Ultrazvuk miminka je běžnou součástí prenatální péče. Víte, kolikrát probíhá a co zjišťuje?

1
Ultrazvuk miminka je běžnou součástí prenatální péče. Víte, kolikrát probíhá a co zjišťuje?
Zdroj: Shutterstock

Pokud se u vás projevily první příznaky těhotenství, jako je ranní nevolnost, přecitlivělý čich nebo časté nutkání čůrat, nejspíš cítíte, že se tam uvnitř něco děje. Přesto si spousta žen plně uvědomí, že je těhotenství skutečné, až během prvního prenatálního ultrazvuku, kdy na vlastní oči spatří své dítě. Naštěstí se není čeho bát, jelikož těhotenské ultrazvuky jsou standardní součástí prenatální péče. Jaká ultrazvuková vyšetření vás v těhotenství čekají?

K čemu slouží ultrazvuk v těhotenství?

Ultrazvuk je typ technologie, která využívá zvukové vlny k vytváření obrazů. Během těhotenství je na břicho nebo případně do pochvy umístěn snímač, který zachycuje zvukové vlny odrážející se od tkání, tekutin a kostí vašeho miminka.

Na začátku těhotenství se ultrazvuk používá nejprve k ověření těhotenství a poté k potvrzení srdečního rytmu plodu a polohy dítěte v děloze. V druhém trimestru ultrazvuk vyšetřuje růst plodu a umístění placenty, stejně jako celkové zdraví a anatomii dítěte.

Ke konci těhotenství může být ultrazvukové vyšetření užitečné pro kontrolu délky vašeho děložního čípku, pokud lékař pojme podezření, že byste mohly mít předčasný porod, a také pro ověření, zda je vaše dítě před porodem v poloze hlavičkou dolů.

Ultrazvuk miminka na začátku těhotenství

První ultrazvukové vyšetření vás čeká na samém začátku těhotenství, tedy poté, co se objeví první příznaky těhotenství a váš těhotenský test vyjde pozitivní. Ultrazvukem lékař potvrdí, že jste skutečně těhotné. Tento druh vyšetření se typicky provádí ultrazvukovou sondou zavedenou do pochvy.

Tento ultrazvuk nejspíš podstoupíte mezi 6. a 8. týdnem těhotenství, tedy alespoň 6 týdnů od vynechání menstruace, aby bylo možné zkontrolovat nejen správné uložení zárodku, ale i jeho tlukoucí srdíčko. V této době by také mělo být možné rozpoznat, zda čekáte jedno miminko, nebo dvojčata či dokonce vícerčata, a také lze zjistit přesnější stáří plodu, a tím pádem i termín porodu.

Hlavní přínosy tohoto ultrazvuku

  • Zjistíte přesnější datum porodu
  • Zkontrolujete srdeční rytmus plodu
  • Ujistíte se, že plod je umístěn v děloze (vyloučíte mimoděložní těhotenství)
  • Zjistíte, zda čekáte jedno nebo více dětí

Ultrazvuk ve 12. až 14. týdnu těhotenství

Na konci 1. trimestru byste měly podstoupit tzv. prvotrimestrální screening, který umožňuje zkontrolovat, zda miminku bije srdíčko a jestli prospívá, ale také stanovuje míru rizika vrozených vad, jako je například Downův syndrom.

Jedná se kombinované vyšetření, takže kromě ultrazvuku vám bude odebrán i vzorek krve. Odběr krve často probíhá již v 10. týdnu těhotenství a ultrazvuk až následně mezi 12. a 14. týdnem těhotenství.

Pokud je výsledek vyšetření z hlediska vývojových vad negativní, nelze je prozatím zcela vyloučit. V případě, že test vyjde naopak pozitivní, neznamená to, že dítě bude mít vývojovou vadu, ale že je zde jen zvýšené riziko. Teprve další vyšetření u genetika řeknou více.

Ultrazvuk v 18. až 22. týdnu těhotenství

Následující ultrazvukové vyšetření vás čeká v polovině těhotenství, a to mezi 18. a 22. týdnem. V tuto chvíli lékař ověřuje zejména množství plodové vody, velikost miminka a uložení placenty. Během této fáze těhotenství je již možné odhalit většinu vývojových vad.

Kromě miminka lékař dále zkontroluje, zda váš děložní čípek zůstává dlouhý a uzavřený. Pokud by se zkrátil nebo otevřel, můžete mít větší riziko předčasného porodu. U dítěte se měří nejen části těla, ale kontrolují se také všechny důležité orgány.

Odhalení pohlaví dítěte

Další novinkou v této fázi těhotenství bývá odhalení pohlaví miminka. V závislosti na poloze vašeho dítěte a úrovni jeho spolupráce je lékař obvykle schopen identifikovat stydké pysky a klitoris nebo penis a varlata. Během ultrazvuku konečně také uslyšíte srdeční rytmus vašeho dítěte. Normální rozsah srdeční frekvence v této fázi těhotenství je 120 až 180 úderů za minutu. Je tedy výrazně vyšší než ten váš.

Hlavní přínosy tohoto ultrazvuku

  • Měření velikosti vašeho dítěte a kontrola všech hlavních orgánů
  • Odhad množství plodové vody v děloze, aby byla zajištěna normální hladina
  • Ověření polohy placenty
  • Zjištění pohlaví vašeho dítěte
  • První pohled na vaše dítě

Ultrazvuk ve 30. až 32. týdnu

Ultrazvukové vyšetření v třetím trimestru představuje poslední velké vyšetření, které vás v těhotenství čeká. Je zaměřeno zejména na polohu plodu, množství plodové vody, umístění placenty a také na délku a otevřenost vašeho děložního čípku. Na základě toho může lékař určit, zda budete rodit v předpokládaném termínu, nebo o něco dříve.

Při této příležitosti může být provedeno také vyšetření „Dopplerem“, který zachycuje zvuk toku krve cévami plodu a v pupečníku. Pokud je vše v pořádku, další ultrazvukové vyšetření nebývá nutné. Pokud by se objevily nějaké komplikace, pravděpodobně budete absolvovat pravidelné ultrazvuky až do porodu.

K čemu slouží 3D a 4D ultrazvuk?

Na rozdíl od tradičního ultrazvuku umožňuje 3D a 4D ultrazvuk lékaři vidět šířku, výšku a hloubku plodu a dětských orgánů. 3D ultrazvuk slouží k vyobrazení fotografií a 4D k pořízení videozáznamu. Tento ultrazvuk může být obzvláště užitečný při diagnostice podezření na problémy během těhotenství.

Také jej ale můžete využít, pokud byste si přáli vidět vaše miminko více realisticky. Od 17. týdne bývá již rozpoznatelný i obličej dítěte, ale obecně se doporučuje jej podstoupit mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Vyšetření zabere zpravidla 15 až 30 minut a není hrazené zdravotní pojišťovnou.

Zdroje: babyweb.cz, zdravi.euro.cz, gynmedico.cz, healthline.com