Spálová angína se šíří především mezi dětmi mladšími 12 let. Víte, jak ji poznat?

0
Spálová angína se šíří především mezi dětmi mladšími 12 let. Víte, jak ji poznat?
Shutterstock

Pokud vaše dítě trápí bolest v krku, teploty a červená vyrážka, může se jednat o spálovou angínu, kterou způsobuje streptokok skupiny A. Ta nejčastěji postihuje děti mladší 12 let. Nemoc se přenáší především kapénkovou cestou a trávicím ústrojím, takže se snadno rozšíří mezi dětmi ve školce či škole, kde jsou dlouhodobě v blízkém kontaktu. Většina lidí obvykle prodělá nemoc pouze jednou, ale je potřeba léčit ji antibiotiky.

Co je spálová angína?

Spálová angína je druh bakteriální infekce, která se typicky projevuje silnou bolestí hrdla, červenou vyrážkou a dalšími doprovodnými příznaky. Nejčastěji postihuje předškolní a školní děti ve věku 5 až 12 let, nakazit se ale mohou i mladší ratolesti a dospělí.

Způsobuje ji streptokok skupiny A, což je stejný typ bakterií, který má na svědomí spálu. Spála se však na rozdíl od spálové angíny zpravidla projevuje jen vyrážkou, neboť se do těla dostává přes poraněnou pokožku.

Zdrojem nákazy je pouze člověk, přičemž nemoc se šíří kapénkově, tedy kašlem a kýcháním, a také trávicím ústrojím, například při kontaktu se znečištěným nádobím nebo hračkou. V dřívějších dobách byla spálová angína považována za nebezpečnou dětskou nemoc, která často končila úmrtím. S vynálezem penicilinu už ale infekce přestala být hrozbou. Je však potřeba léčit ji antibiotiky.

Jaké má spálová angína příznaky?

Co se týče spálové angíny, inkubační doba je velmi krátká. Příznaky spálové angíny obvykle nastupují v rozmezí od 1 do 3 dnů po kontaktu s infekcí a zahrnují velmi intenzivní bolest v krku, oteklé uzliny a horečku.

Asi 12 až 24 hodin po vypuknutí prvních symptomů se na kůži objeví červené skvrny, obvykle nejprve na obličeji a krku, v podpaží nebo v tříslech. O další den později se vyrážka rozšíří na zbytek těla.

V tuto chvíli vyrážka vypadá spíše jako spáleniny od slunce. Po 3 až 7 dnech se vyrážka začne loupat. Další příznaky, které mohou nemoc doprovázet, jsou:

  • Bolesti hlavy
  • Velmi intenzivní bolest v krku a mandlí, takže i polykání je obtížné
  • Bolest celého těla
  • Oteklé žlázy na krku
  • Čepy na mandlích
  • Červené boule na jazyku, které vypadají jako jahoda
  • Bělavý povlak na jazyku
  • Bolesti břicha, nevolnost a zvracení
  • Zimnice
  • Svědění pokožky

Pokud se u vás či vašeho dítěte projeví příznaky spálové vyrážky bez teplot, může se jednat o jinou z nemocí doprovázených vyrážkami. I proto je důležité co nejdříve vyhledat lékaře.

V čem se liší spála a spálová angína?

Jak už bylo zmíněno výše, původcem spálové angíny i spály je streptokok skupiny A. Běžně se tyto dvě nemoci rozlišují také jako spálová angína a raná spála. V případě spálové angíny přenos probíhá kapénkovou cestou či trávicím ústrojím a projevuje se nejdříve horečkou a bolestí v krku.

Při prodělání rané spály se ovšem streptokok dostává do těla přes pokožku, nejčastěji při zranění, přičemž vyrážka je prvním a často i jediným příznakem nemoci. Oba typy onemocnění je však potřeba léčit antibiotiky.

Proč je častější spálová angína u dětí?

Ve většině případů, tedy asi až v 80 %, se spálová angína vyskytuje u dětí mladších 12 let. Nemoc však mohou dostat lidé jakéhokoli věku. Vzhledem k poměrně vysoké nakažlivosti infekce se pak přenáší zejména mezi lidmi, kteří se nacházejí v blízké vzdálenosti.

K tomu dochází především ve školkách a školách, kde jsou děti v těsném kontaktu takřka neustále. Děti ve školkách si mezi sebou navíc půjčují hračky, jejichž prostřednictvím se může streptokok také dostat do úst.

Proč je spálová angína u dospělých neobvyklá?

Příznaky spálové angíny se vyvinou pouze u lidí citlivých na toxiny produkované streptokokovými bakteriemi. Většina dětí starších 12 let má imunitu vůči těmto toxinům již vybudovanou. Spálovou angínu je možné prodělat i vícekrát, ale je to spíše neobvyklé. Šířit nemoc mohou ovšem i jedinci, kteří nemají příznaky žádné.

Je spálová angína v těhotenství riziko?

V současné době neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že by spálová angína během těhotenství nějak poškodila vaše dítě. Miminko však mohou ohrozit vysoké horečky v prvních týdnech těhotenství.

Infekce vám navíc může způsobit nevolnost, a proto je nejlepší vyhnout se jakémukoli kontaktu s každým člověkem, který je nakažený. Pokud tedy u sebe zaznamenáte zmiňované příznaky, kontaktujte svého praktického lékaře. Mnoho antibiotik používaných k léčbě je považováno za bezpečné i během těhotenství.

Jak správně spálovou angínu léčit?

Pokud vás nebo vaše dítě trápí výše uvedené příznaky, je nutné vyhledat lékaře, aby mohla být nemoc řádně léčena. Pokud lékař během prohlídky potvrdí přítomnost streptokoka, předepíše vám antibiotika.

Jako léky první volby se užívají penicilin nebo amoxicilin (pro osoby, které nejsou alergické na penicilin). Pokud by byl nemocný na penicilin alergický, lékař určí k léčbě jiný druh antibiotik. Po dobu léčby je také důležitý odpočinek, dostatek tekutin a přísun důležitých živin a vitaminů.

Možné komplikace nemoci

Kromě toho, že antibiotika pomohou zmírnit příznaky nemoci a zamezí dalšímu šíření infekce, také zabrání výskytu závažnějších zdravotních komplikací, jako jsou například tyto:

  • Abscesy kolem mandlí
  • Zduřené lymfatické uzliny na krku
  • Artritida (zánět kloubů)
  • Infekce uší, dutin a kůže
  • Plicní infekce
  • Revmatická horečka (srdeční onemocnění)
  • Post-streptokoková glomerulonefritida (onemocnění ledvin)

Zdroje: benu.cz, nemoci.vitalion.cz, mojezdravi.cz, cdc.gov