Šance onemocnět spalničkami v těhotenství je velmi malá. Kdy se ale mít na pozoru?

0
Šance onemocnět spalničkami v těhotenství je velmi malá. Kdy se ale mít na pozoru?
Shutterstock

Spalničky patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění, jejichž výskyt v posledních letech výrazně klesl díky celosvětové vakcinaci dětí. Nebezpečné jsou především pro dospělého člověka a děti mladší 5 let, pro které bývají až fatální. Do rizikové skupiny patří i těhotné ženy, které by v případě nákazy mohly o své dítě v prvních měsících těhotenství přijít. Na vývoj plodu nemoc vliv zpravidla nemá, je zde ale zvýšené riziko předčasného porodu. Nejlepší prevencí je tedy očkování. Co když ale nevíte, zda jste ho podstoupily?

Co jsou spalničky?

Spalničky jsou jednou z dětských vysoce nakažlivých nemocí způsobených virem, který se přenáší kapénkami. Nejen v České republice, ale i ve většině zemí po celém světě se dnes děti proti spalničkám očkují, díky čemuž celosvětově klesá míra úmrtnosti v důsledku této nákazy. Přesto však spalničky zabijí více než 100 000 lidí ročně, přičemž fatální bývají především pro děti mladší 5 let.

Tento virus se šíří kapénkami, což znamená, že do organismu proniknou sliznicí nosohltanu a spojivek. Odtud pak nadále postupuje do lymfatického systému. Inkubační doba nemoci je týden až dva, přičemž pacient může být nakažlivý již 2 až 4 dny před výsevem vyrážky a zůstává infekční ještě přibližně 4 dny poté, co vyrážka zmizí.

Jaká jsou rizika spalniček?

Někteří lidé mohou trpět závažnými komplikacemi, jako je infekce ucha, zápal plic či encefalitida (zánět mozku). V takovém případě je nutná hospitalizace pacienta. Spalničky mohou být nebezpečné pro každou věkovou kategorii, nicméně existují rizikové skupiny, u nichž je větší pravděpodobnost, že se při onemocnění spalničkami objeví komplikace. Mezi ně patří:

  • Děti mladší 5 let
  • Dospělí lidé starší 20 let
  • Těhotné ženy
  • Lidé s oslabeným imunitním systémem

Jaké mají spalničky příznaky?

Spalničky nejsou jen vyrážka, jak se někteří možná domnívají. Mohou být i nebezpečné, zejména pro kojence a malé děti. Virus je vysoce nakažlivý a žije v nosohltanu infikované osoby. Často se šíří z člověka na člověka kašlem či kýcháním a může zůstat ve vzduchu po dobu až dvou hodin.

To znamená, že pokud vstoupíte do místnosti, kde osoba nakažená spalničkami kašle nebo kýchá až dvě hodiny před vaším příchodem, můžete stále onemocnět pouhým dýcháním vzduchu v místnosti. Inkubační doba od kontaktu s virem je 7 až 14 dní, poté se obvykle nemoc začíná projevovat těmito příznaky:

  • Vysokou horečkou
  • Rýmou
  • Kašlem
  • Zánětem spojivek (oči jsou začervenalé a slzí)

Následně, zhruba 2 až 3 dny po výskytu prvních příznaků nemoci, se mohou objevit drobné bílé skvrny na jazyku. V rozmezí 3 až 5 dní dochází k výsevu splývavé červené vyrážky. Ta bývá zprvu viditelná na obličeji a za ušima. Následně postupuje na krk, trup, ruce a nohy. Pro vyrážku, která je projevem spalniček, je dále typické:

  • Na plochých červených skvrnách se mohou objevit malé vyvýšeniny
  • Skvrny se mohou spojit, když se šíří z hlavy na zbytek těla
  • Když se objeví vyrážka, horečka může vystoupat až ke 40 stupňům Celsia

Spalničky a těhotenství

Stejně jako v případě jiných rizikových skupin je nejlepší prevencí očkování proti spalničkám, které je povinné již v raném dětství. Aby tedy žena onemocněla spalničkami, je dnes velmi nepravděpodobné.

Pokud žena, která plánuje těhotenství, tuto vakcinaci nepodstoupila jako dítě, může tak učinit ještě před otěhotněním. Očkování proti spalničkám v těhotenství jakožto prevence už bohužel možné není.

Pokud však nevíte, zda jste vakcínu v dětství dostaly, je možné zjistit přítomnost protilátek z krevního testu. Je-li to váš případ, neváhejte se obrátit na vašeho lékaře, který provede odběr nebo vás odkáže na příslušné pracoviště.

Jaká hrozí rizika v období těhotenství?

Pokud by těhotná žena spalničkami skutečně onemocněla, je namístě vyhledat lékaře. Velmi také záleží na tom, v jaké fázi se těhotná žena právě nachází. Nejrizikovějším obdobím těhotenství je první trimestr, zejména pak první týdny těhotenství.

V tuto chvíli hrozí těhotné ženě, že o své dítě přijde. V pokročilé fázi těhotenství by však spalničky nijak neměly ovlivnit zdravý vývoj dítěte a neměly by způsobit žádné vrozené vady. Může se ovšem stát, že žena předčasně porodí nebo bude mít dítě s nízkou porodní hmotností.

Stejně jako tomu je u jiných jedinců z jednotlivých rizikových skupin, i u těhotných žen může dojít ke komplikacím, jako je například zápal plic, a proto může být v některých případech nutná hospitalizace. Pokud jste tedy přišly do kontaktu s někým, kdo onemocněl spalničkami (například v zahraničí) a nejste si jisté, zda máte protilátky, vyhledejte co nejdříve vašeho lékaře.

Zdroje: cdc.gov, zdravi.euro.cz, pennmedicine.org, porodnice.cz