6. týden těhotenství: srdíčko začíná tlouct

0
6. týden těhotenství: srdíčko začíná tlouct
Shutterstock

V 6. týdnu je pro vás těhotenství stále nové, takže je normální cítit se trochu emocionálně. Přidejte k tomu některé nepříjemné příznaky počínajícího těhotenství, jako je nevolnost a únava, a je naprosto pochopitelné, že si potřebujete odpočinout. Vaše miminko je nyní velké asi jako hrášek a vypadá spíše jako pulec, ale jeho kostra se už utváří a srdíčko začíná bít.

Těhotenství 6. týden a vývoj miminka

V 6. týdnu těhotenství (6 tt) vaše miminko vypadá spíše jako pulec než jako dítě, protože jeho záda jsou zakřivená a zakončená ocasem. Nicméně jeho tělíčko o velikosti hrášku rychle roste a neustále se vyvíjí. Nyní měří asi 6 až 8 mm a váží přibližně 1 gram. V 6. týdnu těhotenství už má váš potomek malinkatý mozek i srdce o velikosti máku.

V tuto chvíli se již tvoří kostra dítěte, a to včetně lebečních kostí a kloubů, ale také drobné svalstvo. Uzavírá se trubice, ze které se vyvíjí mozek v přední části a mícha z části zadní. Na těle se již nacházejí malé pupeny končetin, ze kterých se stanou paže a nohy. Ruce se však vyvinou jako první. Tvaruje se hlavička a pomalu se začínají formovat rysy obličeje.

6. týden těhotenství: srdíčko začíná bít

Svalovina srdce se rozděluje na čtyři části, ze kterých se stanou srdeční síně a komory. Jako první se utváří přepážka mezi pravou a levou komorou. Tento týden začne srdce bít, a to o dost rychleji než to vaše, tedy asi 100 až 130krát za minutu. Krevní oběh již funguje a celkově v této fázi těhotenství jsou utvářeny základy důležitých orgánů, včetně plic, jater a ledvin.

Jaké očekávat 6. týden těhotenství příznaky?

V 6. týdnu (6tt) těhotenství je velmi pravděpodobné, že jste teprve před několika dny zjistily, že jste těhotné. Od 5. týdne těhotenství výrazně stoupá progesteron v těle, což bude hlavním důvodem vašich obtíží. V tuto chvíli už se u vás tedy velmi pravděpodobně projevují typické těhotenské příznaky.

Každé těhotenství je ovšem jiné, a zatímco některé ženy mohou začínající těhotenství prožívat velmi intenzivně, jiné o něm skoro ani neví. I 6. týden těhotenství může být bez příznaků. Můžete se ale potýkat především s nevolností a únavou, spolu s dalšími obtížemi.

V 6. týdnu těhotenství můžete také pocítit, že se spolu s těhotenskými hormony zvýšilo vaše libido. Jiné ženy naopak nechtějí mít sex vůbec kvůli ranní nevolnosti nebo bolestivým prsům. Mezi běžné projevy těhotenství patří zejména:

 • Kovová chuť v ústech
 • Bolavá či citlivá prsa
 • Náhlé změny nálady
 • Bolesti hlavy
 • Těhotenské chutě
 • Citlivější čich
 • Častější močení
 • Lehké špinění (navštivte svého lékaře, pokud v těhotenství krvácíte)
 • Mírné křeče v podbřišku
 • Nadýmání a pocity nafouknutí

Krvácení v 6. týdnu těhotenství

Špinění v 6. týdnu těhotenství není neobvyklé, protože může být důsledkem uhnízdění embrya do výstelky dělohy, ale mělo by to být lehké, nikoli jako menstruace. Implantační krvácení je normální a může být navíc doprovázené lehkými bolestmi v podbřišku.

Pokud se ale objeví větší množství krve, špinění trvá déle než dva dny, máte bolesti nebo jakékoli jiné obavy, určitě navštivte svého lékaře.

Naroste vám 6. týden těhotenství bříško?

Je velmi pravděpodobné, že vaše tělo prozatím vypadá navenek stejně jako před otěhotněním. Dokonce kvůli ranním nevolnostem není výjimkou i drobný úbytek na váze. Přestože vaše dítě rychle roste a děloha se rozpíná, aby se přizpůsobila vašemu dítěti, je stále dostatečně malé na to, aby bylo těhotenství viditelné na venek.

Čeká vás 6. týden těhotenství ultrazvuk?

Nejspíš se nemůžete dočkat, až uvidíte vaše miminko, ale je velmi pravděpodobné, že ultrazvuk v 6. týdnu těhotenství ještě nepodstoupíte. Pokud nemáte rizikové těhotenství nebo jste nepodstoupily umělé oplodnění, vaše první ultrazvukové vyšetření vám lékař nejspíš naplánuje až na 8. nebo 9. týden těhotenství.

Dítě je v této fázi totiž ještě příliš malé a tlukot srdce by zatím nejspíš nebylo možné rozpoznat. Nezapomeňte se ale co nejdříve objednat, jestli jste to ještě neudělaly. Pokud také pocítíte jakékoli příznaky, které vás znepokojují, například krvácení, dlouhodobé špinění, křeče nebo bolesti, neváhejte zavolat svému lékaře.

Odpočívejte a naberte síly

Pokud můžete, naplánujte si co nejdříve čas na odpočinek. Uprostřed všech věcí, které musíte udělat a zařídit, je velmi důležité vyhradit si během prvního trimestru čas na odpočinek, zvláště pokud je jedním z vašich příznaků únava.

Jestli je to ve vašich možnostech, odpočívejte, když můžete, ať už jde o krátký spánek po obědě, pozdní vstávání, nebo naopak o brzké usínání večer. Na co v tomto týdnu dále nezapomenout?

 • Naplánujte si první těhotenské vyšetření
 • Proveďte úpravy svého životního stylu (pohyb, strava, omezení kofeinu apod.)
 • Zjistěte více o zásadách a pravidlech odchodu na mateřskou dovolenou ve vaší společnosti
 • Popřemýšlejte, kdy a jak oznámíte těhotenství rodině a vašim blízkým

Zdroje: tehotenstvi.cz, babyweb.cz, babycenter.com, nutriklub.cz,