16. týden těhotenství: miminko začíná vnímat chutě

0
16. týden těhotenství: miminko začíná vnímat chutě
Shutterstock

Během 16. týdne těhotenství jsou oči a uši miminka na svém místě a hlavička je vzpřímenější. Oči se již dokáží pohybovat, ale zvuky prozatím vaše ratolest uslyší jen velmi omezeně. Nervový systém způsobuje, že plod pohybuje končetinami i obličejovými svaly, vy ale tyto pohyby nejspíš ještě neucítíte. Zatímco vás mohou čím dál více přepadat chutě na jídlo, vaše děťátko pomalu začíná díky chuťovým pohárkům poznávat pokrmy, které konzumujete.

16. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

16. týden těhotenství znamená, že se nacházíte na konci čtvrtého měsíce a brzy již vstoupíte do 5. měsíce těhotenství. Přestože lékaři sledují vývoj vašeho miminka po týdnech a nikoli po měsících, může být představa, že už za sebou máte skoro čtyři měsíce s miminkem v bříšku, poměrně vzrušující a zároveň vám připomene, jak rychle čas v těhotenství utíká.

Jak se vyvíjí miminko 16. týden těhotenství?

16. týden (16 tt) těhotenství vypadá hlava vašeho miminka přirozeněji než doposud, protože oči a uši se konečně usadily na hlavě v místě, kde mají být a už tam natrvalo zůstanou. Schopnost slyšet se stále ještě vyvíjí, ale vaše dítě může tento týden začít omezeně poznávat některé zvuky.

Hlavička vašeho dítěte je vzpřímenější a není už nakloněna dopředu, jako tomu bylo v prvních měsících. Oči konečně fungují, dělají malé pohyby ze strany na stranu a vnímají světlo, i přestože oční víčka jsou stále uzavřená. Plod v této fázi začne tvořit výrazy obličeje, i když je ještě neumí ovládat. Pokud byste viděly jeho tvář, mohlo by se vám zdát, že se mračí nebo mžourá.

Chuťové pohárky miminka jsou vyvinuty a v tomto týdnu začínají fungovat, takže vaše děťátko může cítit chuť plodové vody, když se dostane do jeho úst. Vzhledem k tomu, že plodová voda přebírá chuť vaší stravy, vaše ratolest si může začít vytvářet chuťové preference již v děloze.

16. týden těhotenství: pohyby a pohlaví

Nervový systém se stále vyvíjí. Plod začíná ohýbat svaly v končetinách, nevědomě se pohybovat a kopat nohama. Miminko v této fázi dokáže sevřít ruku v pěst a může dokonce uchopit pupeční šňůru. Pokud je toto vaše první těhotenství, nejspíš tyto pohyby ještě neucítíte, ale již brzy můžete zaznamenat neznámé pocity ve vašem podbřišku.

Čekáte-li holčičku, v jejích vaječnících se právě začínají utvářet zárodky tisíců vajíček. V 16. týdnu těhotenství ultrazvuk obvykle pohlaví bohužel ještě nerozpozná, takže pokud vás nečeká specifické vyšetření, jako je například odběr plodové vody, budete si muset ještě na zjištění pohlaví chvilku počkat.

Velikost plodu

Vaše miminko je nyní velké zhruba 11,5 centimetru, což je asi jako velikost avokáda. Hmotnost se pohybuje kolem 100 gramů, což je podobné jako střední sáček salátu. Plod se nyní nachází na začátku růstového spurtu, díky kterému se během příštího měsíce jeho velikost zdvojnásobí.

Co čeká maminky v těhotenství 16. týden?

Zatímco vaše dítě pokračuje v růstu a vývoji, můžete i nadále pozorovat nárůst vaší energie a celkově se cítit čím dál lépe. Některé symptomy ve druhém trimestru však mohou pokračovat nebo se znovu objevit. Můžete tak příležitostně zažívat tyto příznaky:

Nyní, když váš žaludek opět toleruje vůně a chutě jídel, možná zjistíte, že máte neustálé chutě na jídlo. Touhy po jídle jsou v této fázi těhotenství běžné. I když není jasné, proč těhotenství přináší větší chutě na jídlo, mohou to být hormony spolu se způsobem, jakým tělo hledá určité živiny, které potřebujete pro vyvíjející se dítě. Nezapomínejte, že mnohem důležitější než množství jídla, které sníte, jsou zásadní živiny, které potraviny obsahují.

16. týden těhotenství: bříško

Bříško v 16. týdnu těhotenství, respektive vaše děloha, roste přibližně stejným tempem jako vaše dítě, jinými slovy velmi rychle. Dostáváte se tak do bodu, kdy už možná nebudete moci skrývat své těhotenství, i když byste chtěly. Ale stejně jako tomu bylo doposud, u každé ženy se těhotenství vzhledem k mnoha okolnostem projevuje jinak. Svou roli zde hraje i skutečnost, zda čekáte první, nebo druhé či třetí dítě.

Ať už je vaše bříško velké, nebo stále ještě není příliš vidět, nesrovnávejte obvod kolem svého pupíku s někým jiným a příliš si nedělejte starosti, jestli nevypadá tak, jak očekáváte. Pokud se však stále obáváte nebo máte otázky ohledně toho, jak by mělo vaše bříško růst, promluvte si se svým gynekologem, abyste měly jistotu.

Tipy pro maminky v 16. týdnu těhotenství

Rostoucí bříško může ztížit nalezení pohodlné polohy pro spaní. Jak tedy zajistit, aby se vám v průběhu druhého trimestru lépe spalo?  V první řadě se ujistěte, že v ložnici je optimální teplota, není tedy příliš teplo ani zima. Co dále pomůže?

  • Nechte vždy před spaním vzduch cirkulovat ve vaší místnosti buď ventilátorem, klimatizací nebo otevřeným oknem, abyste načerpaly čerstvý vzduch.
  • K uvolnění tlakových bodů použijte polštáře (například těhotenský polštář).
  • Začněte spát na boku, zejména na levém, abyste nemačkaly miminko nebo své orgány.

Stejně jako si zajistit klidný spánek pro vás může být obtížné udržet si zdravý jídelníček při všech neobvyklých chutích na jídlo, které nyní zažíváte. Zaměřte se ale především na zdravá hlavní jídla i svačiny.

Snažte se udržovat vyvážený jídelníček. I když občas sáhnete po nezdravé svačince bohaté na cukry či tuky, snažte se do vašeho stravovacího režimu pravidelně zařazovat suroviny bohaté na vitamíny, jako jsou ořechy, sýry, semínka, ovoce nebo zelenina.

Zdroje: nutriklub.cz, babyweb.cz, babyonline.cz, healthline.com