Průjem v těhotenství může vést k silné dehydrataci. Jak jej léčit?

0
Průjem v těhotenství může vést k silné dehydrataci. Jak jej léčit?
Shutterstock

Během těhotenství se často mohou objevit zažívací potíže, mezi něž patří i průjem. Na vině bývají především změny ve stravě, citlivost na potraviny vlivem hormonů, ale také zvýšený stres a jiné faktory, které s těhotenstvím nemusí vůbec souviset. Faktem je, že těhotné ženy se s průjmem potýkají poměrně dost, a pokud nejsou opatrné, může to způsobit zdravotní problémy, a to především dehydrataci organismu. Jak průjem v těhotenství léčit?

Co způsobuje průjem v těhotenství ?

Na rozdíl od zácpy, která bývá způsobena změnami hormonů během těhotenství, bývá průjem zapříčiněn něčím, co nepochází z vašeho těla a nemusí to být nutně škodlivé. Průjem může být výsledkem kombinace jídla, které právě jíte, většího množství vody, kterou pijete, nebo dokonce cvičení, se kterým jste začaly.

Může se to stát také těsně před porodem, protože vaše svaly se uvolní a připraví na porod. Mezi nejčastější důvody průjmu v těhotenství patří tedy:

  • Změny ve stravování. Mnoho žen provede dramatické změny ve stravě, když zjistí, že jsou těhotné. Tento náhlý posun ve vašem jídelníčku může podráždit váš žaludek a následně vyústit v průjem.
  • Nová citlivost na potraviny. Citlivost na jídlo může být jednou z mnoha změn, které během těhotenství zaznamenáte. Potraviny, které vám před těhotenstvím nevadily, vám nyní mohou působit problémy a dráždit žaludek.
  • Prenatální vitamíny. Užívání prenatálních vitamínů je dobré pro vaše zdraví i pro zdraví vašeho rostoucího dítěte. Tyto vitamíny však mohou mít také negativní vliv na váš žaludek a způsobit průjem.
  • Hormonální změny. Hormony mohou trávicí systém zpomalit, čímž způsobí zácpu. Stejně tak ale mohou urychlit trávicí systém a výsledkem může být průjem.

Je však také nutno zmínit, že těhotenství a průjem spolu nemusejí vůbec souviset a příčina obtíží tedy může být zcela jiná. Možnostmi jsou například:

  • Virus
  • Bakterie
  • Střevní chřipka
  • Střevní paraziti
  • Otrava jídlem
  • Léky
  • Cestování
  • Stres

Průjem na začátku těhotenství

Nejspíš si asi říkáte, zda patří mezi první příznaky těhotenství průjem. Průjem příznak těhotenství ovšem jako takový není. Je však možné, že ho v prvním trimestru zaznamenáte podobně jako jiné zažívací potíže. Na začátku těhotenství začne vaše tělo procházet mnoha změnami, které mohou ovlivnit vaše pohyby střev, což může vést k tvrdé, nebo naopak řídké stolici.

Během prvních dnů těhotenství bývá typickým příznakem spíše ranní nevolnost, bolesti hlavy, únava nebo pálení žáhy. Stejně jako tyto je průjem ale další nepříjemností, kterou možná budete muset během těhotenství projít.

Průjem na konci těhotenství

Jak se blížíte svému termínu, možná zjistíte, že se průjem objevuje čím dál častěji. Může to být proto, že se vaše tělo připravuje na porod. Průjem nemusí nutně znamenat, že do vašeho termínu zbývá jen několik dní, takže není důvod se příliš znepokojovat. Pokud by ovšem průjem doprovázely také křeče v podbřišku, je dobré zpozornět. Mohlo by se jednat o známky předčasného porodu.

Některé ženy ve třetím trimestru nezažijí průjmy téměř vůbec, zatímco jiné poměrně často. Zkušenosti každé nastávající matky, stejně jako těhotenství samotné, jsou vždy jiné. Některé ženy zažívají těsně před porodem kromě průjmu také pálení žáhy nebo nevolnost a zvracení.

Co na průjem v těhotenství?

Průjem může být mírný a rychle přejít, nebo může být závažnější, a to zejména v případě, pokud se jedná o vodnatý průjem v těhotenství, který přetrvává delší dobu. Ztráta vody střevem může vést k dehydrataci, což může být zvláště škodlivé během těhotenství.

Abyste tomu předešly, snažte se pít hodně vody a jiných tekutin, například černý čaj bez cukru. Nemusíte se také bát užití aktivního uhlí.

Doplňte elektrolyty a zdravé cukry

Jelikož spolu s vodou ztrácíte z těla také elektrolyty a minerály, je potřeba tyto látky doplnit spolu s tekutinami. Můžete tedy sáhnout například po iontovém nápoji. Vyhýbejte se však slazeným nápojům, energetickým drinkům a kávě.

Chybějící energii v ideálním případě doplňte rychlými cukry v podobě ovoce. Bohatým zdrojem cukrů i vitamínů je například banán. Vyhýbejte se však rafinovaným cukrům, které jsou součástí většiny sladkých pokrmů.

Pozor na dráždivé potraviny

některých případech stačí počkat, než se tělo vyčistí od látek, které mu nedělají dobře, a průjem odezní. Snažte se v první řadě vyhýbat těžkým a mastným jídlům a zaměřte se na lehké stravování, jako je například dušené či vařené kuřecí maso s rýží. V tuto chvíli je dobré se vyvarovat pokrmům, které by podráždění žaludku mohly způsobovat. Patří mezi ně především:

  • Smažená jídla s vysokým obsahem tuku
  • Kořeněná jídla
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
  • Nápoje obsahující kofein

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud váš průjem trvá déle než dva nebo tři dny, zavolejte svému lékaři. Stejně tak učiňte i v případě, pokud máte podezření, že vaše obtíže způsobují některé léky. Dlouhotrvající průjem v těhotenství může vést k těžké dehydrataci, která způsobuje těhotenské komplikace. Mezi příznaky dehydratace patří:

  • Suchá ústa
  • Točení hlavy, závratě nebo pocit na omdlení
  • Bolest hlavy
  • Méně časté močení
  • Moč, která má silný zápach
  • Moč, která je velmi tmavě žlutá

Pokud jste dehydratované, může vám lékař aplikovat tekutiny nitrožilně, aby vaše tělo získalo potřebnou hydrataci. Pokud trpíte silnějším průjmem, může lékař chtít otestovat vaši krev a poslat do laboratoře vzorek stolice, aby zjistil, zda nemáte infekci. Podle výsledků možná budete muset užívat antibiotika nebo jiné léky.

Zdroje: medicalnewstoday.cz, nutriklub.cz, vitalia.cz, styl.instory.cz