36. týden těhotenství: testování na přítomnost streptokoka skupiny B

1
36. týden těhotenství: testování na přítomnost streptokoka skupiny B
Shutterstock

V 36. týdnu těhotenství se již oficiálně nacházíte v 9. měsíci těhotenství. Miminko začíná zpomalovat svůj růst a místo toho bude hlavně nabírat na síle, aby se připravilo na porod. Díky tomu ani vy už moc nepřiberete na váze, ale možná vás začne trápit tlak v oblasti pánve způsobený sestoupením miminka níže do porodních cest. Od nynějška až do porodu budete docházet každý týden na lékařské prohlídky, jejichž součástí bude i vyšetření na přítomnost streptokoka skupiny B.

36. týden těhotenství a vývoj miminka

V tomto týdnu už je velká šance, že vaše dítě je v poloze hlavičkou dolů a připravuje se na své narození. Okolo 36. týdne (36 tt) těhotenství je směrem k porodním cestám otočeno až 93 % dětí. V následujícím týdnu je to dokonce 97 %. Pokud se tak nestane, stále je ještě šance, že se vaše miminko otočí až poslední týden před porodem.

Váha a velikost dítěte

Růst se od nynějška mírně zpomalí, a to jak proto, aby vaše dítě dokázalo projít úzkými porodními cestami ven, tak aby mohlo ukládat veškerou energii potřebnou k porodu.

V 36. týdnu těhotenství váha dítěte činí kolem 2700 gramů a na délku měří zhruba 47,5 centimetru. To znamená, že je velké asi jako vodní meloun. Jeho pokožka je nyní už hezky vypnutá, oční víčka mají vyhlazené okraje a jsou téměř plně vytvarována.

Vývoj kostí a systémů v těle

Lebka vašeho dítěte zůstává měkká pro snazší porod, ale jedinou měkkou strukturou v těle není. Většina kostí a chrupavek je také stále poměrně pružná, což umožňuje snadnější příchod miminka na svět. Jakmile se však narodí, kosti lebky začnou srůstat a během několika prvních let života ztvrdnou.

Většina systémů v těle dovršila svůj vývoj, krevní oběh se zdokonalil a imunitní systém zesílil natolik, aby dokázal ochránit miminko před choroboplodnými zárodky, jakmile bude venku mimo dělohu. Cyklus spánku a bdění dítěte se stále utváří a například trávicí soustava se bude vyvíjet ještě rok až dva po narození.

Co 36. týden těhotenství znamená pro nastávající maminky?

Je to tu, jste v posledním měsíci těhotenství. Dobrou zprávou je, že od této chvíle už nejspíš nenaberete moc kilogramů navíc, jelikož ani miminko už příliš neporoste. Je ovšem zajímavé, že přestože těhotenství trvá oficiálně 9 měsíců, ve skutečnosti se tato doba blíží spíše 10 měsícům.

Tip pro nastávající maminky: Jelikož budete rodit pravděpodobně už za pouhé 4 týdny, je nejvyšší čas začít balit tašku do porodnice, abyste nezapomněly na nic důležitého. Navíc se může stát, že miminko bude chtít na svět o něco dříve, než jste plánovaly. Proto je lepší se připravit včas.

Tlak a bolest v podbřišku

V této době je velmi pravděpodobné, že vaše miminko již kleslo o něco níže do porodních cest. Pokud tomu tak je, můžete pociťovat mírnou bolest v podbřišku, což navíc může komplikovat i chůzi. Pravděpodobně také zjistíte, že musíte běhat čůrat ještě častěji než doposud.

Pokud je vaše dítě velmi nízko, můžete vnímat také velký vaginální tlak a nepohodlí. Některé ženy dokonce tvrdí, že v této fázi mají pocit, jako by mezi nohama měly bowlingovou kouli. Naopak se vám ale nyní může lépe dýchat, jelikož klesnutím miminko přestalo utlačovat vaše plíce.

V 36. týdnu těhotenství už se budou nejspíš velmi často objevovat poslíčci, proto byste měly umět rozpoznat bolesti, které značí začínající porod, abyste si je nespletly. Pokud jsou pro vás nějaké tělesné příznaky matoucí a nevíte, jestli se blíží porod, či nikoliv, neváhejte zavolat vašemu lékaři.

Další obtíže

Protože už je miminko poměrně velké a zabírá v břiše tolik místa, můžete mít potíže s konzumací jídel o velikosti, na kterou jste byly doposud zvyklé. S tím se může pojit také ztráta chuti k jídlu. Menší a častější porce jsou proto nyní dobrým řešením, jak předejít potížím s trávením, jako je například pálení žáhy. Nadále se můžete také potýkat s obtížemi, jako jsou:

  • Únava
  • Otoky končetin
  • Křečové žíly
  • Svědivá pokožka
  • Bolest ve spodní části zad

Vyšetření GBS pozitivity

Od nynějška až do porodu budete každý týden chodit na lékařské kontroly, pokud tomu tak již nebylo doposud. Ve 36. týdnu těhotenství vás čeká vyšetření GBS pozitivity, které odhaluje přítomnost streptokoka skupiny B. Ten se vyskytuje v pochvě až u 20 % žen, přičemž obvykle nezpůsobuje žádné obtíže.

Pro ženu tyto bakterie zpravidla žádné riziko nepředstavují, nicméně během porodu by mohlo dojít k přenosu na dítě, pro které už nebezpečné být mohou. Test se provádí stěrem z pochvy. Následně je vzorek odeslán na oddělení mikrobiologie. Pokud by byl výsledek pozitivní, přistupuje se k léčbě antibiotiky, která zabrání v přenosu streptokoka na dítě.

36. týden těhotenství: porod

Porod v 36. týdnu těhotenství znamená, že vaše dítě stále není plně donošené. Před dosažením 37. gestačního týdne je totiž vaše miminko ještě považováno za lehce nezralé. Je tedy možné, že se narodí s nízkou porodní hmotností.

Přestože mohou miminka narozená ve 36. týdnu těhotenství (36 tt) vypadat už téměř jako běžní novorozenci, oproti dětem narozeným v plánovaném termínu mohou být vystavena vyššímu riziku zdravotních problémů, mezi něž patří:

  • Mozková obrna
  • Zhoršený školní výkon
  • Speciálních vzdělávací potřeby
  • Problémy s chováním a psychické problémy

Zdroje: babyweb.cz, bebyonline.cz, medicalnewstoday.com