Přibírání kilogramů k těhotenství neodmyslitelně patří, ale jak moc velký váhový přírůstek je ještě v normě, aby žena neohrozila zdraví své či dítěte a bez obtíží se po porodu vrátila ke své původní váze? Nejedná se však pouze o tukový nadbytek, ale kromě samotného plodu je k váhovému přírůstku nutné brát v potaz rovněž váhu zvětšené dělohy, placenty, plodové vody a další tekutiny v tělesných tkáních. O tom, kolik je vhodné přibrat, rozhoduje rovněž váha před otěhotněním.
Váhový přírůstek v těhotenství
V první řadě je důležité zmínit, že přibírání na váze k průběhu těhotenství neodmyslitelně patří, jelikož plod roste, množství plodové vody se zvětšuje a s ní přibývají i další tělní tekutiny. Tukový příbytek zpravidla nepřesahuje hmotnost 5 kilogramů, které by nemělo být obtížné po porodu shodit v řádu měsíců. Přestože je přirozené během těhotenství přibírat na váze, je dobré si váhu alespoň přibližně kontrolovat, aby nedošlo k příliš velkému nárůstu, který by mohl ovlivnit zdravý průběh těhotenství.
Dále je dobré si uvědomit, že kromě životosprávy o přibírání rozhodují i tělesné předpoklady, které jsou u každé ženy individuální. Je tedy zcela běžné, že váhový přírůstek se vždy mírně liší. Zatímco u někoho se nadbytečná kila podepíšou na celé postavě, jiné nastávající maminky zůstanou téměř stejné a naroste jim pouze bříško. Z toho důvodu se udávají hodnoty, které představují jakýsi pomyslný zlatý střed. Za ten je považováno přibližně 10 až 15 kg.
Proč si váhu hlídat?
Nadváha může vést například k rozvoji těhotenské cukrovky, ke zvýšení krevního tlaku a mohou hrozit taktéž obtíže při porodu vedoucí ke vzniku defektů. Vyloučený není ani předčasný porod. Komplikace může způsobit ovšem i nedostatečný příbytek váhy, jež se může podepsat na růstovém zaostávání miminka.
Váha v těhotenství v číslech
Za předpokladu, že žena v těhotenství přibere zmiňovaných 10 až 15 kg, její váha by měla být rozložena přibližně v tomto poměru:
- Plod 3–4 kg
- Plodová voda 1 kg
- Placenta 750 g
- Děloha 1 kg
- Prsa 0,5–1 kg
- Krev 1,5–2 kg
- Ostatní tělní tekutiny 2 kg
- Tuk 2–5,5 kg
Přírůstek váhy v těhotenství
Váhový přírůstek je zpravidla nižší v první polovině těhotenství, což znamená, že nejspíš začnete výrazněji přibírat až po uplynutí 20. týdne. Konkrétně je řeč o nárůstu o 1 až 1,5 kg za měsíc. Pokud by docházelo k výraznému a rychlému přibírání na váze, může s sebou těhotenství přinášet i různá zdravotní rizika.
V mnoha případech však mohou přebytečná kila znamenat nadměrné zadržování vody. Pokud by vás zajímalo, jaký vás čeká váhový přírůstek v těhotenství týden po týdnu, více informací se dočtete v článcích, které vás s touto tématikou blíže seznámí.
Přibírání v těhotenství 1. trimestr
V prvních třech měsících jsou pro spoustu žen typické nevolnosti v důsledku návalu hormonů, se kterými se jejich tělo musí vyrovnávat. Opět ani toto není pravidlem. Z toho důvodu je naprosto běžné, že k přibírání na váze nemusí docházet vůbec nebo jen nepatrně. Některé ženy dokonce mohou zaznamenat váhový úbytek.
V prvním trimestru má na průběh těhotenství vliv i fyzická kondice a životní styl ženy, který vedla před tím, než otěhotněla. Pokud dojde k výrazným změnám v pohybu a stravování po početí, může být změna na váze znatelnější. V prvním trimestru se za optimální váhový přírůstek považují přibližně 2 kg.
Přibírání v těhotenství 2. trimestr
V tomto období už by se hormony v těle měly ustálit, a zatímco hladiny estrogenů se zvyšují, hladiny těhotenského hormonu hCG se začínají snižovat. Nevolnosti ve většině případů ustávají a ženy se mohou vrátit k pohybovým aktivitám, na které byly zvyklé, a opět udržovat své stravovací návyky. V této době je běžné přibírat zhruba půl kilogramu za týden.
