Otěhotnění přes antikoncepci: jak hormony ovlivní vaše dítě?

0

Hormonální antikoncepci v podobě pilulek věří miliony žen na celém světě, koneckonců je považovaná za jednu z nejúčinnějších metod. Její spolehlivost však není stoprocentní, a to hlavně kvůli chybám, kterých se její uživatelky dopouštějí. V případě, že dojde k nechtěnému početí, se mnoho žen obává o zdravý vývoj plodu. Důkazy o negativním vlivu antikoncepce však neexistují.    

Hormonální pilulky jsou jednou z nejrozšířenějších antikoncepčních metod na světě. V České republice je momentálně užívá zhruba polovina žen mezi 15. a 49. rokem.

Jak hormonální antikoncepce funguje?

Hormonální antikoncepce se v první řadě snaží zabránit ovulaci, a to tím, že tlumí funkci vaječníků. Dále ovlivňuje hustotu děložního hlenu, čímž zhoršuje prostupnost spermiím. Oslabuje také vrstvu děložní sliznice, aby nebyla schopná oplodněné vajíčko vyživovat, a ztěžuje transport vajíčka vejcovody.

Spolehlivost antikoncepce

Je třeba si uvědomit, že žádná antikoncepce není stoprocentní. Co se týče pilulek, jejich spolehlivost se udává zhruba mezi 95 až 99,9 %. Tato čísla však platí pouze tehdy, jsou-li pilulky užívány pravidelně a zároveň nejsou přítomny žádné rušivé elementy, jako například některé léky, které mají na účinnost prášků negativní vliv. V opačném případě jejich spolehlivost klesá až o dalších 5 %.

Mezi nejčastější pochybení pak patří:

  • Vynechání tabletky či více tabletek v průběhu jednoho měsíce
  • Nedodržování intervalů mezi dvěma pilulkami
  • Pozdní nasazení pilulek
  • Zvracení, průjem
  • Užívání některých léků (antibiotika, léky na epilepsii…)

Jak rozpoznat těhotenství přes antikoncepci?

I přes užívání hormonální antikoncepce jsou příznaky případného těhotenství v podstatě stejné jako u těch žen, které žádnou neužívají. Těhotenství obvykle napoví vynechání pravidelné menstruace. Problém ale je, že část žen během užívání antikoncepce vůbec nekrvácí, anebo naopak může krvácet i v době, kdy už je těhotná. Krvácení během užívání antikoncepce je totiž uměle řízeno hormony a neslouží k vyplavování neoplozeného vajíčka, jako se tomu děje v případě přirozeného cyklu.

Mezi další příznaky klasicky patří:

  • Nevolnost a zvracení
  • Citlivost či bolestivost prsů
  • Citlivý čich
  • Častější močení

Funguje těhotenský test?

Těhotenský test představuje jistotu i v případě, že žena otěhotní přes hormonální antikoncepci. Antikoncepce sice obsahuje jeden či dva lidské hormony (estrogen a gestagen), ale těhotenské testy pracují s hormonem hCG, který se v moči objevuje už zhruba 10. den po oplodnění. Na jeho hladinu nemá antikoncepce žádný vliv.

Je otěhotnění přes antikoncepci bezpečné?

V případě, že se žena domnívá, že by mohla být těhotná, měla by s užíváním antikoncepce přestat. Kdy přesně? To je otázka. Někteří lékaři doporučují dobrat platíčko, pokud uživatelka s novým již začala, jiní apelují na okamžité vysazení.

Mnoho žen se obává škodlivých vlivů, které by antikoncepce mohla mýt na jejich dítě. A ačkoli některé studie ukazují na možnou spojitost s nižší porodní váhou, předčasným porodem či mimoděložním těhotenstvím, neexistuje žádný přímý důkaz.

Otěhotnění po vysazení antikoncepce

O tom, zda hormonální antikoncepce nějakým způsobem ovlivňuje plodnost svých uživatelek, se mezi jejími příznivci a odpůrci neustále diskutuje. A to i přesto, že neexistují žádné důkazy toho, že by dlouhodobé užívání antikoncepce mělo na plodnost negativní vliv. O její neškodnosti širokou veřejnost dlouhodobě přesvědčují i gynekologové, kteří naopak tvrdí, že po vysazení hormonální antikoncepce je pravděpodobnost otěhotnění několikanásobně vyšší.

Jak je to možné? Až u tří čtvrtin uživatelek nastává po vysazení antikoncepce takzvaná superovulace, která přichází s prvním menstruačním cyklem. Tělo je po užívání pilulek „vyhladovělé“ po přirozeném hormonálním fungování, a tak z centrální nervové soustavy uvolní vysoké dávky řídících hormonů, které zajistí o poznání kvalitnější uvolnění vajíčka z vaječníku. Šance na oplodnění je tedy několikanásobně vyšší.

Některým pacientkám se po vysazení stává, že se pravidelný cyklus neobnoví po dobu několika měsíců. V tomto okamžiku jsou tyto ženy skutečně neplodné. Jedná se však pouze o dočasný stav. Menstruační cyklus se spolu s plodností nakonec vždy spontánně obnoví.