Jak více stmelit rodinu? Vsaďte na společně trávený čas a hry

Jak více stmelit rodinu? Vsaďte na společně trávený čas a hry


V dnešní hektické době je umění najít si klidný společný čas v kruhu rodiny. Obvykle ho dnešní lidé tráví v supermarketech při nákupech, odvozu dětí ráno do školy nebo v lepším případě víkendovém obědě nebo večeři. Obvykle se nám totiž rodina rozprchne za denními povinnostmi. Jak ji opět stmelit?

Škola dítě zaměstná na většinu dne, a ve chvílích volna jsme vždy po ruce, abychom je zásobovali různými kroužky a aktivitami obvykle mimo domov. Větší děti se rozprchnou za svými kamarády, a vy si marně lámete hlavu, kam se poděly ty společné chvíle?

Zajisti správný rozvoj dítěte například nějakým zájmovým kroužkem je jistě správně. Někteří rodiče na své děti ovšem tlačí, a ty pak tráví volné chvíle mimo domov, tedy mimo rodinu. Velké děti se zase těžko odtrhávají od kamarádů, mobilu nebo počítače. Kroužky i kamarádi sice pomáhají rozvinout sociální vazby, ale strádá tím rodina. Jak to tedy napravit?

Víkendové výlety

Rodinné výlety jsou jednou z rodinných aktivit, která utužuje rodinu nejvíce, ať už vyrazíte všichni jen do parku, nebo na celodenní výlet na hrad. V létě se výlety pořádají jednoduše, v zimě nám to kazí špatné počasí. Také v zimě se ale dají vymyslet smysluplné výlety například do muzeí. Dokonce můžete jet na jeden den na hory, pokud vám finanční situace nedovoluje vyrazit třeba na celý týden.

Během výletu děti poznávají svět okolo sebe. Mnohdy vidí věci, které dosud nespatřily, i když pro vás je to „jen“ další pěkný výhled nebo „jen“ další kopec. Každý takový zážitek se jim zapisuje do hlavy a mohou si ho pamatovat až do konce života. Během cest navíc své dítě lépe poznáte a užijete si spoustu zábavy.

Zájmové kroužky ano, ale ne každý den

Jak jsme již řekli, zájmové kroužky a sporty jsou důležité, avšak čeho je moc, toho je příliš. Nenuťte své dítě každý den navštěvovat kroužek nebo chodit na trénink. Tím se připravujete o společně strávený čas a dítěti kroužek stejně nic nedá, pokud tam bude chodit jen z povinnosti. Doporučujeme proto tyto aktivity podporovat, ale v rozumném množství, tedy například dvakrát týdně.

Hry a puzzle

No a co se společně nabitým časem? Výlety jsou skvělé, ale mnohdy nám počasí nepřeje, takže si musíme najít aktivitu doma. Pro malé i velké děti jsou ideální společenské deskové hry nebo puzzle. Můžete hrát společně karty, menší děti budou nadšené zase z pexesa. Zkrátka pořiďte zásobu her na sychravé dny, do kterých se může zapojit celá rodina!