39. týden těhotenství: miminko je plně donošené

0
39. týden těhotenství: miminko je plně donošené
Shutterstock.com

Nyní, když jste v 39. týdnu těhotenství (39 tt), je vaše dítě konečně považováno za plně donošené. Konec třetího trimestru a vašeho těhotenství je již na dohled. Těhotenství obvykle trvá 40 týdnů, nicméně většina žen porodí o týden dříve či později. To znamená, že porod může přijít každým dnem a je nejvyšší čas se na něj připravit.

Vývoj miminka 39. týden těhotenství

V 39. týdnu (39 tt) těhotenství se kůže vašeho dítěte změnila z růžové na bílou, a to bez ohledu na to, jak se zbarví po narození. Je tomu tak proto, že se pod kůží uložila silnější tuková vrstva, která pokryla cévy a díky níž jsou tváře vašeho dítěte konečně hezky baculaté. Vaše nemluvně by mělo být v tomto okamžiku již připravené v porodní pozici, s hlavou otočenou dolů, směrem do vaší pánve. Pokud tomu tak není, je možné, že budete muset rodit císařským řezem.

Plíce a mozek vašeho miminka se stále vyvíjejí a budou se vyvíjet nadále i po narození. Ve skutečnosti jeho mozek nedosáhne plné velikosti alespoň další dva roky a plíce nemusí být plně zralé až do věku 3 let. Právě teď jsou plíce zaneprázdněny výrobou povrchově aktivní látky (surfaktantu), aby se vzduchové vaky nelepily, když se poprvé nadechne.

39. týden těhotenství: váha a velikost miminka

V tuto chvíli má průměrné miminko velikost dýně či vodního melounu. Měří tedy kolem 50 centimetrů a váží asi 3200 gramů. Nezapomínejte však, že zdravé a šťastné děti mohou mít mnoho různých velikostí. S postupným růstem se navíc zmenšuje prostor dítěte v děloze a stejně tak se i snižuje množství plodové vody.

39. týden těhotenství: pohyby

Přestože v posledních dnech začíná být miminku v děloze už poměrně těsno, stále by mělo být velmi aktivní, i když se pohyby vašeho dítěte měnily s tím, jak se zvětšovalo. Ty se nyní mohou zdát pomalejší a silnější.

Těsně před porodem si můžete všimnout malého poklesu aktivity, ale vaše dítě by se nikdy nemělo přestat hýbat. Pokud se obáváte změn v počtu kopů, zkuste je počítat, případně zavolejte vašemu lékaři. Tato změna by mohla znamenat, že miminko potřebuje neprodleně ven.

Co čeká maminky v těhotenství 39. týden?

To, že jste došly do 39. týdne těhotenství, znamená, že byste už měly být připraveny na vše. Do porodu může zbývat týden, 2 týdny, ale i 2 hodiny. Ujistěte se tedy, že jste nachystané, kdykoli to přijde, vyrazit do porodnice. Mezi obtíže, které vás na konci těhotenství mohou trápit, patří:

Braxton-Hicksovy kontrakce, tedy poslíčci, pravděpodobně rostou na síle a frekvenci, což je dobrá věc, protože to znamená, že se tělo připravuje na váš velký den. Vzhledem k tomu, že to může být každým okamžikem, je důležité umět rozpoznat falešné kontrakce od těch porodních.

V tuto chvíli je rovněž normální mít zvýšený výtok. Nepleťte si ho ale s únikem plodové vody. Plodová voda je výrazně vodnatější. Pokud si nejste jisté, zda se jedná o výtok či odtok plodové vody, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Plodovou vodu lze zaměnit i za únik moči, ke kterému v pozdní fázi těhotenství může taktéž docházet.

39. týden těhotenství: bolest v podbřišku

Pravděpodobně se nyní cítíte čím dál nepohodlněji a vaše pánev je stále bolestivější, jak se hlavička dítěte postupně přibližuje k vašemu děložnímu čípku. Bolesti břicha ve 39 tt tedy zpravidla způsobuje tlak, kterým hlavička tlačí na děložní čípek.

Ten by měl pomoci připravit děložní čípek na to, aby začal měknout, zkracovat se a připravovat se na porod. Tomu se říká také dilatace neboli zprůchodnění děložního čípku na porod.

Tip pro nastávající maminky: Pokud jste si ještě nepřipravily svůj porodní plán, na nic nečekejte a vrhněte se na něj. Přestože nemusí porod probíhat přesně tak, jak si naplánujete, je dobré utřídit si svoje myšlenky ohledně vašich očekávání. Tento porodní plán dostane do rukou u vaše porodní asistentka po příjezdu do porodnice.

Blížící se porod

Pamatujte, že porod probíhá u každého jinak. U některých žen začne dilatace čípku týdny před porodem a u některých se nerozšíří vůbec, dokud nezačne porod. Některé budoucí matky zažívají kontrakce už několik dní před porodem a jiné nepocítí téměř žádné, dokud porod nezačne.

U některých žen se blížící se porod projevuje náhlým přísunem energie a u dalších naopak prudkým poklesem a velkou únavou. Je také možné, že pocítíte častěji pohyby střev, které mohou doprovázet výše zmiňované bolesti podbřišku a křeče.

Nenechte se však odradit, jestliže jste dosud nezaznamenaly žádné známky porodu, jelikož to nemusí nic znamenat. To, že začínáte rodit, se může projevit několika příznaky najednou, nebo pouze některým z nich. Patří mezi ně:

  • Kontrakce, které zesilují a přicházejí čím dál častěji
  • Odtok plodové vody
  • Odchod hlenové zátky (může být krvavá či narůžovělá)
  • Tupé bolesti zad v oblasti páteře (na kterou dítě tlačí hlavou)
  • Tvrdnutí břicha

O tom, kdy je nejvyšší čas vyrazit do porodnice, se můžete dočíst také v tomto článku.

Zdroje: nutriklub.cz, zdravi.euro.cz, babyweb.cz, babyonline.cz