Jak zmírnit silnou menstruaci? Pomůže hormonální antikoncepce nebo babské rady

0

Každá žena zažívá odlišný průběh menstruačního krvácení z hlediska jeho délky a také intenzity. Zatímco některé ženy mají menstruaci slabší a trvá pouze pár dní, jiné takové štěstí nemají. Potýkají se se silným a dlouhým krvácením, jež navíc často bývá doprovázeno i dalšími obtížemi. Jak si poradit se silnou menstruací a kdy raději vyhledat lékaře?

Co způsobuje silnou menstruaci?

Silné menstruační krvácení neboli menoragie ovlivňuje především pohlavní hormon estrogen, konkrétně tehdy, je-li v převaze a způsobuje tak hormonální nerovnováhu. Estrogen výrazně ovlivňuje vývoj a nárůst děložní sliznice, která v případě jeho nadbytku dorůstá výrazněji a způsobuje silnější krvácení. To bývá mnohdy doprovázeno i dalšími obtížemi, například bolestmi břicha, zad či nevolností.

Dominance estrogenu je typická pro první polovinu menstruačního cyklu, následně klesá a v převaze je naopak hormon progesteron. Kromě hormonální nerovnováhy mohou mít silnou menstruaci na svědomí ale i další faktory. Hormonální nerovnováha se může projevovat rovněž podrážděností, výkyvy nálad, únavou nebo třeba změnou hmotnosti.

Silné krvácení při menstruaci může způsobovat:

 • Hormonální nerovnováha
 • Děložní myomy
 • Prodělaný potrat
 • Adenomyóza či endometrióza
 • Pánevní zánětlivá nemoc

Jak zmírnit silnou menstruaci?

Pokud vás dlouhodobě trápí silná menstruace a nebráníte se hormonální antikoncepci v podobě pilulek, může být právě ona vaším řešením, jelikož dokáže vyrovnat hormonální dysbalanci. Další možné východisko může představovat rovněž zavedení nitroděložního hormonálního tělíska, jež uvolňuje hormony postupně v malých dávkách a působí výhradně na děložní sliznici.

Tyto hormony mají schopnost ovlivnit růst děložní sliznice, a tím pádem oslabit celý průběh menstruace. O vhodnosti konkrétní antikoncepce vám více poradí váš lékař. Pokud by byla příčina silného krvácení jiná než hormonální nerovnováha, je možné přistoupit k léčbě jinými metodami, například chirurgickou cestou.

Trvá vaše menstruace déle než 7 dní?

Kdy se jedná o silnou menstruaci?

 • Vaše perioda trvá déle než 7 dní.
 • Měníte intimní hygienické prostředky každou hodinu nebo i častěji.
 • Musíte si vyměnit hygienickou pomůcku i během noci.
 • Pozorujete větší výskyt krevních sraženin.
 • Menstruace vás omezuje ve vykonávání běžných činností.
 • Cítíte se hodně unavené, máte málo energie a hůře se vám dýchá.
 • Potýkáte se s bolestmi v podbřišku a ve spodní části zad.

Kdy je třeba vyhledat lékaře?

Pokud u vás silná menstruace není běžná a objeví se náhle, může se jednat o vážnější onemocnění, které je potřeba řešit co nejdříve. Pokud by se navíc dostavilo krvácení v jiné době, než menstruaci očekáváte, mohlo by jednat dokonce i o komplikaci neplánovaného těhotenství, kterou může být potrat nebo v horším případě mimoděložní těhotenství, jež může být životu nebezpečné.

Jak zmírnit krvácení při menstruaci přírodní cestou?

V případě, že chcete zvolit raději přírodní cestu bez hormonální antikoncepce, zejména pokud vás v tomto směru limitují jiná zdravotní omezení, existují i další možné způsoby zmírnění silné menstruace.

Přírodní cesta k oslabení a zkrácení menstruace může být složitější a ne vždy zcela účinná, proto je dobré vyzkoušet více možností. Pokud vám nic nepomůže, rozhodně není na škodu poradit se se svým ošetřujícím gynekologem.

Šťáva z citronu

Jedna z poměrně proslulých babských rad, které se doporučují i pro oddálení menstruace, je šťáva z citronu. Při silné menstruaci se posunutí menstruace obávat nemusíte, naopak by vám měl citron pomoci zmírnit samotný průběh menstruace.

Obecně se doporučuje začít pít citronovou šťávu týden před příchodem menstruace, vždy ráno a večer, přičemž byste měly smíchat celý citron s 0,3 litru vlažné vody.

Studené obklady

Při silné menstruaci mohou být dobrým pomocníkem i studené obklady, které si budete přikládat na břicho, což zapříčiní stažení cév a snížení průtoku krve. K tomuto účelu si můžete zakoupit speciální chladivý gel, který je přímo určený k obkladům. Na rozdíl od ledu nebo jiných potravin z mrazáku se nemusíte potýkat s tekoucí vodou po vašem břiše.

Pokud takový obklad nemáte, řešením mohou být rovněž ledové kostky vložené do sáčku nebo například zmrazená zelenina vytažená z mrazáku. Obklad je dobré zakrýt ručníkem a nechat jej působit přibližně 20 minut.

Jak zmírnit a zkrátit menstruaci pomocí bylinek

Bylinky mají schopnost pomáhat při nejrůznějších ženských problémech díky tomu, že obsahují určité bylinné složky, jež ovlivňují pohlavní ženské hormony. Jednou z doporučovaných bylinných směsí na zmírnění silné menstruace představuje kombinace kontryhele, šalvěje a hluchavky nebo také směs kontryhele, řebříčku, měsíčku a šalvěje.

Bylinné čaje se zpravidla doporučují pít dvakrát denně, tedy ráno i večer. Další bylinky, které dokážou ovlivnit průběh menstruace (kromě výše uvedených) jsou například:

 • Tymián
 • Pupalka dvouletá
 • Třezalka
 • Řepík

Zdroje: antikoncepce.cz vitalia.cz, helloclue.com