můžete nyní pociťovat čím dál častěji. Nikdy by však neměly být příliš bolestivé a zesilovat. Obvykle pomůže změna polohy, chůze nebo naopak odpočinek. Pravé porodní kontrakce se opakují pravidelně a nepřestávají, jsou častější a bolestivější.

Jak poznat předčasný porod?

Umět včas rozpoznat příznaky předčasného porodu je velmi důležité. O to víc, pokud jste v 35. týdnu těhotenství s dvojčaty, protože u dvojčat je asi o 50 % větší šance, že k němu dojde. Jestli jste dokonce těhotné s trojčaty, šance na předčasný porod je větší až o 90 %.

Okamžitě kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, všimnete-li si některého z příznaků předčasného porodu. Mezi symptomy předčasného porodu patří především:

35. týden těhotenství: porod

Porod ve 35 tt je stále považován za předčasný. Pokud se tedy vaše dítě narodí před 37. týdnem těhotenství, může v porodnici vyžadovat zvláštní péči. V této době novorozenci už obvykle vypadají jako plně donošená miminka, jelikož jsou více baculatí. Stále však jsou o něco menší než běžní novorozenci.

Mohou se tedy narodit s nízkou porodní hmotností. Hranice nízké porodní váhy je považována za méně než 2,5 kg. Každé miminko se vyvíjí jiným tempem a tak je možné, že bude stále poměrně hubené, bude mít nějaké chloupky (lunago) a možná bude potřebovat další pomoc s krmením, dýcháním a udržováním tepla.

Zdroje: babyweb.cz, nestlebaby.cz, babyweb.cz, nutriklub.cz