Silnou menstruaci může způsobit hormonální nerovnováha i vážné onemocnění. Jak ji léčit?

0

Silná menstruace neboli menoragie představuje jeden z častých gynekologických problémů, který dokáže v nemalé míře ovlivnit kvalitu života žen, zejména po jeho sociální stránce. Takovou menstruaci zpravidla doprovázejí bolesti břicha, případně i další obtíže. Silné krvácení se projevuje ztrátou krve, jež přesahuje 80 ml, a typický je rovněž výskyt krevních sraženin. Zajímá vás, co silnou menstruaci způsobuje a jak ji léčit?

Co obnáší silná menstruace?

Ženy trpící silnou menstruací, jež se nazývá rovněž menoragie, často během svých dnů nemohou provozovat obvyklé činnosti, a to nejen kvůli silnému krvácení, ale také kvůli bolestem břicha či nevolnostem, které ji mnohdy doprovází. Podepsat se tyto problémy mnohdy mohou i v partnerském životě vlivem celkového strádání nebo zříkání se nejrůznějších aktivit.

Během běžné menstruace dochází k úbytku krve, který dosahuje v průměru 30 až 40 mililitrů, zatímco ženy se silným krvácením mohou potenciálně ztratit až 80 ml. Pokud si nejste jisté, zda je vaše menstruace normální nebo příliš silná, může vám poradit váš ošetřující lékař nebo to, jak často měníte hygienické prostředky v závislosti na množství ztracené krve.

Zda je krvácení silné, lze poznat podle toho, že je nutné měnit tampon nebo vložku každou hodinu nebo dokonce častěji. Tento stav může způsobovat také anémii a silné křeče. Během silné menstruace můžete rovněž zaznamenat i krevní sraženiny připomínající kusy krve.

Jaké jsou příznaky velmi silné menstruace?

  • Prosáknutí jedné nebo více hygienických vložek či tampónů dříve než po uplynutí jedné hodiny
  • Menstruační ztráta je větší než 80 ml
  • Potřeba použít dvojitou hygienickou ochranu k udržení menstruačního toku
  • Potřeba vyměnit si hygienickou pomůcku i během noci
  • Krvácení, které trvá déle než 7 dní
  • Intervaly mezi krvácením jsou kratší než 21 dní nebo delší než 35 dní
  • Krevní sraženiny větší než 1 cm
  • Omezování každodenních činností v důsledku těžkého menstruačního toku
  • Příznaky anémie, jako je únava nebo dušnost

Jaké má silná menstruace příčiny?

Důvodů, proč k silné menstruaci dochází, může být celá řada. Proto je v první řadě důležité rozlišit, zda se jedná o jednorázové silné krvácení, nebo k němu dochází opakovaně, případně zda se pojí se změnou nebo s vysazením antikoncepce či užíváním některých léků.

Pokud by se silné krvácení objevilo náhle, je návštěva lékaře nutností. Při dlouhodobých obtížích je rovněž vhodné se obrátit na vašeho gynekologa, aby mohl vyloučit vážnější onemocnění.

Možné důvody náhlé silné menstruace

  • Samovolný potrat
  • Mimoděložní těhotenství
  • Nežádoucí vedlejší efekt nitroděložního tělíska
  • Důsledek užití léků na ředění krve

Hormonální nerovnováha

Jestliže se potýkáte se silnou menstruací dlouhodobě, může být na vině hormonální nerovnováha způsobená kolísáním estrogenů a progesteronů, které mají zásadní vliv na průběh menstruace. Pokud jsou hladiny estrogenů příliš vysoké, dochází k výraznému zahuštění děložní sliznice, jež se následně projeví formou silného krvácení. Vyloučit nelze ani poruchu štítné žlázy, která v případě snížené aktivity může způsobit nepravidelné nebo silné menstruační krvácení.

Silná menstruace v přechodu

Silné menstruační krvácení může být rovněž známkou blížící se menopauzy, jelikož i v tomto případě dochází v těle k hormonálním výkyvům, jež se mohou projevit nepravidelností menstruačního krvácení, výrazně slabším krvácením nebo silným krvácením.

Onemocnění způsobující silné krvácení při menstruaci

  • Krvácivá porucha (například hemofilie nebo Von Willebrandova choroba)
  • Endometrióza
  • Adenomyóza
  • Děložní polypy
  • Děložní myomy
  • Rakovina děložního čípku, dělohy či vaječníků

Silná menstruace po porodu

Menstruace po porodu se zpravidla dostavuje po skončení kojení nebo při jeho omezení, které způsobí kolísání pohlavních hormonů. Typicky bývá první menstruace po porodu jiná, než je pro ženu obvyklé, což znamená, že může být výrazně silnější nebo také slabší.

Stejně tak nejsou vyloučeny ani další příznaky spojené s vyrovnáváním hormonů, mezi které patří zejména podrážděnost, únava, bolesti hlavy či zad nebo také pokles soustředění a sebekontroly. Pokud máte více otázek týkajících se menstruace po porodu, odpovědi na ně najdete v tomto článku.

Silná menstruace s krevními sraženinami

Jak již bylo uvedeno výše, krevní sraženiny jsou běžným projevem silné menstruace, proto není hned důvod k obavám. Krevní sraženiny, které se objevují v průběhu menstruace, představují části odumřelé sliznice, jež jsou spolu s krví vylučovány ven z těla. Tímto způsobem dochází k obnovování děložní sliznice.

Při silné menstruaci se v těle navíc nestíhají vytvářet tzv. antikoagulanty, které zabraňují srážení krve, čímž může docházet ke zvýšenému výskytu krevních sraženin. Nejčastěji se shromažďují přes noc, jelikož krev odchází z těla obvykle až ráno. Zpozornět je nutné tehdy, objevíte-li v době krvácení velké množství takovýchto sraženin nebo budou velké. V tu chvíli je lepší podstoupit lékařské vyšetření.

Co na silnou menstruaci pomáhá?

Typická léčba silné menstruace spočívá v regulaci průtoku krve. Některé způsoby léčby mohou také odbourat další nežádoucí projevy, jako jsou křeče v podbřišku. Zajímají-li vás další tipy, jak zmírnit menstruaci přírodní cestou, podívejte se i na tento článek. Pokud není důvodem silné menstruace závažné onemocnění nebo jiná akutní příhoda z výše uvedených, přistupuje se k následujícím možnostem léčby:

  • Antikoncepce: Antikoncepční pilulky a hormonální nitroděložní tělíska mohou pomoci vyrovnat hormony a ustálit průběh menstruace.
  • Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen či paralen, mohou pomoci zmírnit bolestivé příznaky a snížit krevní ztráty.
  • Léky na předpis: Váš lékař vám může předepsat některé léky na předpis, jako je perorální progesteron, aby pomohl léčit těžkou menstruaci.
  • Chirurgická operace se využívá za účelem odstranění polypů a může pomoci snížit krvácení a zmírnit další bolestivé příznaky.
  • Kyretáž: Pokud nejsou jiné typy léčby úspěšné, může lékař během této procedury odstranit nejvzdálenější vrstvy výstelky dělohy. To pomůže zmírnit krvácení. Tento postup může být nutné opakovat.
  • Hysterektomie: V extrémních případech může být nutné úplně odstranit dělohu. Už nebudete mít menstruaci vůbec, ale rovněž po tomto zákroku nebudete moci otěhotnět.

Zdroje: www.healthline.com, antikoncepce.cz