38. týden těhotenství: důležité orgány dítěte plně dozrály

0
38. týden těhotenství: důležité orgány dítěte plně dozrály
Shutterstock

V 38. týdnu těhotenství všechny důležité orgány miminka dokončily svůj vývoj, pomalu se začíná utvářet jeho první stolice a dítě dosahuje velikosti vodního melounu. Přestože už co nevidět porodíte, můžete ještě trochu přibrat na váze podobně jako vaše dítě. Váš lékař vám při pravidelné prohlídce nejspíš napoví, za jak dlouho můžete rodit. Vy byste se však měly naučit rozpoznat příznaky začínajícího porodu.

Vývoj miminka v 38. týdnu těhotenství

V 38. týdnu (38 tt) těhotenství jsou všechny orgánové skupiny miminka téměř plně funkční. Vaše dítě polyká plodovou vodu, z níž se některé části hromadí ve střevech, kde se spolu s dalšími vylučovanými buňkami, žlučí a odpadními produkty promění v první produkt střev, tedy mekonium. Díky tomu bude miminko po porodu připraveno na první výměnu plenky.

Většina ostatních změn v tomto týdnu je sice velmi nepatrná, ale důležitá. Plíce dítěte stále produkují čím dál více povrchově aktivní látky, tzv. sufaktantu, která brání tomu, aby se vzduchové vaky v plicích navzájem slepily, jakmile začne dýchat. Pohlavní orgány v 38. tt také plně dozrály. U holčiček došlo k překrytí malých stydkých pysků velkými a u chlapců byl dokončen úplný sestup obou varlat.

Mozek spolu s nervovým systémem také dolaďují svůj vývoj. Díky tomu se vaše ratolest dokáže vypořádat se všemi stimulacemi, které ji čekají, jakmile přijde na svět. Postupně odpadávají poslední zbytky lanuga, tedy chmýří, které pokrývalo tělíčko miminka.

38. týden těhotenství: pohyby, váha a velikost

Vaše miminko už pomalu dosahuje velikosti, se kterou se narodí. Stále pokračuje v ukládání tukových zásob, díky čemuž vypadá hezky baculatě. Také pokožka získala přirozený růžový odstín. V 38. týdnu těhotenství váha miminka činí v průměru 3 kilogramy a na délku měří asi 49 centimetrů. Znamená to, že je nyní velké přibližně jako vodní meloun.

Vaše dítě stále roste a zaplňuje prostor dělohy. To ale neznamená, že by se měla snížit frekvence jeho pohybů a kopů. Pokud byste měly pocit, že se dítě nepohybuje tolik, jako jste byly doposud zvyklé, nebo pokud se pohyby změnily, neprodleně se poraďte se svou porodní asistentkou nebo lékařem. Změna pohybů vašeho dítěte může být známkou toho, že potřebuje pomoc.

Co čeká maminky v těhotenství 38. týden?

Věřte tomu, nebo ne, ale v 38. týdnu těhotenství stále ještě můžete přibírat na váze. Pokud jste měly normální index tělesné hmotnosti (BMI) před těhotenstvím, je pravděpodobné, že během třetího trimestru budete přibírat kolem 200 gramů týdně. Ženy trpící obezitou by ovšem měly přibírat o něco méně.

Vaše stále rostoucí břicho vám v tuto chvíli může bránit nejen v dobrém spánku, ale téměř při jakémkoli pohybu. Naštěstí už zbývají do konce těhotenství pouhé 2 týdny. Tedy pokud nebudete přenášet. Placenta je nyní široká asi 17-18 cm a může vážit až 1 kg, přičemž zpracovává přibližně 12 litrů krve za hodinu.

Vaše prsa nejspíš už začínají produkovat mlezivo neboli kolostrum, což je speciální mateřské mléko velmi bohaté na živiny. Pokud si tedy všimnete mokrých či žlutých skvrn v podprsence, není důvod se znepokojovat. V případě potřeby si pořiďte absorpční vložky do podprsenky. Ty se vám budou pravděpodobně stejně hodit, až se vaše dítě narodí a budete kojit.

Obtíže v 38. týdnu těhotenství

Ať už se váš porod blíží, či nikoli, stále vás mohou sužovat některé příznaky, s nimiž se nastávající matky potýkají, jako jsou například:

  • Pálení žáhy, nevolnost a poruchy trávení
  • Zácpa či průjem
  • Změny nálady
  • Prosakující prsa
  • Tlak v oblasti pánve
  • Mírné bolesti zad
  • Časté močení
  • Otoky, zejména nohou a kotníků
  • Zvýšený vaginální výtok (zabraňující možné infekci)

38. týden těhotenství: porod

Jak poznáte, zda se blíží porod? Vzhledem k tomu, že nyní docházíte každý týden na pravidelné kontroly, váš lékař vám může napovědět, zda se blíží porod před plánovaným termínem podle velikosti děložního čípku.

Některé ženy v tuto chvíli nemusí mít čípek rozšířený ještě vůbec, zatímco u jiných může být rozšířený na jeden nebo dva centimetry. Pokud děložní čípek dosáhne 4 centimetrů, znamená to, že porod začíná. Jaké další příznaky napoví začínající porod?

Většina těhotných, zejména prvorodiček, zažívá alespoň jeden falešný poplach. Takže se netrapte tím, pokud se do nemocnice dostavíte s přesvědčením, že rodíte, a oni vás pošlou zpět domů. Nakonec je lepší přijet dříve než později. V 38. týdnu těhotenství poslíčci přicházejí poměrně často a někdy mohou být tyto kontrakce natolik nepříjemné, že si je prostě můžete splést s porodem.

Tip pro budoucí maminky: Pokud se objeví některé z příznaků začínajícího porodu, nemusí to ještě znamenat, že budete rodit už za několik minut. Právě proto je dobré vědět, kdy je čas vyrazit do porodnice. Je však nutno také zmínit, že někdy může dojít k tzv. překotnému porodu, což je situace, kdy rodící žena nemusí ani stihnout dojet do porodnice poté, co se dostaví první kontrakce.

I když jsou nejdůležitější orgány vašeho dítěte (srdce, plíce a mozek) plně vyvinuté, stále rostou. Takže pokud nedojde ke komplikacím, je nejlepší se nesnažit přivolávat dřívější porod, dokud nebude dítě samo zcela připraveno vyjít ven.

Na co se v 38. týdnu těhotenství připravit?

První dny po porodu mohou být pro novopečené maminky náročné, a tak je dobré si připravit co nejvíce věcí dopředu. Mezi ně patří i vaření. Nejspíš nebudete v prvních dnech po porodu mít moc času ani energie vařit, proto jistě neuškodí připravit si některá jídla dopředu a dát je do mrazáku.

Pokud jste si ještě nepřipravily tašku do porodnice, nyní už je nejvyšší čas. Stejně tak už byste měly mít v autě připravenou autosedačku.

Nejspíš už co nevidět porodíte, což znamená, že možná chvilku potrvá, než budete fyzicky a psychicky opět připravené sejít se s vašimi kamarádkami u kávy nebo čaje. Využijte proto této příležitosti a udělejte si kromě příprav na porod čas i na své přátele a popovídejte si s nimi.

Zdroje: healthline.com, babyonline.cz, nutriklub.cz, pampers.cz