Aniball vám může pomoci předejít zraněním během porodu. Jak s ním cvičit?

0
Aniball vám může pomoci předejít zraněním během porodu. Jak s ním cvičit?
Shutterstock

Pokud se v těhotenství blížíte k cílové rovince, bude vás pravděpodobně zajímat, jak se co nejlépe připravit na porod po psychické i fyzické stránce. Stejně jako běžci trénují na maraton pravidelným během, mohou i nastávající maminky trénovat na porod cvičením pánevního svalstva. S tím vám může pomoci Aniball. Tato zdravotnická pomůcka slouží především k tomu, abyste předešly možným poraněním během porodu. Zajímá vás, jak s Aniballem cvičit?

Co je Aniball a k čemu slouží?

Během porodu se vaše tkáň napne až o 300 %, přičemž nejvyšší pnutí přichází v momentě, kdy se hlava dítěte dere ven na svět. Pokud je poměr hlavičky a rozsahu napnutí tkání nedostatečný, může dojít k poranění této oblasti natržením hráze, neboli perinea (oblasti mezi vagínou a konečníkem).

Aniball je zdravotnická pomůcka vyrobená ze silikonu, která se používá během těhotenství jako prevence poranění hráze. Slouží tedy k tomu, aby pomohl vašim porodním cestám se lépe připravit na porod a minimalizovat riziko ruptury hráze.

Aniball balónek by měl také snížit pravděpodobnost nutnosti přejít k dalším lékařským zásahům, jako je nástřih hráze. Že bude porod probíhat hladce a bez komplikací, vám používání Aniballu samozřejmě nezaručí, ale je zde větší šance, že se jim vyhnete. V případě, že dojde k natržení hráze, může být však míra poranění nižší.

Jak se Aniball používá?

V první řadě je nutné zmínit, že tuto pomůcku můžete používat nejdříve v 37. týdnu těhotenství. Před použitím byste měly Aniball vyčistit dezinfekcí vhodnou na silikon a následně jej omýt pod tekoucí vodou, nebo ho vyvařit ve vroucí vodě po dobu 5 minut. Pro větší komfort můžete také použít lubrikant na vodní bázi.

Jak zavést Aniball?

Než začnete, zaujměte polohu, která vám nejlépe vyhovuje, a vyhraďte si na cvičení přibližně 15 až 30 minut. Před zavedením můžete balónek mírně nafouknout, aby se lépe zaváděl. Následně vsunete zaoblenou část Aniballu do pochvy.

Pokud vám nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity, můžete jej začít pomalu nafukovat pumpičkou, která je součástí Aniballu, na velikost, která je pro vás optimální. Následně byste měly pocítit mírný tlak, nikoli ale bolest nebo jiné pocity nepohodlí. Při prvním použití se doporučuje balónek nafouknout maximálně na 5 stisků.

Jak cvičit s Aniballem?

Při cvičení je zásadní zapojit hluboké svaly pánevního dna, proto se během posilování snažte nezatínat hýžďové svaly ani nezatahovat břicho směrem dovnitř. S výdechem vždy balónek stlačte pomocí svalů pánevního dna, čímž ucítíte, jak se posouvá hlouběji do pochvy. Poté s nádechem svaly uvolněte. V tuto chvíli byste měly vnímat, jak se balónek posouvá zase mírně zpět, tedy směrem ven.

Stejným způsobem, jako jste s balónkem cvičily za pomoci dýchání, jej na závěr postupně vypudíte ven. Dejte si ovšem na čas a postupujte pomalu, jelikož by při rychlé a nešetrné manipulaci mohlo dojít k poranění. Tlak, který pocítíte, připomíná nutkání na vypuzování miminka. Cvičení tedy vyžaduje důsledné soustředění a koncentraci.

V tomto ohledu vás pomůcka připraví i na intuitivní chování, které vás čeká na porodním sále. Kromě procvičování svalstva trénujete i dýchání, které významně podporuje rozpínavost svalstva. Čím více budete připravená na to, co vás čeká po fyzické i psychické stránce, tím snadněji by porod měl probíhat.

Aniball a masáž hráze

Další možností, jak předejít komplikacím během porodu, je kromě cvičení s Aniballem zahájit masáž hráze. Tuto oblast můžete začít masírovat kdykoli od 34. týdne těhotenství, v ideálním případě 3-4krát týdně, s použitím organického oleje nebo lubrikantu. Masáž můžete praktikovat například během koupele a můžete zpočátku použít jako pomocníka také zrcadlo. Aniball by se však ve vodě ani v kombinaci s oleji používat neměl.

Aniball proti inkontinenci

Kromě těhotenství se také doporučuje cvičit s Aniballem po uplynutí šestinedělí, aby se vaše pánevní svalstvo snáze vrátilo do původního stavu a mohly jste předejít problémům jako je inkontinence. K té dochází zejména tehdy, pokud jsou svaly pánevního dna povolené.

Nekontrolovatelný únik moči nemusí však trápit pouze matky po porodu, ale i ženy, které podstoupily nějaký jiný zákrok, nebo jsou například v pokročilém věku. S tímto problémem se také můžeme setkat pod pojmem stresová inkontinence. Za tímto účelem existuje speciální varianta, která se nazývá Aniball Inco.

Kdy by se Aniball neměl používat?

Pokud si nejste jisté, zda je pro vás cvičení s Aniballem vhodné, neváhejte se obrátit na vašeho lékaře nebo fyzioterapeuta a vaše možnosti s ním konzultovat. Používání Aniballu se obecně nedoporučuje v těchto případech:

  • Těhotenství před ukončeným 36. týdnem
  • Rizikové těhotenství
  • Záněty pochvy nebo močového měchýře
  • Výskyt HPV virů
  • Poranění pochvy
  • Prolaps dělohy
  • Patologie děložního čípku
  • Šest týdnů po chirurgickém zákroku a během šestinedělí po porodu

Zdroje: mybabyacademy.co.uk, aniball.cz, zdravi.euro.cz