Jak vyvolat porod, když se blíží váš termín? Vyzkoušejte sex nebo horkou koupel

1
Jak vyvolat porod, když se blíží váš termín? Vyzkoušejte sex nebo horkou koupel
Shutterstock

Ke konci těhotenství jsou ženy většinou již unavené a nemohou se dočkat, až svoje miminko přivedou na svět. Není tedy divu, že s přibližujícím se termínem spousta nastávajících matek hledá způsoby, jak vyvolat porod přirozeně. Mezi ně může patřit například sex, horká koupel nebo akupunktura. Doporučuje se však čekat alespoň do 39. týdne těhotenství, pokud tedy zdravotní stav matky či dítěte nevyžaduje dřívější porod. V takovém případě se k vyvolání porodu využívají specifické lékařské metody.

Jak vyvolat porod před termínem?

Přestože mnoho žen porodí naprosto zdravé dítě již dva, ne-li tři týdny před termínem, obecně se doporučuje čekat s porodem alespoň do 39. týdne těhotenství. Pokud tedy nepřenášíte, není nutné snažit se porod vyvolat. Zkuste raději nechat rozhodnout přírodu, kdy je ten správný čas.

Jakmile se však blíží termín vašeho porodu, není na škodu jít porodu trošku naproti. U každé ženy ale může porod nastartovat odlišný postup. Nelze tedy spoléhat na to, že pokud jedna metoda zafungovala u vaší kamarádky, bude efektivní i pro vás.

Způsoby, jak zaručeně vyvolat porod přirozeným způsobem, sice neexistují, nicméně vyzkoušením některých metod nic nezkazíte. Samozřejmě tedy za předpokladu, že nemáte nějaká zdravotní omezení.

Jak vyvolat porod přirozeně?

Ačkoliv nemáme žádné důkazy o tom, že porod lze vyvolat pohlavním stykem, existuje dobrý důvod, proč by tomu tak mohlo být. Sex uvolňuje prostaglandiny, látky podobné hormonům, které jsou používané k vyvolání porodu.

Pokud vám pohlavní styk v této fázi nečiní obtíže, nebude na škodu tuto metodu zkusit. Nezapomeňte na závěr zkontrolovat, zda vám nepraskla voda a není již čas vyrazit do porodnice.

Pokud pro vás sex v tuto chvíli nepřipadá v úvahu, další možností je stimulace bradavek. Ta totiž způsobuje uvolňování oxytocinu. Stimulace bradavek během těhotenství sice nemusí způsobit začátek skutečného porodu, ale může vyvolat kontrakce dělohy. V neposlední řadě můžete také vyzkoušet horkou koupel, kterou doporučuje mnoho lékařů.

Východní způsob, jak si vyvolat porod

Pokud byste se rády inspirovaly ve vzdálenějších koutech světa, možná vás zaujme akupunktura či akupresura, která je už po staletí využívána k vyvolání porodu v částech Asie.

Některé studie dokonce naznačují, že může pomoci ženám, které jsou ve 40. týdnu těhotenství nebo méně, ale nemusí pomoci k navození porodu u žen, které jsou po termínu. Pokud se rozhodnete vyzkoušet tuto metodu, raději se nejdříve poraďte se svým lékařem či porodní asistentkou.

Babské rady, jak vyvolat porod: 39tt – 41tt

Nejen na internetu, ale i mezi vašimi známými můžete narazit na rady, jak vyvolat porod metodami, které se tradují jako babské rady. Jsou ale skutečně tak efektivní, jak se říká?

