Jste těhotná a trápí vás svědění pochvy nebo dokonce konečníku? Je zcela přirozené mít obavy, když nevíte, co by mohlo stát za vaším nepohodlím. Zvláště když čekáte miminko a jakákoli abnormalita může signalizovat komplikaci vašeho těhotenství. Ve většině případů není ale důvod se strachovat, jelikož se jedná o běžné obtíže, které trápí spoustu nastávajících matek, přestože o nich nemluví.
Je svědění pochvy v těhotenství normální?
Ranní nevolnost, bolesti hlavy, výkyvy nálady a únava jsou běžné a mezi ženami dobře známé příznaky těhotenství. Pokud jste těhotné, určitě jste alespoň některé z nich už zažily, ne-li všechny. Někdy se ale může v určitém okamžiku těhotenství objevit i vaginální svědění.
Svědění pochvy, i když ne u všech nastávajících maminek, také patří mezi běžné obtíže spojené s těhotenstvím, přestože se o něm tolik nemluví. Pokud se u vás vyskytnou tyto nepříjemnosti, nepropadejte panice. Na vině mohou být různé faktory a řešení tohoto problému vyžaduje nejprve identifikovat jeho příčinu. Ve většině případů se ovšem nejedná o nic závažného.
Co způsobuje svědění pochvy v těhotenství?
Vaginální svědění během těhotenství může způsobit několik faktorů. Některé mohou být výsledkem změn, kterými vaše tělo prochází. Nejčastějšími důvody nepříjemného svědění během těhotenství bývají změny vaginálního pH, které mohou způsobit lokální podráždění.
Přecitlivělost na určitý produkt
Během těhotenství jsou vaše pohlavní orgány přeplněné krví a vaše pokožka může být více napnutá a citlivější než obvykle. Výrobky, které jste bez problému používaly před otěhotněním, mohou vaši pokožku nyní dráždit a způsobit její zarudnutí a také svědění. Mezi produkty, které mohou zapříčinit tyto obtíže, patří například:
- Prací prostředek
- Pěna do koupele
- Mýdlo či sprchový gel
Vaginální suchost
Hormonální změny v těhotenství mohou u některých žen způsobit vaginální suchost. Pokud vás trápí zejména svědění pochvy v těhotenství po sexu, na vině může být právě tento faktor. Ve spojitosti s vaginální suchostí se může dále objevit i zarudnutí, podráždění a bolest během sexu.
Vaginální suchost může mít u některých žen na svědomí nízká hladina progesteronu. Jelikož je tento hormon nezbytný pro udržení těhotenství, poraďte se se svým lékařem, pokud máte tyto obtíže.
Bakteriální vaginóza
Bakteriální infekce, která je známá také pod názvem bakteriální vaginóza, může nastat, pokud se změní rovnováha vaginální mikroflóry. Za normálních okolností je zde pH kyselé, což zabraňuje množení škodlivých bakterií a udržuje zdravé množství prospěšných bakterií.
Jakmile se však prostředí změní, sníží se kyselost a dojde k přemnožení škodlivých bakterií. Tato běžná vaginální infekce se obvykle vyskytuje u sexuálně aktivních žen, ať už jsou těhotné, nebo ne. Mezi příznaky patří:
- Svědění
- Pálení
- Zarudnutí
- Vodnatý, neprůhledný až našedlý výtok
- Nepříjemný zápach, zejména po pohlavním styku
Kvasinková infekce
Kromě bakterií vaše pochva normálně obsahuje malé množství kvasinek. Hormonální změny spojené s těhotenstvím ale mohou narušit rovnováhu pH pochvy a způsobit tak i přemnožení kvasinek. Z tohoto důvodu jsou kvasinkové infekce během těhotenství velmi běžné. Mezi příznaky kvasinkové infekce patří:
- Svědění
- Pálení
- Hustý tvarohovitý výtok
Infekce močových cest
Vzhledem k tomu, že se děloha nachází v těsné blízkosti močového měchýře, v důsledku postupného rozpínání na něj bývá vyvíjen větší tlak. To může částečně zablokovat vylučování moči a způsobit infekci. Z tohoto důvodu mohou být těhotné ženy vystaveny většímu riziku infekce močových cest.
Infekci způsobuje bakterie streptokoka (rodu Streptococcus agalactiae), jejíž přítomnost v pohlavním ústrojí nemusí za normálních okolností způsobovat žádné obtíže. Během těhotenství však může vyvolat silné svědění.
Pro novorozence mohou být tyto bakterie velmi škodlivé. Dokáží totiž způsobit zápal plic či zánět mozkových blan. Pokud vás tedy trápí svědění pochvy v 9. měsíci těhotenství, je potřeba tento problém co nejdříve léčit, aby nedošlo k přenosu na dítě během porodu.
Léčba svědění pochvy v těhotenství
Léčba se vždy odvíjí od původce obtíží, který je vyvolal. Pokud tedy nevíte, co je příčinou vašeho problému, nejlepším řešením je návštěva lékaře. Té se v případě léčby kvasinkové infekce či bakteriální vaginózy nejspíše stejně nevyhnete.
Pocity nepohodlí se nejčastěji léčí lokálními antibiotiky nebo antimykotickými přípravky v podobě čípků, vaginálních tablet či mastí. Přestože se ve většině případů nejedná o pohlavně přenosné infekce, je namístě vyhledat lékaře i z důvodu, aby tuto možnost vyloučil.
Některým z výše uvedených obtíží navíc můžete poměrně snadno předcházet, a to užíváním probiotických vaginálních gelů, které obnovují pH a mikroflóru v ženském prostředí. Tyto přípravky se doporučují užívat zejména v době, kdy je vyšší riziko infekce. Například po pohlavním styku nebo po návštěvě bazénu.
Svědění konečníku v těhotenství
Kromě svědění intimních partiích může těhotné ženy trápit také svědění konečníku. Pokud je to i váš případ, s největší pravděpodobností jsou viníkem hemoroidy. Jedná se totiž o jednu z typických obtíží, které sužují nastávající maminky v těhotenství.
Hemoroidy jsou v podstatě zanícené žíly, které se kromě svědění mohou projevovat také bolestí a krvácením. Příčinou bývá především zácpa v těhotenství, jídelníček nebo sedavější způsob života, ale svou roli hrají i genetické faktory.
Léčba a prevence hemoroidů
Pokud vás trápí právě tyto problémy, léčba by neměla být příliš náročná. Léčiva proti hemoroidům naleznete volně dostupná v lékárně. Patří mezi ně jak čípky, tak i speciální krémy.
Jako prevence proti hemoroidům je především větší přísun vlákniny a dostatek pohybu. Pokud by vás hemoroidy trápily opakovaně, nebo léčba nebyla účinná, neváhejte vyhledat vašeho lékaře, který stanoví další postup terapie.
Jiné důvody způsobující svědění konečníku
Přestože další faktory způsobující svědění konečníku jsou méně pravděpodobné, nelze je zcela vyloučit. Některé navíc s těhotenstvím ani souviset nemusejí. Jedná se například o tyto obtíže:
- Anální trhlina
- Roup dětský
- Bakteriální či kvasinková infekce
- Plísně
- Ekzém či alergie
- Zanedbaná hygiena
- Karcinom
Zdroje: zdravi.euro.cz, mojezdravi.cz, healthline.com