5. týden těhotenství: základy orgánů jsou na svém místě

0
5. týden těhotenství: základy orgánů jsou na svém místě
Shutterstock

V 5. týdnu těhotenství se již oficiálně nacházíte ve 2. měsíci. Tento týden si můžete bez obav udělat těhotenský test, protože hladina vašich těhotenských hormonů je dostatečně vysoká, aby prokázala pozitivní výsledek. Stejně tak se nyní mohou začít projevovat první příznaky těhotenství, a to především únava, bolestivost prsou a nevolnost. Vaše miminko je nyní velké asi jako jablečné jadérko, ale jeho orgány se již začínají vyvíjet, a to především krevní soustava a srdce.

Co se děje v těhotenství 5. týden?

5. týden těhotenství (5 tt) je pro nastávající maminky zpravidla obdobím, kdy zjistí, že jsou těhotné. Je to proto, že už jste si pravděpodobně uvědomily, že se menstruace pouze nezpozdila, ale vůbec se nedostavila. Což vás očividně vedlo k provedení těhotenského testu.

Pokud jste totiž v 5. týdnu těhotenství, znamená to, že jste počaly přibližně před dvěma až třemi týdny. Důvodem je, že lékaři počítají těhotenství od prvního dne vaší poslední menstruace. Zároveň se ale můžete radovat, že jste již ve 2. měsíci těhotenství.

V této fázi gravidity jsou hladiny hormonů konečně zvýšené natolik, že se mohou projevit typickými těhotenskými příznaky, které je těžké ignorovat. Jedná se například o přecitlivělá prsa, nevolnost a únavu. Ty samé hormony rovněž umožnily vašemu těhotenskému testu, aby detekoval pozitivní výsledek.

Jak se vyvíjí miminko 5. týden těhotenství?

V tuto dobu se vaše malé embryo začíná prodlužovat a získávat vzhled pulce, což se částečně děje díky vývoji důležité nervové trubice, která vede od vrcholu ke spodní části embrya. Tato trubice se později rozroste a stane se míchou a mozkem. Prozatím to ale spíše vypadá, jako kdyby měl plod malý ocásek.

Nervový systém dítěte se tedy již vyvíjí a základy pro jeho hlavní orgány jsou na svém místě. Ve středu zárodku je dokonce i malý bod, ze kterého se brzy vyvine srdce dítěte. V této fázi je embryo dlouhé asi 2 mm, což odpovídá velikosti jablečných jader. Jeho buňky se oddělují do tří vrstev a vytvářejí různé tělesné systémy:

  • Ektoderm, neboli vnější vrstva, začíná tvořit nervový systém, včetně mozku a míchy. Rovněž vytvoří kůži, vlasy a nehty vašeho dítěte.
  • Mezoderm, tedy střední vrstva, se stává základem pro oběhový systém, srdce a krev vašeho miminka. Zároveň se vyvine do kostí, svalů a ledvin.
  • Endoderm, neboli vnitřní vrstva, se nakonec stane plícemi, střevy a játry vašeho potomka.

První systém, který bude funkční, je oběhový krevní systém spolu s jeho doprovodným orgánem, srdcem, které můžete dokonce vidět bít na časném ultrazvuku ke konci týdne. Ačkoli běžněji je to viditelné nejdříve v 6. týdnu nebo 7. týdnu.

Čeká vás 5. týden těhotenství ultrazvuk?

Pokud vaše anamnéza nenaznačuje, že byste měly zvýšené riziko komplikací v těhotenství, pravděpodobně v tomto týdnu těhotenství ultrazvuk nepodstoupíte. Místo toho budete muset netrpělivě čekat na vaši první prenatální návštěvu, která bude nejspíš až kolem 8. nebo 9. týdne.

5. týden těhotenství na ultrazvuku byste viděly pouze malinkého pulce. Ale vzhledem k jeho velikosti možná ani to ne. Nezapomeňte se tedy co nejdříve objednat ke svému gynekologovi, pokud jste tak již neučinily.

Jaké čekat 5. týden těhotenství příznaky?

