11. týden těhotenství: u miminka se začínají tvořit vlasové tkáně

0
11. týden těhotenství: u miminka se začínají tvořit vlasové tkáně
Shutterstock

Zatímco vaše dítě v 11. týdnu těhotenství rychle roste uvnitř vaší dělohy a jeho důležité orgány se nadále vyvíjejí, znatelné změny ve vašem vzhledu zatím přicházejí pomalu. Přestože je miminko velké už jako švestka, na vašem břiše ještě nemusí být nic poznat. Těhotenské příznaky, jako je nevolnost a únava, by už měly ustupovat a měla by se vám navracet energie. Může vás však stále obtěžovat nadměrné pocení nebo časté běhání na záchod.

Jak pokračuje vývoj dítěte 11. týden těhotenství?

Kolem 11. týdne (11 tt) těhotenství začíná mít vaše dítě charakteristické lidské rysy. Ruce a nohy má umístěny před tělem, uši dostávají svůj konečný tvar, nosní dírky na špičce nosu jsou otevřené a ústa mají nejen rty, ale také patro a jazyk. Tělo vašeho dítěte se narovnává a jeho trup se prodlužuje. Hlava je však stále dost velká, zhruba jako celý zbytek těla.

Tento týden se začínají tvořit vlasové folikuly, a to nejen na hlavě, ale i na zbytku těla. Prsty na drobných rukou a nohou by v této chvíli měly být zcela oddělené, už mezi nimi tedy nejsou žádné blány. Mezitím se začínají vytvářet lůžka pro nehty, které začnou růst už během několika příštích týdnů. Na horních i dolních končetinách se tvoří kloubní spojení, jako jsou kotníky a zápěstí.

Vývoj všech vnitřních orgánů pokračuje, ale jejich základy se oproti minulému týdnu výrazně zvětšily. U některých z nich se dokonce brzy projeví známky prvních funkcí. Pokud čekáte holčičku, což zatím nepoznáte, začínají se v tomto týdnu vyvíjet její vaječníky.

Velikost miminka a riziko potratu

V tuto chvíli se vaše nenarozené dítě velikostí podobá švestce. Znamená to, že na délku měří kolem 5 centimetrů a váží asi 8 gramů. 11. týden těhotenství riziko potratu značně klesá a jakmile dovršíte 12. týden těhotenství, pravděpodobnost, že byste potratily, už bude pouhá 2 %. Vždy ale záleží na individuální anamnéze.

Co čeká v těhotenství 11. týden maminky?

Zatímco některé ženy si mohou všímat, že se jejich ranní nevolnost začíná pomalu zlepšovat, jiné takové štěstí nemají. Pokud patříte mezi ty šťastné, můžete zaznamenat, že začínáte mít větší chuť na určitá jídla, nebo naopak averzi k některým pokrmům. Ať tak či onak, ujistěte se, že se snažíte jíst vyváženou a zdravou stravu.

Pokud jste začaly lidem říkat, že jste těhotné, možná vás čeká mnoho objetí. Ta nemusí být vždy úplně příjemná, neboť vaše prsa mohou být v tuto chvíli dost přecitlivělá. Nenechte se tedy zaskočit, pokud vám přátelé způsobí mírné nepohodlí. V této fázi těhotenství můžete také nadále pociťovat příznaky těhotenství, jako jsou:

  • Častější močení nebo jen nutkání na močení
  • Únava: v tuto chvíli se už můžete začít opět cítit o něco energičtěji
  • Nadýmání, plynatost, zácpa nebo pálení žáhy
  • Nadměrné slinění
  • Slabost nebo závratě
  • Drobné špinění
  • Zvýšený výtok

11. týden těhotenství: pocity horka a pocení

Vaše tělo nyní pumpuje až o 50 % více krve než obvykle, jelikož musí dostatečně vyživovat vaši dělohu. Kvůli tomu vám může být více horko, můžete se více potit nebo pociťovat lehké závratě. V takové chvíli pomůže, když si sednete a napijete se, abyste doplnily tekutiny.

Špinění a krvácení v 11. týdnu těhotenství

Pokud zaznamenáte lehké špinění, zejména po nějaké fyzické aktivitě, a tento problém nepřetrvává delší dobu, nejspíš je vše v pořádku a důvodem bude citlivější děložní čípek. Silnější krvácení však může být známkou zdravotního problému, proto v takové situaci co nejdříve navštivte lékaře.

Jak vypadá 11. týden těhotenství bříško?

Bříško v 11. týdnu těhotenství už může být vidět, ale také nemusí. Existuje široké rozmezí toho, kdy ženy začínají vypadat těhotné. Pro první těhotenství je typické, že se nastávající maminky zakulacují mezi 12. a 16. týdnem těhotenství.

To je okamžik, kdy vaše děloha začne výrazněji růst a přesahovat vaši pánev, aby se přizpůsobila rostoucímu dítěti. Pokud jste předtím již byly těhotné, možná je na vás nyní těhotenství vidět. V každém případě můžete v této době očekávat váhový přírůstek okolo 1 kilogramu.

Co ukáže v 11. týdnu těhotenství ultrazvuk?

Pokud jste ještě neabsolvovaly prvotrimestrální screening, tento týden nebo během nadcházejících týdnů je k tomu nejvyšší čas. Tenhle typ prohlídky zahrnuje podrobnější vyšetření, a to včetně odběru krve, což pomůže odhalit riziko vrozených vývojových vad.

Na ultrazvuku můžete vidět drobné pohyby miminka, ale protože je stále příliš malé, mnoho detailů na něm zatím nejspíš nerozpoznáte. Můžete si ovšem všimnout, že hlavička je skoro stejně velká jako zbytek jeho těla.

U žen, které čekají dvojčata, by ultrazvuk v tomto okamžiku ukázal pupeční šňůry obou dětí a jednu nebo dvě placenty. Pokud sdílejí jednu placentu, jsou to pravděpodobně jednovaječná dvojčata (tedy identická). Pokud mají dvě oddělené placenty, budou dvojčata odlišná.

Na co v 11. týdnu těhotenství nezapomenout?

Vaše prsa se už teď mohou začít zvětšovat, takže by mohl být vhodný čas investovat do dobré podpůrné podprsenky, nejlépe bez kostic. Dále byste neměly zapomenout se co nejdříve objednat na zubní prohlídku k vašemu zubaři, neboť zuby mají během těhotenství větší sklon se kazit.

Pokud jste již podstoupily prvotrimestrální screening a potíže, jako je nevolnost nebo bolesti hlavy a silná únava, již pominuly, můžete zvážit poslední dovolenou jen ve dvou. Ideální doba na cestování v těhotenství je totiž právě během druhého trimestru.

Důvodem je, že ve druhém trimestru máte zpravidla nejvíce energie a riziko potratu je již minimální. Pokud byste navíc chtěli s partnerem cestovat letecky během těhotenství, od třetího trimetru už by to mohl být problém.

Zdroj: nutriklub.cz, gynprenatal.cz, babyonline.cz, babyweb.cz