2. týden těhotenství: blížící se ovulace a oplodnění

0
2. týden těhotenství: blížící se ovulace a oplodnění
Shutterstock

Myslíte si, že jste v 2. týdnu těhotenství, protože jste už dva týdny těhotné? Pokud ano, nejspíš vás vyvedeme z omylu. 2. týden těhotenství sice podle lékařů oficiálně znamená, že jste v jiném stavu, ale ve skutečnosti se vaše tělo na početí teprve připravuje. A to tak, že jedno z vašich vajíček dozrává, aby se uvolnilo do vejcovodu a následně mohlo být oplodněno spermií. Víte, jak poznáte, že se blíží ovulace, a jak zvýšíte vaše šance na úspěch?

Co znamená 2. týden těhotenství?

Pokud se domníváte, že se nacházíte v 2. týdnu těhotenství, protože vám vyšel pozitivní těhotenský test a vypadá to, že jste už dva týdny těhotné, vězte, že tomu tak není. Dva týdny po početí se totiž oficiálně nacházíte už ve 4. týdnu těhotenství.

V 2. týdnu těhotenství (2 tt), stejně jako v prvním týdnu, stále nejste technicky vzato těhotné. Je tomu proto, že se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace, tedy od chvíle, kdy vajíčko ještě není oplodněné a vlastně ani dozrálé. Ale jste k tomu blíže než kdy předtím.

Během 2. týdne těhotenství se totiž už vaše tělo připravuje na ovulaci. K té dochází mezi 13. a 20. dnem od prvního dne poslední menstruace v závislosti na délce vašeho cyklu. Proto musíte být pozorné, abyste rozpoznaly její příznaky a nepromeškaly ji. Abyste zvýšily své šance na otěhotnění, je dobré praktikovat pohlavní styk v období plodných dní co nejčastěji.

Co se děje ve vašem těle v  2. týdnu těhotenství?

Přestože v současné době nedochází k žádnému vývoji plodu, vaše tělo se na něj již připravuje. V jednom z vaječníků dozrává vajíčko a chystá se na uvolnění. Současně se výstelka vaší dělohy zvětšuje a zesiluje, aby přijala budoucí oplodněné vajíčko. Na konci týdne dojde k ovulaci, což znamená, že váš vaječník uvolní zralé vajíčko do vašich vejcovodů.

Uzrálé vajíčko může ve vejcovodu přežít pouhých 12 až 24 hodin. Ale otěhotnět můžete, i když budete mít sex v jiný den, než probíhá ovulace. Spermie totiž mohou přežít až pět dní v plodném hlenu děložního hrdla. Může tak dojít k početí, i když máte pohlavní styk den, dva nebo tři před ovulací a také den po ní.

Z milionů spermií, které jsou do pohlavních cest vypuštěny, se do vejcovodu dostane jen zlomek těch nejzdravějších a nejsilnějších. Jakmile doputují na místo, do vajíčka pronikne pouze jedna. Když se pak spermie a vajíčko spojí, dochází k oplodnění.

Příznaky těhotenství 2. týden

2. týden těhotenství se u vás nemusí objevit vůbec žádné příznaky, ale můžete si všimnout drobných tělesných změn. Ty s těhotenstvím prozatím nijak nesouvisejí. Může se však jednat o známky přicházející ovulace.

Pokud váš menstruační cyklus trvá 28 dní nebo méně, měla by se objevit koncem tohoto týdne. Jestliže je váš cyklus delší, dostaví se o něco později. Ovulaci byste měly rozpoznat podle níže uvedených příznaků, ale ověřit ji můžete také pomocí ovulačního testu.

  • Cervikální hlen je hustý a průhledný. Připomíná tedy trochu vaječný bílek. Jak se ovulace blíží, cervikální hlen se stává řidším, čirým a hustým. Tato konzistence pomáhá spermatu cestovat k vajíčku a přežít po dobu několika dní.
  • Citlivá prsa. Hormonální změny spojené s ovulací mohou způsobit, že vaše prsa budou citlivější a někdy mohou i mírně bolet.
  • Lepší čich. Hormonální změny zvyšují vaši schopnost vnímat různé vůně, což je pravděpodobně dáno přírodou, abyste lépe vnímaly mužské feromony právě tehdy, když jste plodné.
  • Bolest v podbřišku. Když vaječník uvolňuje vajíčko, můžete cítit jemné píchání na jedné straně břicha. Bolestivá ovulace není nic neobvyklého, ale není stále zcela jasné, co přesně ji způsobuje.
  • Špinění. V době ovulace si můžete všimnout malé skvrny červené nebo hnědé barvy na spodním prádle. Toto špinění může být běžné, ale informujte svého lékaře, pokud je krvácení silnější než jen drobné špinění, nebo pokud přetrvává déle.
  • Zvýšená sexuální touha. Výše libida se v závislosti na vašem cyklu mění a právě v době ovulace bývá nejvýraznější.
  • Cervikální změny. Pokud pravidelně kontrolujete děložní čípek, můžete si všimnout změny. Při ovulaci se totiž čípek stává měkčím a otevřenějším.

Jak zvýšit šance na početí?

Pokusy o otěhotnění jsou mnohem zábavnější a také efektivnější, pokud si můžete dopřát dostatek odpočinku a tento proces si užít. Stres, ať už kvůli hektickému životu nebo snaze počít, může naopak snížit pravděpodobnost otěhotnění. Zkuste si sex užít bez toho, aniž byste se příliš soustředily pouze na samotný výsledek.

Pokuste se také do svého života začlenit relaxační rutiny, jako je například cvičení jógy, četba dobré knížky nebo třeba jen vychutnání si šálku kávy nebo čaje. Relaxace je důležitá pro vaše celkové duševní zdraví a může vám tedy pomoci i ve snazším početí vytouženého miminka.

A protože se vaše tělo chystá na poměrně náročný úkol, kterým je nošení a výživa miminka po celých devět měsíců, snažte se s ním zacházet co nejlépe. Pijte hodně vody, jezte zdravé potraviny plné živin a vitaminů a odstraňte všechny škodlivé návyky, jako je kouření nebo pití velkého množství kávy. Je také dobré přestat pít alkohol a pravidelně se hýbat.

Zdroje: verywellfamily.com, gynprenatal.cz,  babyonline.cz, nutriklub.cz