Bolestivá ovulace neznamená, že je něco špatně. Co ji způsobuje?

0

Bolestivá ovulace se může projevovat u každého jinak: od mírného pocitu nepohodlí až po silnější křeče, přičemž obvykle trvá minuty až hodiny. Zpravidla je cítit na jedné straně břicha a může se měnit každý měsíc v závislosti na tom, který vaječník uvolňuje vajíčko během daného cyklu. V některých případech se může objevit i slabé krvácení nebo výtok.

Je bolestivá ovulace běžná?

Ovulace je jednou z fází ženského menstruačního cyklu, která obvykle nastává kolem 14. dne menstruačního cyklu a spočívá v uvolnění vajíčka z vaječníku, jež v tuto chvíli může být oplodněno spermií. U většiny žen dochází k ovulaci jednou za měsíc od dospívání až do menopauzy, s výjimkou těhotenství nebo kojení.

Přibližně u jedné z pěti žen doprovází ovulaci bolest a nepohodlí. Ve většině případů ale bolest břicha při ovulaci neznamená, že je něco špatně. Silná a přetrvávající bolest však někdy může být příznakem gynekologických obtíží, a to včetně endometriózy.

Trápí vás při ovulaci bolesti břicha?

Jak poznat bolest břicha při ovulaci?

 • Ženu trápí bolest v podbřišku při ovulaci, a to přímo uvnitř kyčelní kosti.
 • Pocit nepohodlí obvykle nastává asi dva týdny před termínem menstruace.
 • Bolení je cítit na pravé nebo levé straně, a to v závislosti na tom, který vaječník uvolňuje vajíčko.
 • Bolest se může během následujícího cyklu přesunout z jedné strany na druhou, nebo může zůstat na jedné straně několik cyklů.
 • Pocit se může u každého lišit. Může být prožíván jako nepříjemný tlak, otřesy, ostré bolesti nebo i křeče.
 • Silnější bolesti mohou způsobit i nevolnost.
 • Bolest trvá od několika minut do 48 hodin.
 • Pocity diskomfortu mohou být doprovázený slabším krvácením či výtokem.

Co způsobuje bolest při ovulaci?

Přesná příčina bolesti vaječníků při ovulaci není zřejmá, ale pravděpodobně se jedná o jednu ze dvou variant. První možností je přítomnost folikulu při dozrávání vajíčka. Hormony v ženském těle způsobují, že vaječníky produkují každý měsíc kolem 20 folikulů.

Každý folikul obsahuje nezralé vajíčko, ale pouze jeden folikul obvykle přežívá do zralosti. Předpokládá se, že ovulační bolest je způsobena rozšiřujícím se folikulem, který natahuje membránu vaječníku.

Druhou variantou je prasklý folikul. Když je vajíčko zralé, folikul praská. To může rovněž způsobit mírné krvácení. Břišní výstelka neboli peritoneum by mohla být podrážděna krví či tekutinami z prasklého folikulu, což může způsobovat bolest.

Jak dlouhá je při ovulaci bolest?

Trvání bolesti se u každé ženy liší, ale pohybuje se od několika minut do 48 hodin. Pokud vaše ovulační bolest trvá déle než tři dny nebo je spojena s jinými neobvyklými menstruačními příznaky, jako je těžké krvácení, navštivte svého lékaře. Ovulační bolest je známá také jako bolest v polovině cyklu.

Bolest prsou po ovulaci

Reakce prsní žlázy na hormonální změny v souvislosti s ovulační fází menstruačního cyklu není nic neobvyklého, proto není zpravidla důvod k obavám. Na vině bývá právě zvýšená hladina estrogenu.

U některých žen se může jednat spíše o pocit pnutí, nicméně tento typ bolesti zpravidla do pár dní odezní. Mnoho žen se s nepříjemným pocitem setkává běžně i před nástupem menstruačního krvácení, tehdy se jedná o jeden z příznaků premenstruačního syndromu, vyloučená však není ani bolest v prsou při ovulaci.

Těhotenství

Pokud by nepříjemný pocit přetrvával déle a došlo by rovněž k vynechání menstruace, je zde poměrně vysoká pravděpodobnost, že se jedná o počátek těhotenství. Abyste však předešly předčasným závěrům, je dobré udělat si těhotenský test.

Jiná onemocnění

Dalšími příčinami bolestivosti prsou může být mastitida, která je doprovázena tvrdnutím prsou, ale s tou se potýkají zpravidla ženy při kojení, tudíž je zde nízká pravděpodobnost. Vyloučit nelze ani rakovinu prsu, ta bývá však charakteristická nahmatáním bulky, nepravidelností bradavek a pomerančovou kůží. Pokud byste zaznamenaly některé ze zmíněných příznaků, neváhejte vyhledat lékaře.

Jak řešit bolesti při ovulaci?

Pokud jsou bolesti silné nebo přetrvávají déle než je běžné, poraďte se se svým lékařem a ujistěte se, že vaše ovulační bolest není způsobena žádným zdravotním problémem. Pokud vás ovulační bolesti trápí pravidelně, zde je několik tipů, jak si ulevit od nepohodlí:

 • Zkuste se uvolnit. Pokud je bolest zvláště obtěžující, odpočívejte v posteli, kdykoli můžete.
 • Vyzkoušejte pohyb – například procházku na čerstvém vzduchu nebo relaxační typ jógy.
 • Přikládejte teplý obklad na vaše břicho. Používejte tepelné zábaly a lahve s horkou vodou nebo si dopřejte horkou koupel.
 • Hormonální antikoncepce může zabránit ovulační bolesti, protože zastaví ovulaci. Promluvte si o této možnosti se svým lékařem.
 • Po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem můžete vyzkoušet protizánětlivé léky.
 • Pokud se u vás vyskytnou bolesti, které trvají déle než tři dny nebo pokud máte jiné příznaky, jako je silnější krvácení či výtok, navštivte svého lékaře.

Zdroje: zdravi.euro.cz, betterhealth.vic.gov.au, web.md.com