3. týden těhotenství: oplodněné vajíčko putuje do dělohy

0
3. týden těhotenství: oplodněné vajíčko putuje do dělohy
Shutterstock

Tento týden jste ovulovaly a konečně nastal okamžik, na který jste čekaly. Počaly jste. Ve 3. týdnu těhotenství se tedy již oficiálně nacházíte v 1. měsíci těhotenství. Znamená to, že váš plod brzy zahájí proces, při kterém bude docházet k vývinu vašeho miminka. Bude však ještě několik dní trvat, než se tato novinka potvrdí těhotenským testem. Zajímá vás, kdy a jak poznáte, že došlo k početí?

Možná jste si myslely, že ve 3. týdnu těhotenství jste už tři týdny těhotné. Pravdou ale je, že týdny těhotenství se počítají od prvního dne poslední menstruace, tedy od chvíle, kdy ještě vůbec nejste těhotné. Ve 3. týdnu těhotenství došlo teprve k oplodnění vajíčka spermií. Jinými slovy, v tuto chvíli jste právě počaly vašeho potomka.

Co se děje ve vašem těle v těhotenství 3. týden?

Jakmile nejrychlejší spermie projde vnější vrstvou vajíčka, jednobuněčné oplodněné vajíčko neboli zygota okamžitě vytvoří bariéru, aby nedocházelo k průchodu dalších spermií. Vaše zygota ale nezůstane dlouho jako samostatná buňka.

Během několika hodin se rozdělí na dvě buňky, poté na čtyři buňky a takhle to bude pokračovat, dokud rostoucí shluk neutvoří přibližně 100 buněk. K tomu dojde jen několik dní po prvním setkání spermatu a vajíčka. Některé buňky vytvoří embryo, jiné placentu, ale prozatím se jedná jen o mikroskopickou „kouli“ buněk, která se nazývá blastocysta. 3. týden těhotenství velikost plodu činí tedy pouhé 0,1 mm až 0,2 mm.

Žluté tělísko a tvorba hormonů

Hned poté, co se vajíčko uvolní, vytvoří folikul, ze kterého pochází žluté tělísko, které zabírá prostor ponechaný vajíčkem. Žluté tělísko začne produkovat progesteron a estrogen, které v tuto chvíli poslouží k výživě a podpoře budoucího dítěte, dokud se nevytvoří placenta.

Jak se blastocysta dělí, putuje následně z vašeho vejcovodu do dělohy. Tato cesta trvá přibližně pět nebo šest dní. Jakmile dorazí na místo, k čemuž dochází během 4. týdne těhotenství, implantuje se do stěny dělohy, kde bude růst dalších devět měsíců.

3. týden těhotenství a vývoj dvojčat

Během vývoje ve 3. týdnu se z jednoho plodu mohou stát dva. Jednovaječná dvojčata, jak už samotný název napovídá, pocházejí ze stejného vajíčka a spermie se stejným genetickým materiálem.

Oplodněné vajíčko se může rozdělit na dvě stejné skupiny buněk v různých stádiích, jako je fáze dvou buněk nebo stádium blastocysty. Obvykle se to však děje během prvního týdne po početí.

Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata jsou další možností, ke které může při oplodnění dojít. Tato dvojčata nepocházejí ze stejného vajíčka a spermatu. Vyžadují dvě dozrálá vajíčka a dvě spermie.

Pokud tedy během ovulace uvolníte dvě vajíčka a každé vajíčko je oplodněno jinou spermií, budete mít dvě samostatné zygoty. Tento typ dvojčat je vzácnější, jelikož pravděpodobnost uvolnění dvou vajíček, která budou oplodněna dvěma spermiemi, není příliš vysoká.

3. týden těhotenství: příznaky

I když se toho ve vašem těle nyní odehrává poměrně hodně, nejedná se o něco, co byste měly pocítit. Během 3. týdne těhotenství ještě ani nemůžete prokázat, že jste těhotné, a stejně tak s velkou pravděpodobností nezpozorujete žádné fyzické příznaky. V průběhu tohoto týdne možná ani nebudete mít podezření, že jste těhotné. Je ještě velmi brzy.

Můžete však pociťovat ve 3 tt příznaky emocionální. Když přemýšlíte o začátku této nové cesty, může vás naplnit vzrušením. Nebo můžete pociťovat nervozitu a úzkost, když budete čekat na provedení těhotenského testu. Tedy za předpokladu, že jste těhotenství plánovaly. V opačném případě byste nyní nejspíš vůbec nepojaly podezření na těhotenství.

Typicky bude první známkou těhotenství chybějící menstruace. Ve chvíli, kdy se nedostaví menstruace, nebo o něco později, si můžete začít všímat dalších raných příznaků těhotenství, které se projeví v důsledku hormonálních změn ve vašem těle.

3. týden těhotenství: ultrazvuk

Vaše čerstvé oplodněné vajíčko je teprve na cestě do vaší dělohy a dělí se na další buňky. Ultrazvuk jej tedy v tomto týdnu nejspíš nerozpozná. Oplodněné vajíčko je nyní menší než zrnko soli a navíc je v pohybu. Ale již ve 4. týdnu může váš lékař zaznamenat, jak se zesiluje vaše děložní výstelka, což je známka toho, že jde vše podle plánu.

Kdy budete moci potvrdit, že jste těhotné?

Pokud je vaše menstruace poměrně pravidelná, prvním vodítkem, že byste mohly být těhotné, bude nejspíš to, že se menstruace nedostaví včas. Pokud si myslíte, že tomu tak je, proveďte si domácí těhotenský test, který zakoupíte v drogerii či lékárně.

Tyto testy zaznamenávají tzv. hCG hormon, který vaše tělo začíná produkovat až ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze. Každý test se však může lišit v citlivosti na tento hormon. Čím bude citlivost vyšší, tím dříve bude možné těhotenství potvrdit. Před očekávanou menstruací budou však hodnoty velmi nízké, nebo možná dokonce nulové, proto počkejte na správný okamžik.

Tipy pro 3. týden těhotenství

Vaše tělo začíná procházet velkými změnami a můžete mít občas pocit, že se toho na vás najednou valí příliš. Ujistěte se tedy, že nezanedbáváte dostatečný odpočinek a zdravou výživu. Kyselina listová a další základní živiny a vitamíny jsou nezbytné pro růst plodu a zdravé těhotenství. Vyvážená strava s dostatečným množstvím bílkovin a vápníku je také důležitá pro vás i pro dítě.

Udělejte si čas na odpočinek a snažte si těhotenství užívat. Stres je nejhorší věc pro zdraví vaše a vašeho dítěte, snažte se jej tedy co nejvíce eliminovat. Pokud již cvičíte nebo provozujete nějaký sport, můžete pravděpodobně pokračovat v aktivním životním stylu.

Pamatujte, že vaše dítě přijímá všechno, co děláte, tedy to dobré i špatné. Vyhnout byste se měly především alkoholu, některým lékům, určitým potravinám nebo kouření a je také dobré snížit příjem kofeinu.

Zdroje: americanpregnancy.com, nutriklub.cz, babyweb.cz, gynprenatal.cz