Projevy v 5. týdnu (5 tt) těhotenství se mohou u každé ženy dost lišit, takže je nejlepší neočekávat nic konkrétního, ale zároveň se připravit na všechno. Když už nic jiného, ​​pravděpodobně se budete cítit unavenější než obvykle a vaše tělo nejspíš začne být trochu zesláblé. Pokud vás zajímá, jaké příznaky můžete očekávat v 5. týdnu těhotenství, tyto bývají nejčastější:

  • Ranní nevolnost: Nevolnost na počátku těhotenství se ve skutečnosti může objevit kdykoli během dne, nejen ráno. A některé těhotné maminky se bohužel mohou cítit špatně i celý den. Pokud se potýkáte s opravdu těžkými ranními nevolnostmi, existuje vyšší možnost, že čekáte dvojčata.
  • Únava: V 5. týdnu těhotenství je normální mít nutkání si zdřímnout uprostřed pracovní schůzky či na rande při večeři. Vaše tělo nyní pracuje naplno, takže vám neuškodí, když si odpočinete více než obvykle.
  • Bolestivá či přecitlivělá prsa: Přestože ranní nevolnost nejspíš zaujme největší část vaší pozornosti, bolestivost v prsou ve skutečnosti bývá nejčastějším příznakem 5. týdne těhotenství.
  • Časté močení: Můžete si všimnout, že máte najednou nutkání chodit čůrat častěji než obvykle. Tento příznak je částečně způsoben tím, že se vám nyní rozšiřují ledviny, které začínají filtrovat větší objem krve ve vašem těle.
  • Bolesti v podbřišku: Kolem 4. nebo 5. týdne může být lehká křeč znamením, že se plod implantoval do výstelky dělohy. Stejně tak to může být známkou toho, že se vaše děloha rozšiřuje. Pokud ovšem cítíte silné a bolestivé křeče, zavolejte vašemu lékaři a nechte se vyšetřit, abyste se ujistily, že se nejedná o zdravotní problém.

Pro mnoho nastávajících maminek bývá první trimestr nejnáročnější, takže to berte jako dočasný stav, který již brzy přejde. Mezitím se o sebe dobře starejte a hodně odpočívejte, správně jezte a snažte se najít způsoby, jak se cítit co nejlépe.

Krvácení v 5. týdnu těhotenství

Špinění v 5. týdnu těhotenství může vypadat děsivě, ale trocha krve na spodním prádle bývá také známkou implantace plodu do dělohy. Můžete si ho všimnout možná i po sexu, protože váš děložní čípek je nyní, když jste těhotná, citlivější. To je zcela normální.

Pokud ale zpozorujete silnější krvácení, které připomíná menstruaci, je namístě co nejdříve vyhledat lékaře. Mohlo by se totiž jednat o mimoděložní těhotenství či potrat. Oba tyto stavy mohou být pro ženu nebezpečné.

Jak si poradit s ranními nevolnostmi?

Zkuste vyzkoušet různé strategie, abyste zjistily, co vám pomůže vypořádat se s vašimi zažívacími problémy co nejlépe. Jednou z možností je jíst pouze malá jídla, která tolik nezatíží váš žaludek.

Můžete také vyzkoušet vitamín B6, zázvorové kapsle či bonbóny, speciální pastilky snižující nevolnost nebo zázvorová lízátka a akupresurní náramky. Zázvor v těhotenství škodlivý není, nicméně neměl by se konzumovat v příliš velkém množství.

5. týden těhotenství a žádné příznaky

Někdy se může stát, že jste těhotné a nemáte žádné těhotenské příznaky, i když je to neobvyklé. Přibližně polovina všech těhotných žen nezaznamená žádné příznaky do 5. týdne těhotenství, ale pouze asi 10 % je nepociťuje ani do 8. měsíce. Pokud tedy zatím žádné projevy těhotenství nevnímáte, mohou se stále ještě objevit.

Jestliže necítíte žádné symptomy, ale vyšel vám pozitivní těhotenský test, jste s největší pravděpodobností těhotné. Pokud však máte pochyby, neváhejte se obrátit na vašeho lékaře. Nikdo přesně neví, proč některé ženy nemají žádné těhotenské příznaky, ale to neznamená, že je s vaším těhotenstvím něco v nepořádku.

Některé nastávající matky trpí například ranní nevolností po celý den, další se necítí dobře jen ráno a jiné nemusí trápit potíže vůbec. Některé maminky jsou vyčerpané z tělesných změn na samém začátku, a jiné se cítí unavené teprve až později v těhotenství, pokud vůbec. Každé těhotenství je vždy jiné, proto se nemůžete porovnávat s někým jiným.

Zdroje: babycenter.com, nutriklub.cz, babyonline.cz, babyweb.cz