Vzhledem k tomu, že v této době ženy mohou zpohodlnět například ze strachu o své dítě, pamatujte na to, že opatrnost je sice namístě, ale není nutné se omezovat v běžných činnostech, pokud je průběh vašeho těhotenství fyziologicky v pořádku a není vám doporučen speciální režim. V období druhého trimestru je běžné přibrat průměrně 6 až 8 kg.
Přibírání v těhotenství 3. trimestr
V posledním trimestru těhotenství dochází sice k menšímu, ale o to znatelnějšímu nárůstu kilogramů, a ženy tudíž zaznamenávají rychlejší změny své váhy. Není vyloučené, že se na nějakou chvíli ručička na váze ustálí, to by však nemělo trvat příliš dlouho.
V poslední fázi těhotenství se připravte na to, že získáte 4 až 7 kg navíc. Z fyziologického hlediska je zcela přirozené, že tělo potřebuje nejvíce zesílit právě ve chvíli, kdy se už vaše dítě blíží porodní velikosti. Může se tedy klidně stát, že přiberete více než v předchozím měsíci.
Přibírání v těhotenství tabulka
Pokud nevíte, jaké je vaše BMI neboli body mass index a do které tělesné kategorie tedy patříte, stačí, abyste svoji výšku vynásobily dvakrát (v metrech) a tímto číslem následně vydělily svoji váhu. Mějte ale na paměti, že váha nemusí být přesným ukazatelem, zejména pokud máte více svalů, neboť ty váží více než tuk. Berte tedy tuto tabulku spíše jako orientační.
Kategorie | BMI | Doporučený přírůstek celkově | Doporučený týdenní přírůstek v 2. a 3. trimestru | Doporučený přírůstek při dvojčatech |
Podváha | méně než 18,5 | 12,5 – 18 kg | 0,5 kg | 17 – 25 kg |
Normální váha | 18,5 – 24,9 | 10 – 15 kg | 0,4 kg | 17 – 25 kg |
Nadváha | 25 – 29,9 | 7 – 11 kg | 0,3 kg | 14 – 23 kg |
Obezita | 30 a více | 5 – 9 kg | 0,2 kg | 11 – 19 kg |
Jak nepřibrat v těhotenství víc než je zdravé?
Pokud jste se setkaly s pověrami typu, že žena jí v těhotenství za dva, raději na toto tvrzení rychle zapomeňte, nechcete-li během těhotenství přibrat 20 kg nebo ještě více.
Jestliže dojde k výraznému přibírání na váze, může s sebou přinést i další zdravotní rizika. Sem patří například těhotenská cukrovka, a to zejména v případě, že konzumujete velké množství cukru, ať už v podobě cukrovinek nebo ovoce, jelikož pro období těhotenství je z důvodu zvýšeného progesteronu typické i zhoršené zpracovávání cukrů.
V první řadě je dobré si hlídat, aby vaše strava byla vyvážená a obsahovala dostatečné množství bílkovin, vitamínů a minerálů. Dobré je rovněž omezit nezdravé tuky, jako uzeniny, máslo, sádlo, apod. Dále není od věci zařadit pravidelný pohyb, který vašemu těhotenství neuškodí, ale naopak prospěje.
Jaký pohyb zařadit?
Vhodné je například plavání v těhotenství, jóga nebo chůze. O sportech vhodných v těhotenství se můžete dočíst v tomto článku. Pokud jste před otěhotněním provozovaly i jiné sporty a lékař vám nedoporučí je omezit, není důvod se jim nevěnovat nadále i v těhotenství.
Pro nastávající maminky je rovněž důležité se neomezovat až příliš, což by mohlo vést spíše ke zbytečnému stresu, který je rozhodně škodlivější než jedno tučnější jídlo. Pokud vás tedy přepadnou nečekané chutě, dopřejte si to, na co máte právě chuť (pokud to samozřejmě neohrožuje váš stav), než abyste se příliš trápily tím, že něco nemůžete. Za předpokladu, že byste se rády dočetly také o tom, jak hubnout po porodu, můžete si přečíst i tento článek.
Zdroje: kojenecke-obleceni.eu, vitalia.cz