Odchod hlenové zátky je jedním z příznaků blížícího se porodu. Jak ji poznat?

0
Odchod hlenové zátky je jedním z příznaků blížícího se porodu. Jak ji poznat?
Shutterstock

Hlenová zátka je hustá rosolovitá tekutina, která se utváří po celou dobu těhotenství. Pomáhá tak blokovat děložní čípek a chránit vaše dítě před veškerými zdroji infekce. Jakmile se blíží porod, děložní čípek se začne ztenčovat, což vede k odchodu hlenové zátky. Jestli však porodíte v rozmezí několika hodin či týdnů, poznáte na základě dalších příznaků. Jak zjistit, že odchází hlenová zátka?

Co je hlenová zátka?

Hlenová zátka je shluk cervikálního hlenu, který se vytváří od samého začátku těhotenství, tedy jakmile dojde k oplodnění vajíčka. Během této doby děložní čípek vylučuje rosolovitou tekutinu, která udržuje oblast dělohy vlhkou a chráněnou.

V tomto hustém lepkavém hlenu sídlí protilátky (imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy), které dokáží chránit rostoucí plod před mnoha bakteriemi, viry a jinými původci chorob.

Tekutina se nakonec hromadí a utěsňuje děložní čípek, čímž vytváří silnou hlenovou zátku. Hlenová zátka slouží tedy jako bariéra, která zabraňuje nežádoucím zdrojům infekce dostat se do vaší dělohy.

Hlenová zátka před porodem

Jakmile se blíží porod, začne se měnit rovnováha ženských hormonů. Úrovně estrogenu stoupají s blížícím se procesem konečného vývoje plodu. Výsledkem je, že se zátka začne ztenčovat a děložní čípek postupně měkne a rozšiřuje se.

Během této doby může docházet k výtoku, který je obvykle bez zápachu. Někdy hlenová zátka odchází postupně, ale stejně tak může opustit vaše tělo i najednou. Mohou se v ní také objevit červené nebo narůžovělé části způsobené přítomností krve v důsledku prasknutí cév.

Odchod hlenové zátky

Odchod hlenové zátky během těhotenství může být předzvěstí porodu. Jakmile se děložní čípek začne v rámci přípravy na porod otevírat, je hlenová zátka vypouštěna do pochvy.

Čas mezi ztrátou hlenové zátky a porodem se však u každého liší. Zatímco u některých žen vede patrný únik hlenové zátky k porodu během několika dnů nebo hodin, jiné nemusí porodit po dobu několika týdnů.

Pokud nevíte, zda už budete rodit, či nikoliv, můžete se zkusit soustředit na několik dalších příznaků, které vám napoví, že se porod blíží. Ztráta hlenové zátky je pouze jedním z nich. Vzhledem k tomu, že hlenová zátka může odejít, ale vy můžete nosit dítě v břiše ještě několik týdnů, je namístě umět rozpoznat kontrakce, které značí porod.

Jak vypadá hlenová zátka?

Množství hlenové zátky je poměrně malé, odpovídá asi dvěma čajovým lžičkám. Když ztrácíte hlenovou zátku, všimnete si jí na spodním prádle nebo na toaletním papíru poté, co půjdete na toaletu. Svou hustotou připomíná gel. Díky této konzistenci nehrozí, že byste si ji spletly s plodovou vodou, která je naopak tekutá a čirá.

Při odchodu zátky se může jednat pouze o jednu část, nebo může odcházet hlenová zátka po kouskách během několika hodin či dnů. Její vzhled se může u každé ženy trochu lišit, přičemž je pro ni typické níže uvedené zbarvení.

Hlenová zátka: barva

  • Mívá krémovou až nažloutle bílou barvu.
  • Někdy může být zabarvená krví a vytvářet tak růžové pruhy.
  • Může se jevit jako krvavý výtok: růžový, hnědý nebo červeně zbarvený, kterého si všimnete na spodním prádle nebo na toaletním papíru po močení.
  • Může mít někdy i béžovou nebo dokonce hnědou barvu. To není neobvyklé a nemělo by to vzbuzovat obavy.

Odešla hlenová zátka příliš brzy?

Ztráta hlenové zátky před 37. týdnem těhotenství nemusí být nutně známkou potratu nebo předčasného porodu. Ve skutečnosti mnoho žen během těhotenství pociťuje vaginální výtok, dokonce i lehké špinění, a mají zdravé těhotenství. Stejně tak to neznamená, že je vaše dítě náhle vystaveno zvýšenému riziku infekce.

V průběhu pozdního těhotenství nabízí plodová voda v děloze dostatečnou ochranu až do doby, než „praskne“. Jakmile ztratíte hlenovou zátku, nemusíte zavádět žádná speciální opatření, jako je vyhýbání se sexu nebo koupeli. Teprve když vám odteče plodová voda, vaše dítě začne být ohroženo infekcí. V takové chvíli je připraveno na porod.

Odchod hlenové zátky a bolest v podbřišku

Odchod hlenové zátky doprovázený bolestmi v podbřišku bude s největší pravděpodobností předzvěstí blízkého porodu. Kontrakce jsou způsobem, jakým vaše tělo ztenčuje a rozšiřuje děložní hrdlo, což umožňuje vaše dítě posouvat níže do porodních cest.

Pokud si myslíte, že možná zažíváte kontrakce, změřte si dobu, jak jsou od sebe vzdálené a zda se opakují v konzistentním čase. Silné a pravidelné kontrakce jsou typickou známkou porodu. Pokud se opakují po 5 minutách po dobu jedné hodiny, je nejvyšší čas vyrazit do porodnice.

Další známky blížícího se porodu

  • Únik jasně červené krve z pochvy
  • Kontrakce nebo křeče, které zesilují a zkracuje se interval mezi nimi
  • Intenzivní tlak v oblasti pánve
  • Tupé bolesti v dolní části zad
  • Náhlý proud čiré, vodnaté tekutiny z pochvy

Zdroje: medicalnewstoday.com, mojetehotenstvi.cz, verywellfamily.com, maminka.cz