K růstovému spurtu dochází v prvním roce dítěte hned několikrát. Jak ho poznáte?

0
K růstovému spurtu dochází v prvním roce dítěte hned několikrát. Jak ho poznáte?
Shutterstock

Děti rostou mimořádně rychle především během prvního roku života. V tomto období dochází hned několikrát k náhlému zrychlení růstu a vývoje, což se označuje jako růstový spurt. Typicky se projevuje tím, že je vaše miminko najednou neustále hladové. Často se také stává, že mu najednou ze dne na den bude jeho dětské body těsné. Zajímá vás, kdy čekají vaši ratolest růstové spurty a jaké příznaky napoví, že se to děje?

Co je růstový spurt?

Růstový spurt je doba, během níž má vaše miminko intenzivnější a rychlejší období růstu. Během tohoto období může mít větší hlad, takže bude vyžadovat častěji nakrmit, může se mu změnit spánkový režim a celkově může být najednou více nevrlé.

Během růstového spurtu váš potomek pravděpodobně přibere na váze, délce a obvodu hlavy rychleji než obvykle. Může také dosáhnout vývojového milníku nebo zvládnout dovednost, na které už nějakou dobu pracuje.

Před tímto růstovým skokem se může hmotnost vašeho dítěte pomalu zvyšovat. Po růstovém spurtu si můžete všimnout, že váha šla rychle nahoru. Pokud tedy máte pocit, že dupačky, které jste ještě před pár dny bez problému navlékaly, se najednou srazily, může být důvodem právě růstový spurt.

Jaké má růstový spurt projevy?

Jak už bylo naznačeno výše, je pravděpodobné, že u vašeho potomka dojde k určitým změnám v chování, které naznačují, že se zrovna rychleji vyvíjí. Když udeří růstový spurt dítěte, může to být rychlé a bouřlivé.

Děti mohou měřitelně přibrat na váze a délce za pouhých 24 hodin, konkrétně mohou za jeden den vyrůst až o devět milimetrů. Dále vám mohou napovědět tyto příznaky:

  • Neustálý hlad. Pokud vaše dítě najednou častěji projevuje zájem o jídlo nebo se nezdá být spokojené po vypití obvyklého množství mateřského mléka či umělé výživy, může zvýšený hlad odpovídat požadavkům rychleji rostoucího těla.
  • Změny ve spánkovém režimu. To může jít ruku v ruce s častějším krmením. Tato změna může znamenat brzké probuzení ze spánku, více nočního buzení, nebo naopak delší či častější spaní.
  • Podrážděnost zejména u prsu. I ta nejklidnější miminka mohou během růstového spurtu začít být více nevrlá. Příčinou může být zvýšený hlad, narušené spánkové vzorce a dokonce i mírné bolesti v důsledku zrychleného vývoje.

Růstový spurt: kdy k němu dochází?

I když je každé dítě jedinečné, je pravděpodobné, že během prvního roku zažijete hned několik růstových spurtů. Přestože se růstové spurty mohou objevit kdykoli, nejčastější jsou ve třech, šesti a devíti měsících. Typicky se jedná tedy o tato období:

  • 1 až 3 týdny (případně i ve 4. týdnu)
  • 6 týdnů
  • 3 měsíce
  • 6 měsíců
  • 9 měsíců

Jak dlouho růstový spurt trvá?

Právě teď to sice možná vypadá, že váš kojenec nikdy nepřestane jíst, ale nebojte se. Většina dětských růstových spurtů trvá jen několik dní. Poté by se vše mělo vrátit do normálu, přinejmenším tak, jak je to s novorozencem možné.

Jak poznáte, že miminko správně pije?

Kojené děti mohou vypadat, jako by během růstového spurtu nedostávaly dostatek mléka. Nebojte se, vaše prsa budou produkovat dost mléka pro potřeby vašeho dítěte. Čím totiž častěji kojíte, tím více mléka vyprodukujete.

Pokud tomu tak z nějakého důvodu není, můžete sáhnout po umělé výživě či příkrmech. Růstový spurt u nekojených dětí znamená samozřejmě větší spotřebu umělé výživy.

Pokud vás z nějakého důvodu znepokojuje, zda miminko dobře pije, když najednou častěji žádá vaše prsa či lahev, sledujte dvě věci: stolici a přibírání na váze. Pokud mu jsou dupačky těsnější, váha ukazuje vyšší číslo a ušpiní pět nebo šest plenek denně, vše by mělo být v naprostém pořádku.

Reagujte na potřeby svého dítěte

Snažte se co nejvíce reagovat na podněty svého dítěte a dát mu to, co potřebuje. Ať už jde o nakrmení navíc, ranní spánek nebo společný čas a mazlení. Pokud se chování, jedení nebo spánkové návyky vašeho dítěte náhle změní a máte obavy, že je něco v nepořádku, požádejte o radu svého pediatra.

Jak zvládnout růstové spurty?

Přestože se už pravděpodobně snažíte odpočívat, jak jen to jde, mít novorozence, který najednou očekává mateřské mléko celý den i celou noc, může být obzvláště vyčerpávající. Ujistěte se tedy, že pijete hodně vody, abyste zůstaly hydratované, a nebojte se požádat svého partnera, aby vám pomohl s domácími pracemi nebo se častěji postaral o vašeho potomka.

Zkuste si také alespoň na chvilku během dne najít čas na relaxaci, ať už v podobě horké koupele nebo dobré knihy. Když budete klidnější vy, bude více v klidu i vaše dítě. Brzy jeho záchvaty hladu skončí a věci se pravděpodobně vrátí do normálu. Tedy dokud nepřijde další spurt růstu dítěte.

Zdroj: motherclub.cz, nestlebaby.cz, kojeni.cz, babycentre.co.uk