9. týden těhotenství: zárodek se stává plodem

0
9. týden těhotenství: zárodek se stává plodem
Shutterstock

Pokud se nacházíte v 9. týdnu těhotenství, možná zjišťujete, že to utíká rychleji, než byste čekaly. První dva měsíce máte za sebou a začínáte již třetí měsíc těhotenství. V 9. týdnu těhotenství vrcholí ranní nevolnost a vy se můžete potýkat s výkyvy nálad, pálením žáhy a dalšími těhotenskými příznaky. Mezitím vaše dítě roste a vypadá čím více jako miminko. Také už o něm v tuto chvíli přestáváme hovořit jako o embryu, jelikož oficiálně ukončilo embryonální fázi a stal se z něho plod.

Vývoj miminka 9. týden těhotenství

V 9. týdnu těhotenství miminko oficiálně ukončilo období embryonálního vývoje a začíná období fetální. Znamená to, že v tuto chvíli přestává být zárodkem (embryem) a stává se z něj plod. Ten nyní rychle roste a každý den vypadá čím dál více jako malé miminko.

Fyzické rysy se nadále vyvíjejí a tělo se stále narovnává, zatímco ocásek, který byl součástí embrya, mizí. Jeho válcovité ruce a nohy se začínají formovat, přičemž prsty na rukou a nohou jsou stále viditelnější. Prozatím ale ještě nejsou oddělené.

Miminko má také ušní boltce, ústa a jazyk s chuťovými pohárky a z profilu je vidět špička nosu. Oči jsou větší a zřetelnější a mají v sobě již nějaký pigment. Oční víčka se nadále tvoří a čím dál více zakrývají oči dítěte.

Vývoj tělesných orgánů

Životně důležité orgány a tělesné systémy se také nadále vyvíjejí. Pokračuje vývoj srdce a kardiovaskulárního systému, mozku, ledvin a plic, zatímco hrudní kosti a kosti žeber získávají svůj tvar. V této fázi se také tvoří dětská slinivka, játra a žlučovody.

9. týden těhotenství: velikost plodu

V 9. týdnu (9 tt) těhotenství je dítě velké asi jako třešeň. Měří už tedy přibližně 22 milimetrů a váží kolem 2 gramů. Váš potomek se už různě pohybuje, ohýbá se, kroutí, otáčí hlavou nebo zavírá a otvírá ústa. Tyto pohyby jsou viditelné na ultrazvuku, ale zatím je vy samy neucítíte.

9. týden těhotenství: dvojčata

Pokud v této době zažíváte silné těhotenské obtíže, možná vás překvapí, když se během vstupní těhotenské prohlídky na ultrazvuku dozvíte, že čekáte dvojčata. To může být trochu šok, takže se snažte tuto informaci vstřebávat pomalu.

Možná budete nadšené, nebo naopak vyděšené z toho, že čekáte místo jednoho miminka dvě, ale brzy si na tento fakt jistě zvyknete. Promluvte si se svým lékařem o tom, co můžete u dvojčat očekávat a co byste možná měly udělat jinak, než při jednom dítěti.

Co čeká v těhotenství 9. týden maminky?

Během této fáze těhotenství se vaše prsa pravděpodobně zvětší, takže zvažte nošení kvalitní podpůrné podprsenky. Můžete si také všimnout, že se vaše emoce každou chvíli mění. V jednom okamžiku se cítíte šťastné a za minutu vás může sužovat smutek a splín. Nebojte se, tyto pocity jsou naprosto normální a měly by odeznít, jakmile se hladiny těhotenských hormonů trochu ustálí.

Je také normální začít pociťovat zvýšený vaginální výtok, který by však měl zůstat bezbarvý, případně mléčně bílý nebo jemně nažloutlý. Výtok v těhotenství pomáhá předcházet infekci vašich pohlavních orgánů. V případě, že vás ale obtěžuje například svědění, pálení, zápach, bolest nebo netypické zabarvení výtoku, měly byste zajít k lékaři, aby vás vyšetřil na pohlavní nemoci.

Pokud zkoumáte zrcadlo, zda vám už začíná růst 9. týden těhotenství bříško, asi budete zklamané. Vaše děloha se sice postupně rozpíná, ale miminko je prozatím příliš malé na to, aby na vašem břiše bylo těhotenství poznat.

9. týden těhotenství: příznaky, které mohou přetrvávat

Příznaky, které jste doposud v těhotenství zažily, pravděpodobně budou tento týden pokračovat a ještě zesílí. Možná u vás nyní vrcholí ranní nevolnost, která se může objevovat kdykoli během dne. Pokud se doposud neprojevila, znamená to, že máte v tomto směru nejspíš vyhráno a už se ani neobjeví.

Pokud se cítíte více unavené než obvykle, nebojte se dopřát si spánek a odpočinek navíc, jelikož vaše tělo nyní pilně pracuje a potřebuje nabrat ještě spoustu sil. V tomto týdnu vás tedy mohou trápit některé z následujících obtíží:

Špinění v 9. týdnu těhotenství

Asi 20 až 30 % těhotných žen zažije lehké špinění v prvních 12 týdnech těhotenství. Ve většině případů není známkou zdravotního problému. Důvodem často bývá přecitlivělý děložní čípek, který může způsobit slabé krvácení například po lékařském vyšetření, při zvýšené námaze nebo po sexu. Další příčinou může být implantační krvácení. Pokud je krvácení silné nebo přetrvává déle, obraťte se ihned na vašeho lékaře.

9. týden těhotenství bez příznaků

Věřte tomu nebo ne, ale je možné dostat se do 9. týdne těhotenství a nepocítit žádné těhotenské příznaky. Pokud jste jednou z mála šťastlivkyň, které dosud netrápí nevolnost, únava ani jiné obtíže, mějte na paměti, že se stále mohou objevit. Bez ohledu na to, zda máte příznaky těhotenství, či nikoliv, informujte o tom svého lékaře během první prenatální schůzky.

9. týden těhotenství: ultrazvuk

V této fázi těhotenství můžete na ultrazvuku pozorovat kromě srdeční odezvy také pohyby miminka, jak se různě točí a kroutí. Kromě běžných pohybů můžete na obrazovce zaznamenat také malé záškuby způsobené škytáním.

Kdy vyhledat lékaře?

Většina z toho, co v těchto dnech prožíváte, je naprosto normální, ale když se vám něco nezdá, bude lepší se telefonicky spojit s vaším poskytovatelem zdravotní péče, nebo jej případně rovnou navštívit. Zavolejte svému lékaři, pokud se během prvního trimestru objeví některý z následujících příznaků:

  • Máte křeče nebo krvácení v 9. týdnu těhotenství
  • Vaginální výtok změnil barvu či hustotu
  • Pociťujete vaginální zápach
  • Máte teploty a zimnici
  • Trápí vás bolest nebo pálení při močení
  • Cítíte intenzivní bolest v břiše nebo pánvi
  • Pociťujete příznaky deprese nebo silné úzkosti
  • Ubýváte znatelně na váze v důsledku nevolnosti

Zdroje: nutriklub.cz, babyweb.cz, babyonline.cz, pampers.cz