29. týden těhotenství: kosti miminka se zpevňují a pokožka se vyhlazuje

0
29. týden těhotenství: kosti miminka se zpevňují a pokožka se vyhlazuje
Shutterstock

V 29. týdnu těhotenství vaše dítě pokračuje v přibývání na váze s narůstajícím tukem a svalovou hmotou. Zároveň se i jeho drobné kosti stávají pevnějšími. Mezitím se můžete cítit extra unavené a váš lékař vám může doporučit, abyste zvýšily příjem vápníku.

29. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

Tento týden (29 tt) jste těhotná necelých sedm měsíců. Mějte však na paměti, že většina lékařů sleduje těhotenství podle týdne, nikoli měsíce. Je to proto, že těhotenství typicky trvá 40 týdnů, což je o něco více než devět měsíců.

Těhotenství 29. týden: jak se vyvíjí miminko?

Od tohoto týdne začíná miminko především růst a nabírat na síle. Na délku nyní měří kolem 37 až 39 centimetrů a váží zhruba 1200 gramů. Připravte se na to, že se od 29. týdne těhotenství váha ještě zdvojnásobí a před porodem může být až trojnásobná. Abyste si dokázaly lépe představit, jak je miminko v tuto chvíli velké, můžete ho přirovnat k menší dýni.

Kosti sílí, pokožka je hladší

Hlavní růst kostí dítěte nastává na začátku druhého trimestru. Během třetího trimestru ale dítě zvýší příjem vápníku, jak se budou jeho kosti stávat tvrdšími a silnějšími. Jak se pod povrchem kůže ukládá více tuku, jeho vrásčitá pokožka se vyhlazuje. Zatímco se u miminka dříve hromadil pouze hnědý tuk především k regulaci tělesné teploty, nyní se ukládá i bílý tuk, který poslouží jako zdroj energie.

Připravte se na údery lokty a koleny

Vzhledem k tomu, že miminko rychle roste, jeho obytný prostor ve vašem bříšku se pomalu, ale jistě zmenšuje. Díky tomu budete většinou pociťovat údery loktů a kolen. Kromě toho budou energičtější a méně předvídatelné než dříve, protože vaše dítě je silnější a vzrušeně reaguje na nejrůznější podněty, jako je váš pohyb, okolní zvuky, světlo a cukr, který jste jedly před půl hodinou.

To znamená, že nyní je vhodná doba začít počítat kopy jednou nebo dvakrát denně, v závislosti na tom, co vám lékař doporučí. Navíc je to i dobrý důvod, proč si dopřát více odpočinku.

Co čeká v 29. týdnu těhotenství maminku?

Možná se začínáte cítit lehce podrážděné pokaždé, když vám lidé řeknou, abyste si užívaly spánek, dokud můžete, protože to s rostoucím břichem není moc snadné. Ve třetím trimestru těhotenství bývá většina vašich obtíží způsobena pokračujícím růstem dělohy.

Pokud dítě tlačí proti vašemu močovému měchýři, pak budete většinu noci trávit běháním na toaletu. Navíc vás mohou trápit křeče v nohou, což kvalitě spánku také příliš nepřidá. A k tomu všemu se zdá, že děti mají v oblibě být nejvíce aktivní právě ve chvíli, kdy chcete odpočívat.

Pozor na změnu rovnováhy

Nejspíš se začínáte cítit při pohybu nekoordinovaně. Chvíli totiž trvá, než si zvyknete na rostoucí břicho a měnící se těžiště rovnováhy. Pokud náhodnou spadnete, nepropadejte panice, máte spoustu „polstrování“, které by mělo miminko ochránit, ale dejte co nejdříve vědět své porodní asistentce nebo lékaři.

Dále se můžete více zadýchávat v případě, že vaše rostoucí dítě tlačí proti vašim plicím. Vaše tělo se pomalu začíná připravovat na porod, tudíž můžete čas od času pociťovat Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčky. Pokud nejsou příliš intenzivní, neměly by vás nijak znepokojovat.

Co doporučujeme nastávajícím maminkám?

Zdravá a vyvážená strava bohatá na vitaminy je důležitá po celou dobu těhotenství. Právě teď se ale přibližně 250 miligramů vápníku z vaší stravy ukládá přímo do vyvíjejících se kostí vašeho dítěte. To bude pokračovat i po celý zbytek těhotenství.

Dítě také potřebuje vápník, aby mu pomohlo s rozvojem zubů, srdce, nervů a svalů. Je tedy potřeba dbát na stravu bohatou na vápník. Pokud jej nepřijmete v dostatečném množství, dítě si ho začne brát z vašich tkání. Jaké potraviny jsou bohaté na vápník?

 • Luštěniny (fazole, čočka)
 • Listová a brukvovitá zelenina (kadeřávek, brokolice, růžičková kapusta, květák, mrkev, batáta)
 • Semínka (konopná, sezamová, chia)
 • Ořechy (především mandle)
 • Některé ovoce (pomeranče, fíky)
 • Mléko a jogurty
 • Sójové produkty

29. týden těhotenství: předčasný porod

Dítě narozené ve 29. týdnu je stále velmi předčasné, ale má již vysokou šanci na přežití, pokud mu bude poskytnuta lékařská péče v porodnici. Míra přežití u dětí narozených v tomto období je mezi 80 a 90 %.

Novorozenec v necelých 7 měsících přesto může vykazovat mnoho komplikací, protože jeho orgány nejsou ještě úplně vyvinuté. Jsou také mnohem menší než děti, které se narodily v řádném termínu. U miminka narozeného ve 29. týdnu se mohou vyskytnou jak komplikace krátkodobé, tak dlouhodobé zdravotní problémy. Těmi mohou být například:

 • Neschopnost udržet tělesnou teplotu
 • Krátkodobé i dlouhodobé problémy s dýcháním
 • Anémie nebo nízký počet červených krvinek
 • Problémy s trávením potravin
 • Nezralý nervový systém, který může mít za následek záchvaty
 • Infekce způsobené slabým imunitním systémem

Zdroje: zdravi.euro.cz, babyonline.cz, verywellfamily.com