Vynechání menstruace, neboli amenorea, může být projevem těhotenství, nicméně na vině může být i řada faktorů nejrůznějšího původu, které z velké části ovlivňuje váš životní styl. Co dělat, když se menstruace nedostaví a těhotenský test ukazuje negativní výsledek?
Nedostala jsem menstruaci: co teď?
Menstruační cyklus představuje poměrně složitý proces, který může být ovlivňován celou řadou faktorů z vnitřního i vnějšího prostředí. Pokud jde o vnitřní podněty, roli zde hraje například centrální nervová soustava, štítná žláza, vaječníky nebo děloha.
Za externí vlivy považujeme třeba stres, úbytek, či naopak příbytek na váze, nadměrnou fyzickou zátěž nebo některé nemoci. Všechny tyto faktory mohou běžně ovlivnit dřívější či opožděný příchod menstruace, případně i chybění menstruace, kterému se říká amenorea.
Vynechání menstruace – příčiny
Asi první věcí, kterou byste měly udělat, pokud se nedostavuje menstruace, je pořídit si těhotenský test. Ten zjišťuje přítomnost tzv. hCG hormonu z ranní moči, který je v případě gravidity produkován placentou.
Tento hormon nemusí být zpočátku testem rozpoznatelný, z toho důvodu je vhodné jej zopakovat znovu po 2 až 3 dnech. Příčin vynechání menstruace může být kromě těhotenství ovšem celá řada, přičemž nejčastější z nich bývá nedostatek hormonu gestagenu. Za ten bývají zodpovědné nejrůznější faktory vnějšího prostředí, jako jsou:
- Cestování,
- Stres,
- Nadváha,
- Výrazný úbytek na váze,
- Změny denního režimu,
- Nadměrná fyzická zátěž,
- Nachlazení, apod.
Gestagen je vylučován žlutým tělískem, které vzniká po ovulaci. V případě deficitu tohoto hormonu u vás pravděpodobně nedochází tedy ani k ovulaci. Takovýto jev pak nazýváme anovulační cyklus.
Co dělat, když vyjde při vynechání menstruace negativní test?
Pokud se opakovaně potvrdil těhotenský test jako negativní a menstruace stále nepřichází, je dobré nechat stranou veškerý ostych a vyhledat vašeho gynekologa, který provede patřičné vyšetření, aby zjistil pravý důvod vynechání menstruace. Jestliže se u vás navíc objevuje špinění a bolest břicha, není proč déle otálet.
Lékař pomocí gynekologického a ultrazvukového vyšetření vyloučí především závažnější problémy, jako jsou například ovariální vaječníkové cysty nebo syndrom polycystických ovarií, který je charakterizován zvýšenou tvorbou androgenů (mužských pohlavních hormonů) v ženském těle. Jakmile vás lékař vyšetří, bude možné stanovit další postup případné léčby.
Vynechání menstruace při antikoncepci
Absence menstruačního krvácení je možná i za předpokladu, že užíváte hormonální antikoncepci. Jaký je důvod nedostavení menstruace v tomto případě? Pokud antikoncepci užíváte správně, což znamená vždy ve stejný čas se sedmidenní pauzou v každém měsíci, pravděpodobnost, že byste byla těhotná, je opravdu minimální.
Pseudomenstruace
Ve chvíli, kdy užíváte tento typ ochrany před otěhotněním, se do těla vyplavují hormony, jež způsobují, že vajíčko ve vaječnících nedozrává a v poslední fázi menstruačního cyklu se dostavuje krvácení, které lékaři označují za pseudomenstruační, případně za krvácení z průniku, neboť je způsobeno poklesem hormonů vynecháním pilulek.
Přirozené menstruační krvácení naopak vzniká zánikem žlutého tělíska ve vaječníku, které je zároveň zodpovědné za ovulaci. Při dlouhodobém užívání antikoncepce tak není vyloučená úplná ztráta menstruace. I v tomto případě je vhodně obrátit se na vašeho lékaře, aby mohl vyšetřit, zda je vše v pořádku.
Vynechání menstruace po 40
Přestože menopauza přichází kolem 50. roku věku ženy, lidský organismus se u každého z nás liší, a tak není výjimkou, že se menopauza dostaví již před čtyřicítkou, nebo naopak až několik let po padesátce. Tělo každé ženy je individuální a rozhodují zde především faktory, jako je dědičnost, životní styl a stravování.
S blížící se menopauzou se zpomaluje aktivita vaječníků, což znamená, že zpočátku může být váš menstruační cyklus pouze nepravidelný, a není vyloučené ani občasné vynechání menstruace. Přestože se u některých žen skutečně může objevit menopauza již po 40, vyloučit nelze ani jiná závažná onemocnění (viz zmíněné ovariální vaječníkové cysty), jež mohou mít vynechání menstruace na svědomí. Ani v tomto případě zbytečně neoddalujte návštěvu gynekologické ordinace.
Jak vyvolat menstruaci?
Pokud víte, že prožíváte stresové situace, které se odrážejí na nepravidelnosti menstruačního cyklus a absenci krvácení, nebo jste například prodělaly nemoc, můžete zkusit vyvolat menstruaci přírodní cestou. Zpravidla se doporučuje pohyb (stačí i procházka), dále horká koupel nebo nejrůznější bylinky.
Podrobnější tipy, jak přivolat menstruace najdete v tomto článku. Pokud se vám menstruaci vyvolat nepodaří a výsledkem gynekologického vyšetření bude nedostatek gestagenu, může váš lékař přistoupit k aplikaci hormonů injekční cestou, které vyvolají menstruační krvácení.
Zdroje: vitalia.cz, gpk.fnplzen.cz, mojezdravi.cz