28. týden těhotenství: miminko se otáčí do polohy na porod

0
28. týden těhotenství: miminko se otáčí do polohy na porod
Shutterstock

Gratulujeme ke vstupu do 3. trimestru těhotenství. Od nynějška začnete výrazněji přibírat na váze, vaše rostoucí miminko možná začne utlačovat některé vaše orgány a kromě klesající energie můžete mít obtíže se pohodlně uvelebit. Dobrou zprávou je, že už se můžete pomalu začít připravovat na příchod vaší ratolesti. Vaše miminko se pomalu otáčí hlavičkou směrem dolu, jeho smyslové orgány jsou v 28. týdnu těhotenství plně vyvinuty a jeho mozek se začíná výrazně zvětšovat.

28. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

28. týdnem těhotenství ukončujete 7. měsíc těhotenství a vstupujete do 3. trimestru. Připravte se tedy na to, že v příštím měsíci nejspíš přiberete dalších 6 až 7 kilogramů. Během těchto následujících týdnů se pravděpodobně začnete cítit trochu nepohodlněji a unaveněji.

Povzbudit vás však může myšlenka, že za pouhých 12 týdnů už budete v náručí držet své miminko. Rychlým řešením mnoha nepříjemných pocitů ve třetím trimestru je zvednutí nohou nahoru. Pokud ale pociťujete bolesti nebo se něčeho obáváte, neváhejte se obrátit na vašeho lékaře.

Tip na tento týden

Připravte se na neočekávané. I když jste už možná sepsaly váš porodní plán a máte představu o tom, jak bude váš porod probíhat, velmi málo porodů jde přesně podle plánu. Znalost příznaků předčasného porodu a porodních kontrakcí může pomoci zmírnit některé úzkosti s ním spojené.

28. týden (28 tt) těhotenství: vývoj miminka

Vaše dítě bude nyní střídat období spánku a období aktivity, což pravděpodobně poznáte díky jeho pohybům. Možná jste si všimly, že se tyto pohyby začínají projevovat v pravidelných vzorcích. Mějte se tedy na pozoru, a kdyby se výrazně změnily nebo přestaly, vyhledejte lékaře.

Kromě toho, že už vaše miminko umí otevírat a zavírat oči, jeho duhovky jsou nyní plné pigmentu. I kdybyste ale nyní mohly vidět barvu jeho kukadel, nemáte jistotu, že taková zůstane, protože oči dítěte se mohou měnit až do věku 1 roku.

Smysly jsou již plně rozvinuté

Mozek vašeho dítěte získává miliardy nových nervových buněk. Jeho smysly sluchu, čichu a dotyku jsou rozvinuté a funkční. Během třetího trimestru mozek ztrojnásobuje svou velikost a vytváří hluboké spletité rýhy, které poskytují další povrch, aniž by zabíraly více místa v lebce.

Během tohoto trimestru se kolem jeho nervů začíná tvořit ochranný obal myelinu, což je proces, který bude pokračovat ještě rok po narození dítěte.

28. týden těhotenství: poloha plodu

Vaše dítě se v tuto chvíli uvelebuje do správné polohy pro příchod na svět, což znamená, že jeho hlava směřuje dolů k nejbližšímu východu vašeho těla.

28. týden těhotenství: váha plodu

V tomto týdnu těhotenství (28 tt) váha dítěte dosahuje asi 1 kg a miminko je zhruba stejně velké jako lilek. Měří tedy kolem 38 centimetrů a začíná ve vašem lůně zabírat více místa. S tím, jak týdny ubíhají, se můžete začít cítit trochu neohrabaně.

Těhotenství 28. týden: co se děje s maminkou?

Vaše bříško je nyní oproti předcházejícímu měsíci přibližně o 4 centimetry větší, což se může projevit výraznějším utlačováním některých orgánů, včetně spodní části hrudního koše. Může se tedy stát, že budete občas hůře popadat dech. U některých  nastávajících maminek v této době navíc dochází k vyklenutí pupíku.

Vaše záda jsou nyní pod větším tlakem, a to díky váze navíc, kterou nyní nosíte. Pokud déle stojíte či chodíte, můžete pociťovat mírnou bolest ve spodní části zad. Může pro vás také být těžší a těžší se pohodlně uvelebit, ať už se snažíte spát, sedět v práci nebo odpočívat na gauči.

Bolest ischias změnou polohy miminka

Když se miminko dostane do polohy pro porod, jeho hlava a vaše zvětšující se děloha mohou spočívat na sedacím nervu ve spodní části páteře. Pokud k tomu dojde, můžete cítit vystřelující bolest, brnění nebo necitlivost, které začínají v hýždích. Tomuto nervu se říká ischias. Bolest ischias může být občas docela intenzivní. Ačkoliv někdy přejde, pokud vaše dítě změní polohu, jindy může přetrvávat, dokud neporodíte.

Syndrom neklidných nohou

Dostáváte, zejména večer, nekontrolovatelné nutkání hýbat nohama? Nebo vás snad trápí pocit brnění? Může se jednat o syndrom neklidných nohou. V těhotenství je docela běžný a obvykle udeří, když odpočíváte nebo ležíte v posteli. Zpravidla tyto pocity odezní nejpozději po porodu vašeho miminka.

Otékání končetin a preeklampsie

Vaše kotníky, chodidla a obličej mohou o něco více otékat, zvláště pokud je venku horko. To je pravděpodobně způsobeno zadržováním vody, ale pro všechny případy se nechte zkontrolovat, zda se u vás neprojevila preeklampsie. To je stav, kdy se můžete cítit naprosto dobře, ale pak se váš krevní tlak velmi rychle zvýší, což může ohrozit zdraví vaše i dítěte.

Náš tip: Pokud vám pohyb činí čím dál větší potíže kvůli rostoucímu břichu, vyzkoušejte například plavání. Kromě toho, že plavání v těhotenství prospívá vašemu krevnímu oběhu, zlepšuje váš svalový tonus a zvyšuje vaši vytrvalost (skvělé jako příprava na porod). Může vám také poskytnout více energie a pomoci vám lépe usnout.

Zdroje: babycenter.com, parents.com, zdravi.euro.cz