Novorozenecká žloutenka by měla odeznít do 3 týdnů. Jak se projevuje?

0
Novorozenecká žloutenka by měla odeznít do 3 týdnů. Jak se projevuje?
Shutterstock

Novorozenecká žloutenka je běžný a obvykle neškodný stav u novorozenců, který způsobuje zežloutnutí kůže a bělma očí. Lékařský termín pro tento jev je ikterus novorozenců. Příznaky se obvykle rozvinou 2 až 3 dny po porodu a mají tendenci pozvolna ustupovat i bez léčby v rozmezí dvou až tří týdnů. Co tento jev způsobuje a kdy je potřeba zahájit léčbu?

Co je novorozenecká žloutenka?

Novorozenecká žloutenka, neboli ikterus novorozenců, se projevuje zažloutnutím kůže a očí dítěte po porodu. Tento jev je u miminek poměrně častý a může se objevit tehdy, mají-li vysokou hladinu bilirubinu, což je žlutý pigment produkovaný během rozpadu červených krvinek. Zatímco u starších dětí a dospělých bilirubin zpracovávají játra, odkud dále prochází střevním traktem, játra novorozence nemusí být dostatečně zralá, aby bilirubin odstranila.

Ve většině případů novorozenecká žloutenka zmizí sama tím, jak se dítěti vyvíjí játra. Odstranění přebytečného bilirubinu z těla navíc pomáhá kojení. Zažloutlé zabarvení kůže typicky vymizí během 2 až 3 týdnů. V takovém případě se jedná o normální a přirozený jev. Žloutenka, která ovšem přetrvává déle než 3 týdny, může být příznakem skrytého zdravotního problému.

Jaká je příčina vzniku novorozenecké žloutenky?

Některé z červených krvinek v těle se každý den rozpadají a vytvářejí v krvi bilirubin. Úkolem jater je odfiltrovat je z krevního řečiště. Dokud je vaše dítě stále v děloze, bilirubin mu vylučují vaše játra. Po narození převezmou tuto úlohu játra vašeho miminka.

Někdy se ovšem stává, že játra vašeho novorozence nejsou natolik vyvinutá, aby dokázala rozložit bilirubin dostatečně rychle, čímž se začne hromadit v těle. Vzhledem k tomu, že se jedná o žlutý pigment, pozmění se barva kůže a očního bělma dítěte na žlutou. Pravděpodobnost vzniku novorozeneckého ikteru se zvyšuje, pokud děti:

  • Jsou narozeny před 37. týdnem těhotenství
  • Mají problémy s kojením nebo pitím z lahve
  • Mají staršího sourozence, který měl žloutenku
  • Narodí se matce s krví typu O nebo Rh-negativní

Novorozenecká žloutenka se může objevit také ve chvíli, kdy vaše dítě nejí dostatečně. Důvodem mohou být obtíže při kojení, například pokud mléko ještě nevstoupilo do prsních žláz nebo má-li miminko potíže s přichycením. Čím více bude vaše ratolest kojena, tím rychleji její tělo vyloučí odpadní látky, včetně bilirubinu.

Jaké má novorozenecká žloutenka příznaky?

Typickým projevem novorozeneckého ikteru je zežloutnutí kůže a bělma očí. Tyto hlavní známky se obvykle objevují mezi druhým a čtvrtým dnem po narození. Chcete-li zkontrolovat, zda je dětská pokožka zažloutlá, jemně zatlačte na čelo nebo nos dítěte.

Pokud kůže na místě, kde jste tiskli, vypadá žlutě, je pravděpodobné, že váš potomek má mírnou žloutenku. Pokud žloutenku nemá, měla by barva pokožky na okamžik vypadat o něco světlejší než normálně. Nezapomeňte tuto kontrolu provádět za dobrých světelných podmínek, nejlépe za denního světla.

Diagnostika novorozenecké žloutenky

Vzhledem k brzkému vzniku žloutenky bývá zpravidla diagnostikována již v porodnici, kde lze změřit přesnou intenzitu zabarvení kůže. Následně jí bývá věnována velká pozornost i po propuštění z nemocnice při pravidelných kontrolách. Pokud se zjistí, že vaše miminko má žloutenku, bude třeba otestovat hladinu bilirubinu v krvi. To lze provést pomocí:

  • Malého zařízení zvaného bilirubinometr, které svítí na pokožku a vypočítává hladinu bilirubinu na základě analýzy, jak se světlo odráží nebo je absorbováno pokožkou.
  • Krevního testu, tedy vzorku krve odebraného píchnutím do paty dítěte jehlou. Poté se měří hladina bilirubinu v tekuté části krve zvané sérum.

Co když se nejedná o novorozeneckou žloutenku?

V případech, kdy se za zbarvením pokožky skrývá něco jiného, se žloutenka často objevuje dříve nebo mnohem později než běžná forma. Faktory, které mohou způsobit žloutenku, jsou:

  • Infekce v krvi vašeho dítěte (sepse)
  • Jiné virové nebo bakteriální infekce
  • Nekompatibilita mezi krví matky a krví dítěte
  • Porucha funkce jater
  • Biliární atrézie, tedy stav, při kterém jsou ucpané nebo zjizvené žlučové cesty dítěte
  • Nedostatek enzymu
  • Abnormalita červených krvinek dítěte

Léčba novorozenecké žloutenky

Pokud je potřeba přistoupit k léčbě žloutenky, využívá se tzv. fototerapie. Fototerapie spočívá v léčbě speciálním typem světla (nikoli slunečním). Existují 2 hlavní typy fototerapie, přičemž u obou metod je cílem vystavit pokožku vašeho dítěte co největšímu množství světla. Jsou jimi:

  • Konvenční fototerapie, kde je vaše dítě položeno pod halogenové světlo se zakrytýma očima.
  • Fibreoptická fototerapie, kde vaše miminko leží na dece, která obsahuje fibreoptické kabely. Světlo prochází fibreoptickými kabely a svítí na dětská záda.

Ať už má novorozenec fyziologickou žloutenku nebo vyžaduje intenzivnější léčbu, je důležité, aby se dobře stravoval. Když se vaše miminko dobře nají, může mu to pomoci rozpohybovat střeva a zajistit, aby jím byl bilirubin vylučován. Z tohoto důvodu může váš lékař doporučit doplňkové krmení nad běžný rámec kojení.

Zdroje: mamaaja.cz, babyonline.cz, nhs.uk