4. týden těhotenství: vznik embrya a těhotenských hormonů

0
4. týden těhotenství: vznik embrya a těhotenských hormonů
Shutterstock

Ač vás to možná překvapí, ve 4. týdnu těhotenství se teprve dozvíte, zda skutečně čekáte miminko. Je to díky těhotenskému hormonu, který nyní vaše tělo začíná produkovat a který dokáže rozpoznat těhotenský test. Zárodek dítěte totiž konečně doputoval do dělohy, kde se rozdělil na dvě části, ze kterých se bude následně vyvíjet embryo a placenta. To, že jste těhotné, se navíc nyní může projevit typickými příznaky. Zajímá vás, které to jsou?

Co znamená 4. týden těhotenství?

Když jste ve 4. týdnu (4 tt) těhotenství, můžete konečně získat pozitivní výsledek těhotenského testu z moči. Přestože vaše vajíčko mohlo být oplodněno pouze v posledních dvou týdnech, těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace.

V tomto týdnu těhotenství jste tedy těhotné teprve 1. nebo 2. týden. Pokud jste si trasovaly ovulaci na základě tělesných příznaků, měřením bazální teploty nebo jste využily ovulační test, nejspíš snadno zjistíte, kdy přesně k samotnému početí došlo.

Co se děje ve vašem těle v těhotenství 4. týden?

I když jste nejspíš teprve začaly pátrat po tom, zda jste těhotné, zárodek vašeho miminka již našel svůj domov na dalších devět měsíců. Blastocysta nyní dokončila cestu z vejcovodu do dělohy. Jakmile se tam dostane, implantuje se do děložní výstelky, čímž utvoří neoddělitelné spojení s vaším tělem.

Ve chvíli, kdy se tento shluk buněk usadí ve vaší děloze, projde velkým předělem a rozdělí se na dvě skupiny. Polovina toho, čemu se nyní říká embryo, se stane vaším dítětem, zatímco druhá polovina utvoří placentu, která až do porodu bude dítěti přivádět živiny a odvádět odpadní látky.

Vrstvy buněk embrya

Embryo má nyní tři vrstvy buněk, které budou utvářet odlišné části těla vašeho dítěte. Vnitřní vrstva, známá jako endoderm, se vyvine do trávicího systému dítěte, jater a plic. Střední vrstva, nazývaná mezoderm, se brzy stane srdcem vašeho dítěte, pohlavními orgány, kostmi, ledvinami a svaly. A vnější vrstva, také označovaná jako ektoderm, nakonec vytvoří nervový systém, vlasy, oči a vnější vrstvu pokožky vašeho potomka.

Produkce těhotenských hormonů

V rozmezí 6 až 12 dnů po oplodnění začne vajíčko uvolňovat hCG neboli lidský choriový gonadotropin, což je těhotenský hormon, který způsobí, že se na vašem těhotenském testu ukážou dvě čárky.

Domácí těhotenské testy jsou navržené k tomu, aby rozpoznaly přítomnost tohoto hormonu v moči. To, že je hCG hormon utvářen až nyní, je také důvodem, proč test nedokáže odhalit těhotenství dříve.

Náš tip: Pokud přemýšlíte nad tím, jak tuto radostnou novinu oznámit vašemu partnerovi, rodině či přátelům, zkuste se inspirovat některým z našich tipů a udělat to originálním způsobem.

Těhotenský hormon posílá signál žlutému tělísku, což byl dříve folikul, ze kterého bylo uvolněno vajíčko, že musí produkovat progesteron a estrogen, aby vyživovalo embryo, dokud se neutvoří placenta, což potrvá přibližně osm týdnů.

4. týden těhotenství: příznaky

Příznaky těhotenství 4. týden se u každé ženy liší. Mohou se tak objevit v různé míře a často se jedná pouze o některé z nich. Typickým projevem těhotenství je zmeškaná menstruace. Pokud se menstruace neobjeví v očekávaném termínu nebo zaznamenáte některý z níže uvedených příznaků, je namístě provést těhotenský test.

Někdy se však může stát, že se menstruace zpozdí z jiných důvodů, jako je stres či změna životosprávy. Pokud je tedy test negativní a menstruace stále nepřichází, zopakujte jej znovu za několik dní, případně vyhledejte lékaře. Mezi typické příznaky tedy patří:

4. týden těhotenství: pocity a nálada

V této fázi těhotenství se můžete cítit dost unavené, jelikož se váš metabolismus mění, můžete být trochu ve stresu a nálada vám může každou chvilku kolísat nahoru a dolu. Mohou zato hormony, které se nyní ve vašem těle bouří. Pokud se vám tedy stane, že se vám začne chtít brečet u reklamy na krmivo pro pejsky, buďte v klidu, protože to je naprosto normální.

4. týden těhotenství: ultrazvuk a návštěva lékaře

Jakmile vyjde váš těhotenský test pozitivní, budete jistě chtít zavolat svému lékaři a domluvit si první schůzku. Nebojte se, pokud vám sdělí termín, který bude až za několik týdnů. V této fázi je dítě velké asi jako zrnko máku a teprve se připravuje na veškerý zásadní vývoj, který nastane během příštích týdnů. S velkou pravděpodobností tedy v tuto chvíli ultrazvuk nepodstoupíte.

Poté, co zavoláte vašemu lékaři a sdělíte mu, že jste těhotné, nejspíš vám pogratuluje a objedná vás na první těhotenské vyšetření nejdříve na příští měsíc. S objednáním tedy čekat nemusíte. Čím dříve si zavoláte, tím lépe. Pokud však máte obavy o své zdraví nebo zdraví vašeho dítěte, neváhejte jej neprodleně navštívit.

4. týden těhotenství: bolest břicha

Bolesti břicha v prvním měsíci těhotenství mohou ženy snadno znepokojit, nicméně mírné křeče nebo bolesti břicha nejsou na začátku těhotenství nic neobvyklého. Vaše děloha prochází mnoha změnami, což snadno způsobí určité nepohodlí. Na začátku těhotenství bývá také běžná zácpa a plynatost, což může zapříčinit nepříjemné bolesti vašeho břicha.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud by se však objevily silné bolesti nebo křeče, neprodleně vyhledejte lékaře, neboť by se mohlo jednat o příznak mimoděložního těhotenství, které může být pro ženu velmi nebezpečné. Stejně tak by mohlo jít o samovolný potrat, jenž bývá doprovázen silným krvácením. Mimoděložní těhotenství se pak projevuje níže uvedenými příznaky:

  • Křeče v podbřišku
  • Jasně červené vaginální krvácení nebo krvácení, které je silné jako menstruace
  • Horečka
  • Silné závratě nebo bolesti hlavy
  • Těžká nevolnost nebo zvracení
  • Bolest v rameni

Zdroje: nutriklub.cz, babyonline.cz, whattoexpect.com, pampers.cz