18. týden těhotenství: miminko slyší váš hlas

0
18. týden těhotenství: miminko slyší váš hlas
Shutterstock

V 18. týdnu těhotenství začíná vaše miminko škytat a také konečně vnímá váš hlas. Utvářejí se totiž nervová spojení, která slouží jeho smyslům. Kromě toho se nyní tvoří také unikátní otisky prstů na jeho prstících. V této fázi těhotenství bude vaše těhotenské bříško pravděpodobně znatelnější a rychle poroste i nadále. Jaké příznaky můžete tento týden očekávat?

18. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

Pokud jste v 18. týdnu těhotenství, začínáte 5. měsíc. To znamená, že vám zbývá čekat už jen 4 měsíce, než vaše miminko přijde na svět. Připravte se tedy na to, že vaše dítě a stejně tak vaše děloha a břicho budou nyní rychle růst.

Jak se vyvíjí miminko?

Vaše miminko si v 18. týdnu (18 tt) těhotenství utváří svojí rutinu a procvičuje své schopnosti usínání. Vnitřní hodiny, které regulují spánek a bdění po celý den, se postupně vyvíjejí a budou lépe organizované s tím, jak bude vaše ratolest dále růst. V tomto týdnu těhotenství na prstech vašeho děťátka vznikají bříška a papilární linie, které utvářejí unikátní otisk prstu.

Nervový systém se v této fázi těhotenství vyvíjí rychle a začíná se také tvořit myelin. Myelin je směs tuku a bílkovin, která izoluje a chrání nervové buňky v nervovém systému, včetně mozku a míchy. Pomáhá také rychleji přenášet informace po nervových drahách a tvoří složitější spojení. Ta se v mozku se dále vyvíjejí ve spojení, která slouží smyslům hmatu, chuti, čichu, zraku a sluchu.

V 18. týdnu těhotenství váha miminka bývá kolem 150 gramů a měří přibližně 14 centimetrů, což je asi jako sladká brambora. Sluch vašeho potomka je čím dál citlivější, takže vás tento týden konečně plně slyší a více si uvědomuje zvuky, které vycházejí z vašeho těla. V tuto chvíli se může také projevit novorozenecká škytavka. Někdy se dokonce může stát, že začnete oba dva najednou škytat.

Zatímco se reprodukční systém vašeho dítěte stále vyvíjí, může lékař s pomocí ultrazvuku určit v 18. týdnu těhotenství pohlaví dítěte již s vysokou mírou přesnosti. Pokud čekáte chlapečka, jeho genitálie už v tuto chvíli budou výraznější.

18. týden těhotenství: pohyby

Vaše dítě nadále cvičí kopání a ohýbání svých drobných končetin. Může být velmi uklidňující cítit, jak se vaše dítě uvnitř vás svíjí, ale raději neočekávejte, že to v této fázi přijde. Spousta žen necítí pohyb ještě několik týdnů, zvláště při prvním těhotenství. Zpočátku si možná ani nebudete jisté, zda je to miminko, a může vám to jen připadat jako chvění v břiše.

Co čeká maminky v těhotenství 18. týden?

Jedním z nejnápadnějších příznaků v této fázi těhotenství je pocit závratě a točení hlavy při příliš rychlém vstávání. Děloha může tlačit na tepnu a zpomalit tok krve. To znamená, že když se posadíte vzpřímeně nebo se rychle postavíte, nával krve může vyvolat motání hlavy. Děloha navíc vyžaduje velký objem krve pro podporu plodu, což může občasným pocitům závratí také přispět.

Můžete také pociťovat bolesti v zádech, protože rostoucí plod a děloha mohly způsobit, že se vaše těžiště posunulo dopředu a zatížilo páteř. Hormony v tuto chvíli připravují vaši pánev na porod tím, že ji uvolňují. To může mít vliv na další klouby a kombinace tohoto a dodatečné tělesné hmotnosti může mít dopad na nepohodlí vašich zad. Jaké další těhotenské příznaky můžete očekávat?

  • Oteklé nohy a ruce. Otok může být nepříjemným příznakem těhotenství. Není se čeho bát, pokud není náhlý nebo závažný. Pokud ano, řekněte to ihned svému lékaři.
  • Křeče v nohou. Křeče mohou být známkou dehydratace, takže dostatečně pijte.
  • Křečové žíly. Viditelné fialové nebo modré žíly jsou oteklé kvůli všemu tomu extra tlaku na váš oběhový systém. Chcete-li se s nimi vypořádat, často měňte polohy, podepřete si nohy, když můžete, hodně cvičte a vyhněte se těsnému oblečení a botám.
  • Obtíže se spaním. Vaše mysl pracuje přesčas a vy se můžete cítit čím dál nejpříjemněji. To může způsobit zmatek ve vaší schopnosti usnout.
  • Krvácení z nosu. Zvýšený tlak na žíly v nose může způsobit, že krvácí více než obvykle. Pokud krvácíte z nosu, vyvíjejte tlak tak, že si budete svírat nos po dobu 5 až 10 minut. Zastavit krvácení může také ledový obklad.

18. týden těhotenství: bříško

Vaše bříško se v 18. týdnu těhotenství rychle zvětšuje. Nárůst hmotnosti v této fázi u žen s normálním BMI bývá asi půl kilogramu za týden, ať už máte jedno dítě, nebo čekáte dvojčata.

Pokud máte dosud nějaké obavy ohledně svého přibírání na váze, informujte o tom svého lékaře během rutinní kontroly. Drastický nebo náhlý přírůstek hmotnosti, či naopak ztráta hmotnosti mohou být příznaky zdravotního problému.

Pokud jste v 18. týdnu těhotenství a není to zatím poznat, je pravděpodobně vše v pořádku. Každé ženské tělo je jiné a vaše děloha vyroste z vaší pánve trochu jiným tempem než u dalších těhotných žen.

Zdroje: nutriklub.cz, babyweb.cz, babyonline.cz, tehotenstvi.cz