17. týden těhotenství: miminko nabírá tělesný tuk

0
17. týden těhotenství: miminko nabírá tělesný tuk
Shutterstock

V 17. týdnu těhotenství vaše miminko nejen roste a sílí, ale také se mu zvětšují tukové zásoby. Tuková tkáň hraje důležitou roli především v metabolismu a tepelné izolaci. Mezitím si můžete všimnout zvětšujícího se bříška a zdravotních komplikací, kam patří bolesti zad, ucpaný nos nebo podrážděné oči. Co se ještě děje nového ve vývoji vašeho miminka?

Jaký je 17. týden těhotenství měsíc?

V 17. týdnu těhotenství jste stále ještě ve čtvrtém měsíci těhotenství. Ale je v tom jeden háček. Těhotenství je technicky vzato delší než devět měsíců, trvá totiž 40 týdnů, a pokud přiřadíte čtyři týdny jednomu měsíci, je to celkem 10 měsíců. Některé měsíce mají samozřejmě o něco více než čtyři týdny. Může to být tedy trochu matoucí, a proto lékaři sledují těhotenství po týdnech, nikoli po měsících.

Jak se vyvíjí miminko 17. týden těhotenství?

V této fázi těhotenství začíná plod vypadat mnohem lidštěji. Kromě růstu chloupků na hlavě se vyvíjí i obočí a řasy. Oční víčka jsou zavřená, ale samotné oči se mohou pohybovat podobně jako ústa, která se mohou otevírat a zavírat. Kosti v uších se budou denně měnit a růst, přičemž plod uslyší vnější zvuky a může reagovat na konverzaci a hudbu. Nehty na rukou a nohou rostou a váš potomek si také vytvořil pevný stisk. Dokáže tedy svírat ruku v pěst a cucat si palec.

Vaše ratolest je čím dále větší a silnější, jak se svaly a kosti dále vyvíjejí a rostou. V 17. týdnu (17 tt) těhotenství se vašemu miminku ale navíc začíná utvářet tuková tkáň. Tukové buňky se nejprve objevují na obličeji, krku, prsou a žaludeční stěně. Poté se tuk přidá na záda, ramena, paže, nohy a hrudník. Tuk má pro dítě mnoho důležitých funkcí, jako je ukládání energie, tepelná izolace těla, ochrana orgánů a vyplnění rysů.

Pupeční šňůra a placenta také neustále rostou. Pupeční šňůra je stále silnější a delší, aby vyživovala vaše miminko, zatímco placenta se rozšiřuje a zvyšuje cirkulaci, aby plodu dodávala živiny a kyslík. Oběhový a močový systém nyní fungují a vzniká slepé střevo. Srdce stále bije velmi silně, přičemž pumpuje 100 litrů krve denně.

Jaká je 17. týden těhotenství velikost plodu?

Dítě v 17. týdnu těhotenství je velké přibližně jako hruška. Měří asi 13 až 14 centimetrů a váží kolem 140 až 150 gramů. V tuto chvíli konečně ruce, nohy a trup vašeho děťátka dosáhnou velikosti jeho hlavy.

17. týden těhotenství: pohyby plodu

V tomto okamžiku je miminko v plodovém vaku o něco aktivnější. Mnoho žen si všimne prvních známek pohybu miminka teprve mezi 18. až 20. týdnem, ne-li později, ale může to samozřejmě být i dříve. Zejména pokud to není vaše první těhotenství. Pohyby jsou ale prozatím nevědomé a nekoordinované.

Co čeká v těhotenství 17. týden maminky?

S rostoucí dělohou, natahováním svalů a měnícími se hormony, které ovlivňují vaše klouby a vazy, není divu, že jsou bolesti zad a pánve jedny z nejčastějších těhotenských potíží. Studie ukazují, že asi dvě ze tří těhotných žen zažívají bolesti v kříži.

Dalším nepříjemným vedlejším účinkem těhotenství, který obvykle přichází ve druhém trimestru, je těhotenská rýma nebo ucpaný nos. Přesná příčina není sice známa, ale zvýšení objemu krve a hormonů může způsobit vyšší produkci slizničních žláz, což vede k ucpanému nosu a častějšímu kýchání. Těhotenská rýma postihuje asi 39 % těhotných žen a může způsobit také chrápání v noci.

Můžete si také všimnout, že vaše oči jsou sušší. Pomoci může používání volně prodejných očních kapek. Pokud nosíte kontaktní čočky, které vám začnou dráždit oči, zkuste je nosit kratší dobu. Pokud máte stále nepříjemné pocity, přejděte na brýle až do porodu. Zde jsou některé z dalších příznaků, které můžete v tomto týdnu zaznamenat:

  • Únava a potíže se spánkem
  • Oteklé nebo krvácející dásně
  • Bolesti hlavy
  • Krvácení z nosu způsobené zvýšeným průtokem krve
  • Nadýmání nebo zácpa
  • Špatné trávení
  • Zvýšená pigmentace kůže (včetně tmavé linie na břiše)
  • Hemoroidy
  • Zvláštní živé sny

Potřebujete 17. týden těhotenství ultrazvuk?

Pokud jste jako většina žen podstoupily prvotrimestrální vyšetření mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, nejspíš vás další ultrazvuk čeká až mezi 18. a 21. týdnem. Máte-li ovšem v rodině nějakou anamnézu genetických poruch, možná budete muset podstoupit další vyšetření (pokud jste to již neučinily), a to včetně  krevních testů a ultrazvukového vyšetření. Jestliže vám lékař ultrazvuk doporučil, nejspíš uvidíte, jak se miminko pohybuje stále mírně trhanými pohyby.

Jak je velké 17. týden těhotenství bříško?

V 17. týdnu těhotenství si možná všimnete, že se těžiště vašeho těla posouvá. Jak vaše dítě roste a vaše děloha se rozšiřuje, vaše tělo se musí změnit a přizpůsobit se nadbytečné hmotnosti.

Nyní se vaše břicho už skutečně začíná projevovat. Jeho velikost se může u každé ženy lišit, zpravidla však bývá větší při opakovaném těhotenství. S rostoucím břichem se začíná měnit také křivka vašich zad, a proto je dobré o ně začít více dbát, zvláště když stojíte a sedíte. Tím se minimalizují bolesti zad a svalové napětí.

Jak předcházet bolestem zad?

Bolesti zad a pánve mají tendenci zesilovat s postupem těhotenství a rostoucím bříškem. Chcete-li zmírnit nepohodlí a pokusit se zabránit zhoršení těchto obtíží, zkuste dodržovat následující tipy:

  • Zacvičte si tak, abyste protáhly a posílily svaly
  • Snažte se nestát dlouho v kuse
  • Místo toho, abyste se při sbírání věcí ohýbaly v pase, ohněte se v kolenou a mějte přitom rovná záda
  • Noste pohodlné, podpůrné boty a vyhněte se vysokým podpatkům

Před zahájením nového cvičebního programu si promluvte se svým lékařem, abyste se ujistily, že je pro vás na základě vašeho konkrétního stavu bezpečný.

Zdroje: babyonline.cz, babyweb.cz, nutriklub.cz