Sex při menstruaci zvyšuje riziko infekce, ale přináší i benefity

0

Sex během menstruace je v naší společnosti stále kontroverzní záležitostí, o které se příliš nemluví, přestože ho mnohé páry běžně provozují. Zatímco některé ženy na pohlavní styk nemají během svých dní ani pomyšlení, jiné ho naopak vyloženě vyhledávají kvůli benefitům, které nabízí. Menstruace a sex se ze zdravotního hlediska sice nevylučují, přesto je potřeba dodržovat hygienické zásady.

Sex při menstruaci je volbou ženy

Nejspíš budete souhlasit s tím, že o tomto tématu se ve společnosti příliš nemluví a pro spoustu lidí je dokonce úplně tabu. Sex během menstruace je poměrně kontroverzním tématem, které rozděluje část žen na dva póly protichůdných názorů a další část nechává na pochybách. Zatímco některé ženy vám řeknou, že menstruace a sex rozhodně nejdou dohromady, jiné nositelky něžného pohlaví si pevně budou stát za názorem, že krvácení rozhodně není překážkou.

Mnoho žen ale stojí někde uprostřed mezi těmito názory s obavami, zda je sex během menstruace bezpečný nebo jestli se tímto aktem nedopustí nějakého prohřešku. Rozhodnutí zůstává však jen na ženě, tudíž by do pohlavního styku rozhodně neměla být tlačena partnerem, pokud jí to je nepříjemné. Stejně tak by ale partnerka měla respektovat i případné odmítnutí ze strany muže.

Sex během menstruace ano, ale bezpečně

Zdravotní omezení pro tuto situaci neexistují, nicméně je zcela na místě dodržovat striktněji hygienická pravidla. Pokud se rozhodnete provozovat pohlavní styk během vašich dní, rozhodně byste měly dbát na zvýšenou hygienu, jelikož děložní čípek je během menstruace mírně otevřený, čímž se zvyšuje riziko možné infekce a také přenos pohlavních nemocí.

Kromě toho, že se do pohlavních orgánů snadněji dostane infekce, její průběh může být dokonce komplikovanější než za běžných okolností, vagína totiž v tomto období ztrácí svou „samočistící“ funkci. Menstruační krev jako taková je však pro partnera naprosto neškodná, protože se jedná pouze o směs zdravé krve a nepotřebných tkání. Abyste snížilo riziko infekce, doporučuje se během sexu při menstruaci používat prezervativ.

Co se naopak nedoporučuje, je nechráněný pohlavní styk s příležitostným partnerem. Co se týče rizika otěhotnění během menstruace, to je zde minimální, ale vyloučit ho nelze vzhledem k delší životnosti spermií a možnosti nepravidelného cyklu. I z tohoto důvodu je vhodné chránit se kondomem. Důležitou hygienickou zásadou, kterou byste rozhodně měli s partnerem dodržovat je sprchování před stykem i po něm.

Zásady bezpečného sexu při menstruaci

  • Pohlavní styk se stálým partnerem
  • Používání prezervativu
  • Sprchování před a po pohlavním styku
  • Využívání klasických pozic

Sex při menstruaci má i své benefity

Některé ženy mají právě během menstruace díky změněné hladině hormonů zvýšené libido. Během menstruace jsou pohlavní orgány více prokrvené a citlivější na dotek, díky čemuž mohou snadněji dosáhnout orgasmu, který údajně bývá dokonce intenzivnější.

Samotný orgasmus může mít také pozitivní vliv na průběh menstruace, jelikož způsobuje vyplavování hormonů, které zklidňují menstruační bolesti břicha nebo hlavy a ulevují od psychických obtíží, jako je stres a podrážděnost. Ze stejného důvodu může být velmi prospěšný sex před menstruací, jelikož právě v této době se mnoho žen projevuje premenstruační syndrom (PMS), který s sebou nese nejrůznější fyzické i psychické obtíže.

Dalším pozitivem, které orgasmus během menstruace přináší, je zpravidla kratší doba krvácení, jelikož se jím zvyšuje rychlost, jakou se děložní výstelka zbavuje přebytečné tkáně.

Doporučení na závěr

Kromě toho, že během sexu při menstruaci je potřeba více dbát na hygienu, mohou být nevhodné i některé polohy kvůli zvýšené citlivosti čípku, proto je dobré příliš neexperimentovat a zvolit raději klasickou pozici, která zabraňuje hlubšímu průniku.

Dále se také doporučuje využívat ručník, aby se nepotřísnilo povlečení a vůbec nejlepším řešením, jak předejít skvrnám na povlečení, je použití PVC prostěradla, které tekutiny neabsorbuje a lze je tak snadno očistit.

Pokud by došlo k potřísnění tkaniny krví, je vhodné nechat látku odmočit nejprve ve studené vodě a následně vyprat speciálním čističem na skvrny. Pro některé páry může být praktickou alternativou ale také koupelna namísto ložnice.

Sex po menstruaci

Pokud plánujete otěhotnět, po ukončení menstruace máte největší šanci. Ne tedy ihned po skončení krvácení, ale zpravidla několik dní poté, podle délky vašeho menstruačního cyklu. Plodné dny začínají obvykle druhý týden po skončení menstruace, ale u každé ženy je délka cyklu a plodné dny zcela individuální záležitostí.

Zdroj: vimax.cz