15. týden těhotenství: kosti tvrdnou a svaly zesilují

0
15. týden těhotenství: kosti tvrdnou a svaly zesilují
Shutterstock

Ještě před pár týdny bylo vaše miminko velké asi jako jablečné jadérko a v tuto chvíli už je srovnatelné s celým jablkem. Jeho orgány se vyvíjejí, kosti tvrdnou a svaly zesilují. Jak váš plod roste a spolu s ním vaše děloha, pomalu se může zvětšovat i vaše těhotenské bříško a možná se na něm začne objevovat tmavá čára zvaná linea negra. Nemusíte se ale bát, po porodu opět zmizí. Jaké další změny vás čekají?

15. týden těhotenství a vývoj miminka

Vaše miminko má v 15. týdnu (15 tt) těhotenství již vytvořené všechny své životně důležité orgány, takže je čas, aby se zvětšovalo a získávalo na síle. Kosti v těle nadále osifikují, tedy tvrdnou, a svaly zesilují. Některé kosti v lebce, páteři a ramenou spolu s klíční kostí a dlouhými kostmi tento proces již zahájily a během tohoto týdne začínají tvrdnout také kosti rukou a nohou.

Uši jsou nyní správně umístěny po stranách hlavy, dříve totiž byly na krku, a mezitím se vnitřní část ucha nadále vyvíjí. Dítě tedy prozatím moc neslyší váš hlas, ale brzy už začne. Oči se přesouvají ze strany hlavy do přední části obličeje. Kůže vašeho miminka je stále velmi tenká a průsvitná, takže je možné skrze ni vidět krevní cévy a kostru, a pokrývají ji jemné vlásky zvané lanugo.

Vaše ratolest už nyní nacvičuje, jak dýchat mimo vaše lůno. Aktivně nasává plodovou vodu nosem, která se dostává se do horních cest dýchacích, a vyvíjejí se plíce. Děťátko také procvičuje další reflexy, jako je polykání a sání.

15. týden těhotenství: pohyby plodu

Protože má nyní dítě delší končetiny, může pohybovat svými klouby. Váš plod tedy pravidelně cvičí, kroutí prsty na nohou, hýbe rukama a nohama, kope a provádí další podobné činnosti, ale protože váží jen pár gramů, v 15tt pohyby plodu, které se odehrávají ve vaší děloze, ještě neucítíte.

Jak je miminko velké?

Vaše dítě je velké asi jako jablko nebo menší pomeranč. Měří asi 10 cm od temene k zadečku a váží přibližně 70 gramů. Hmotnost dítěte v 15. týdnu je tedy podobná hmotnosti jednoho velkého slepičího vejce.

Co znamená těhotenství 15. týden pro maminky?

Vzhledem k tomu, že vaše miminko je každým dnem větší, je přirozené, že se ve vašem těle odehrávají změny, aby se přizpůsobilo malému člověku, který ve vás roste. V 15. týdnu těhotenství příznaky raného těhotenství s největší pravděpodobností ustoupily, ale to neznamená, že nemůžete zažít žádné další.

Můžete si například všimnout několika vnějších změn. Vaše břicho, prsa a bradavky se mohou začít zvětšovat. Jak se vaše tělo přizpůsobuje těhotenství, vaše emoce se mohou změnit. Můžete například pociťovat úzkost z těhotenství, nebo naopak radost z toho, co přijde. Nezapomeňte proto o svých pocitech otevřeně komunikovat se svým partnerem či blízkými, kteří vám mohou být oporou. Mezi další běžné obtíže v 15. týdnu těhotenství patří:

  • Pálení žáhy: jak se vaše děloha zvětšuje, více tlačí do ostatních orgánů v břiše. To může vést k refluxu kyseliny a pálení žáhy. Vliv mohou mít i těhotenské hormony.
  • Ucpaný nos: vaše hormony zvyšují průtok krve do sliznic, což může způsobit ucpaný nos. Někdy se tomu říká také „těhotenská rýma“.
  • Krvácení z nosu: zvýšený průtok krve v těle může také zvýšit pravděpodobnost, že budete trpět krvácením z nosu.
  • Oteklé dásně: Vaše dásně jsou nyní mimořádně citlivé kvůli těhotenským hormonům a jsou náchylnější ke krvácení, když si čistíte zuby nití nebo kartáčkem.

Je také docela běžné, že poté, co vaše rané příznaky těhotenství odezní, zvýší se vaše libido. Sex v těhotenství je bezpečný po celou dobu, pokud nemáte nějaká zdravotní omezení. Už vám není zle, máte více energie a vaše břicho je stále dostatečně malé, aby umožňovalo většinu sexuálních pozic. Využijte této doby, a pokud chcete, sbližte se se svým partnerem. Brzy vaše rostoucí břicho nejspíš znemožní některé polohy.

15. týden těhotenství: velikost břicha

V tuto chvíli je vaše děloha příliš velká na to, aby se vešla do pánve, a tak začíná růst o něco výše. To je důvod, proč si v 15. týdnu těhotenství pravděpodobně uvědomíte, že vypadáte mnohem více těhotné než předtím.

15. týden těhotenství bříško bude do značné míry záviset na tom, zda už máte děti. Pokud je to vaše první těhotenství, vaše břišní svaly nebyly předtím natažené, takže může trvat déle, než se zakulatíte. Ale pokud jste již těhotné byly, tyto svaly by měly být pružnější a vaše bříško bude pravděpodobně výraznější.

V této době by se na břiše také mohla začít objevovat tmavá čára vedoucí od pupíku k pánvi. Jedná se o těhotenský příznak zvaný linea nigra a u těhotných žen je naprosto normální. Po porodu opět vybledne a zmizí, takže se není čeho bát

15. týden těhotenství: ultrazvuk

Váš lékař vám na tento týden ultrazvuk pravděpodobně nenaplánuje, zejména proto, že jste nejspíš nedávno podstoupily ultrazvukové vyšetření v rámci prvotrimestrálního screeningu. Maminky, které mají rizikové těhotenství, však ultrazvuk podstoupit mohou.

Je-li vaše těhotenství velmi rizikové, může vám lékař doporučit odběr plodové vody mezi 15., ale spíše až 16. a 20. týdnem. Pokud amniocentézu podstoupíte, lékař vám pomocí ultrazvuku zavede tenkou jehlu do dělohy a odebere vzorek plodové vody. Později tuto tekutinu otestuje, aby odhalil genetické poruchy, jako je Downův syndrom.

V 15. týdnu těhotenství pohlaví dítěte ještě nezjistíte, tedy pokud vás nečeká odběr plodové vody. Můžete jej ale zkusit uhodnout na základě některých babských rad, které se mezi lidmi tradují už po generace. Více se o nich dozvíte v tomto článku.

Zdroje: babyweb.cz, nutriklub.cz, babyonline.cz, jaknamaterstvi.cz