Hamiltonův hmat je lékařský postup, kterým je možné vyvolat porod u těhotných žen, jež jsou blízko termínu porodu nebo už přenášejí. Tato metoda může připomínat gynekologické vyšetření, jelikož spočívá v manuální stimulaci porodních cest. Cílem je uvolnění hormonů, které mají na svědomí spuštění porodního mechanismu. Zajímá vás, jaká je účinnost této metody a jaká s sebou nese rizika?
Co je Hamiltonův hmat?
Hamiltonův hmat, také nazývaný Hamilton porod, je jednou z lékařských metod, kterou lze vyvolat porod u žen v konečném stádiu těhotenství, tedy mezi 38. a 42. týdnem gravidity. Poprvé jej provedl skotský lékař James Hamilton, po němž získal tento postup svůj název.
Cílem je oddělit plodový vak a jemné plodové membrány od stěny dělohy. Tato separace spouští uvolňování přírodních chemikálií nazývaných prostaglandiny. Tyto hormony pak pomáhají změkčit děložní čípek a stimulují kontrakce dělohy na porod. Mělo by tak v rozmezí 24 až 48 hodin dojít ke spuštění porodního mechanismu.
Kdy se Hamiltonův hmat doporučuje?
Váš lékař může navrhnout Hamiltonův hmat, pokud jste blízko termínu nebo již přenášíte. Těhotenství, které trvá déle než 41 nebo 42 týdnů, totiž vystavuje vás i vaše dítě většímu riziku problémů. Například placenta může přestávat plnit svoji funkci dodávání živin a kyslíku vašemu dítěti, což zvyšuje riziko vážného zdravotního problému. Dalšími důvody pro provedení Hamiltonova hmatu mohou být:
- Vysoký krevní tlak či preeklampsie
- Těhotenská cukrovka
- Předčasný odtok plodové vody
- Jiné zdravotní problémy
Žena může Hamiltonův hmat podstoupit v rámci pravidelného vyšetření, pokud jí ho lékař doporučí, a to pouze za předpokladu, že s tím sama souhlasí. Procedura běžně probíhá v ordinaci. Lékař tedy může provést Hamiltonův hmat pouze v případě, že:
- Dostal váš souhlas
- Blížíte se termínu porodu nebo přenášíte
- Neexistuje naléhavý lékařský důvod k vyvolání porodu rychlejší metodou
Jak se provádí Hamiltonův hmat?
Tato technika zahrnuje jemné zvednutí plodového vaku nebo plodové membrány z děložního čípku a spodní části dělohy. Lékař vloží prst do pochvy přes cervikální kanál a pomocí krouživých pohybů oddělí membránu od děložního čípku. Při tomto kroužení se vyvíjí tlak, díky němuž se uvolňují již zmíněné prostaglandiny, které pomáhají změkčovat a otevírat děložní čípek.
Tím by se měl porod nastartovat. Lékař vás však po zákroku pošle domů, jelikož ještě může chvíli trvat, než se dostaví porodní kontrakce. Ty vám napoví, že porod skutečně začal. Odchod hlenové zátky po Hamiltonu bývá také jedním z příznaků začínajícího porodu.
Bolí Hamiltonův hmat?
Pocit bolestivosti po Hamiltonu je u každé ženy individuální. Postup může být nepříjemný a většina žen poté cítí i trochu bolesti. Pro některé nastávající matky může být tento pocit zanedbatelný, zatímco pro jiné může představovat větší bolest. U některých žen dochází také k lehkému krvácení. Pokud by se po zákroku objevilo silnější krvácení, je namístě ihned kontaktovat lékaře.
Jakou má Hamiltonův hmat účinnost?
Hamiltonův hmat je relativně jednoduchý postup, který na rozdíl od jiných lékařských metod umožňuje přirozené vyvolání porodu a lze jej provést bez nutnosti hospitalizace.
Pokud zákrok zabere, nastoupí bolesti v podbřišku a porod pomalu započne v rozmezí 24 až 48 hodin. Pouze však za předpokladu, že tělo ženy je na porod připravené. Pokud tomu tak není, dostaví se jen špinění a poslíčky.
Jestliže se váš lékař obává, že je potřeba vyvolat porod rychleji, může navrhnout jinou metodu vyvolání porodu, což zahrnuje:
- Umělou stimulaci dělohy léky, jako jsou syntetické prostaglandiny či oxytocin
- Umělé protržení vaku plodových blan
- Případně porod císařským řezem
Jaká s sebou nese Hamiltonův hmat rizika?
Stejně jako u jakékoli formy vyvolání porodu, i Hamiltonův hmat s sebou nese riziko infekce, nadměrného vaginálního krvácení a nechtěného prasknutí plodového vaku. Rizika jsou však hodnocena jako poměrně malá pro matku i dítě, pokud je provádí kvalifikovaný zdravotnický pracovník.
Obecně je tedy tato metoda považována za relativně bezpečný postup u nekomplikovaných těhotenství a výsledky studií navíc ukazují, že zvyšuje pravděpodobnost započetí přirozeného porodu.
Zdroje: kojenecke-obleceni.eu, zdravi.euro.cz, medicalnewstoday.com