Koronavirus testuje partnery, manžele i rodinu jako takovou

Koronavirus testuje partnery, manžele i rodinu jako takovou

Drobná kulička s ostny nám obrátila život naruby. Skoro nic z toho, na co jsme byli zvyklí, nezůstalo stejné jako dřív. Kromě zdravotní a finanční roviny našich životů, zasáhla opatření proti nákaze i do našich vztahů. Údajně každý druhý vztah se teď rozpadne, protože lidé nezvládají tak těsné soužití. Lze se tomu ale ubránit.

Ptáte se, jak zařídit, aby tento smutný scénář nepotkal i váš vztah? Ráda vám pomůžu tohle období nejen přežít, ale dokonce využít – jak pro partnerský vztah, tak pro sebe i rodinu jako celek. Nejběžnější úskalí vztahů v současné situaci souvisí s omezeným prostorem, ve kterém lidé musí trávit čas společně. Dostávají se kvůli němu na povrch skryté konflikty a vztahové problémy. Rodinné napětí eskaluje a ovlivňuje intimitu mezi partnery. Naštěstí i v karanténě je možnost využít spolupráce přes skype, e-mail či chat na messengeru.

Jak se popasovat s omezeným prostorem

Zdroj: PxHere Photography

Zůstali jste zavření doma a v takovou chvíli je velmi důležité jak pro partnery, tak pro celou rodinu, aby měl každý svůj prostor, ať už fyzický nebo aspoň virtuální. Pokud se nemáte kde zavřít o samotě, zkuste třeba cedulku na stole před sebou s nápisem „jsem ve svém prostoru“ a nebo pokud děti neumí číst, domluvit se, že červené tričko znamená, že jste teď sami a obracet se mají na druhého rodiče.

Aspoň hodinu denně potřebujeme pouze sami pro sebe. Mnoho lidí si tohle nedokáže dopřát nebo zařídit ani v běžném provozu mimo nouzový stav. Přitom jde o velmi důležitou věc pro zdravou psychiku i vztahy.

 

Zdroj: https://pxhere.com/en/photo/831943

Intimita a děti

Velké zkoušce je nyní podrobena vaše intimita s partnerem. Víc než kdy dřív, si můžete připadat pouze jako rodiče a ne jako muž a žena.

Tady je tip, který jedné mé klientce pomohl zachránit manželství.

Její děti (syn 4 a dcera 2,5 roku) chtěli stále spát v posteli s rodiči a nepomohlo žádné vysvětlování, prosby, příkazy. Poté, co jsem jí poradila, aby dětem vysvětlila, že maminka s tatínkem mají svoje království a oni zase své v pokojíčku, nastala zázračná změna. Společně vyrobili obrázek na dveře s královstvím dětí a rodičů a od té doby děti samy chtěly být ve svém království. Intimita rodičů zase nabrala na obrátkách.

Kostlivce ve skříni má každý

Je opravdu velkou výzvou, potkat se se svými stinnými stránkami a nevyřešenými tématy, která ve vztahu už byla. Díky společnému téměř neustálému pobytu doma, je jisté, že dříve či později tihle kostlivci ze skříně vykouknou a začnou vás strašit.

Říkáte si možná, že tohle jsou právě ty hřebíčky do rakve vztahu. Že teď to půjde už jen pomalu a jistě do kytek. Mám ale dobrou zprávu – právě tyto chvíle jsou naopak jedinečnou příležitostí, jak se s kostlivci vypořádat jednou pro vždy. Nebo je aspoň zpacifikovat, umírnit jejich vyhrocené projevy. Proč? Protože čím hlasitěji kostlivec volá, tím snáze se nám s ním pracuje. V takovou chvíli je investice do pomoci někoho, s kým na to nebudete sami, něčím, co se vyplatí nejen ihned, ale i do budoucna.

 

Zdroj: https://pxhere.com/en/photo/1216646

Když se hroutí náš vnitřní svět

Naše ustálené návyky v rámci dne a týdne nám pomáhají držet jinak křehký vnitřní svět zdravý a pohromadě. Nemůžeme nyní do fitka, kina, restaurace, na bazén – kamkoliv jsme byli zvyklí chodit, ať už sami nebo společně s přáteli. Máme home office a nebo pracovat vůbec nemůžeme.

V takovou chvíli se dny slévají v jeden celek. I když máme více času, produktivita klesá.

Aby si člověk udržel zdravou mysl a vnitřní pocit vlastní hodnoty, je důležité mít určité záchytné body v rámci dne a následně i týdne. Tak lze tohoto stavu využít pro vytvoření úplně nového modelu fungování.

Udělat z karantény ráj na zemi vám bohužel nemůžu pomoci. Ale pomocí vytvoření záchytných bodů a společného přehodnocení vaší situace, můžeme mnohdy zabránit i zhroucení.

Navíc to, co se nyní naučíte, můžete použít i pro svůj další život.