  • Dlouhá procházka: Jít na procházku je určitě dobré pro zdraví, přesto se odborníci nedomnívají, že by způsobila vyvolání porodu. Trocha pohybu vám ale jistě neuškodí.
  • Pikantní jídla: Přestože je tato teorie poměrně populární, neexistuje žádné přímé spojení mezi žaludkem a dělohou. Není tedy důvod si myslet, že určitý druh jídla způsobí kontrakce. Pálivá jídla navíc mohou vyvolat pálení žáhy, což pravděpodobně nechcete.
  • Ricinový olej: Někteří odborníci doporučují užívat malé množství ricinového oleje po 38. týdnu. Ricinový olej však způsobuje průjem a může vést tedy i k dehydrataci.
  • Pupalkový olej: Tato bylina obsahuje látky, jež vaše tělo promění v prostaglandiny, které změkčují děložní čípek a připravují ho na porod. Užívání tohoto oleje tedy může mít příznivý účinek na zahájení porodu.
  • Čaj z červených malinových listů: Mnoho lidí se domnívá, že tento bylinný čaj napomáhá spontánnímu porodu. Přestože o tom důkazy neexistují, čaj je plný železa a vápníku, což je zdravé pro matku i dítě. Je tedy bezpečné jej pít během těhotenství.

Hamiltonův hmat

Jedním z možných způsobů, jak vyvolat přirozený porod a předejít užití léků, je tzv. Hamiltonův hmat. Tuto metodu provádí lékař ve své ordinaci v případě, že se schyluje k termínu, nebo dokonce již přenášíte, a souhlasíte s jejím provedením. Lékař během vyšetření prstem krouží kolem děložního čípku, čímž uvolní dolní část plodových blan od děložního čípku.

Do těla jsou tak vypuštěny prostaglandiny, které by měly vyvolat porod v rozmezí 24 – 48 hodin. Tento zákrok nevyžaduje hospitalizaci v porodnici a může stačit k zahájení porodu. To znamená, že nebudete potřebovat žádné další léky k vyvolání porodu.

Vyvolání porodu v nemocnici

Mezi typické důvody, proč může být potřeba vyvolat porod v nemocnici, patří tyto:

  • Jste po termínu porodu a přenášíte
  • Dítě má větší porodní hmotnost (obvykle nad 4000 gramů)
  • Vy nebo vaše dítě máte zdravotní problémy
  • Odtekla plodová voda, ale děložní hrdlo není připravené k porodu

Po uplynutí termínu může lékař nebo porodní asistentka doporučit vyvolání porodu v nemocnici. U žen s velmi rizikovým těhotenstvím může být vyvolán těsně před datem porodu. Některá rizika naopak zase vyžadují indukci porodu v dostatečném předstihu před termínem porodu.

Jak vyvolat porod 41tt?

U těhotenství s normálním průběhem a nízkým rizikem může váš lékař doporučit, abyste počkaly až do 42. týdne, než přistoupíte k vyvolání porodu. V takovém případě je nutné kontrolovat, zda placenta stále plní svoji funkci a neohrožuje dítě. Pokud je vše v pořádku, můžete v první řadě vyzkoušet výše uvedené přírodní způsoby nastartování porodu.

Protržení vaku plodových blan

Umělé prasknutí vaku plodových blan se používá, když vaše plodová neodteče přirozeně. Lékař zavede nástroj podobný malému háčku do pochvy, aby vytvořil otvor v membránovém vaku, který drží plodovou vodu. Tím se zvýší tlak hlavy vašeho dítěte na děložní čípek, což může stačit k zahájení porodu. Mnoho žen však bude k zahájení kontrakcí potřebovat také oxytocin.

Jak probíhá vyvolávaný porod?

Vyvolání porodu v porodnici obvykle začíná užíváním prostaglandinů ve formě pilulek nebo jejich aplikací do pochvy poblíž děložního čípku. Někdy tento zákrok stačí k zahájení kontrakcí.

Pokud podání prostaglandinů není k nastartování porodního procesu dostačující, dalším krokem bývá umělá forma hormonu oxytocinu. Ten se podává do těla nitrožilní cestou ke stimulaci děložních kontrakcí. Syntetický oxytocin by měl být podáván ovšem pouze tehdy, když je děložní hrdlo otevřené a připravené k porodu.

Zdroje: maminka.cz, zdravi.euro.cz, pregnancybirthbaby.org.au