25. týden těhotenství: miminko vnímá vůně

0
25. týden těhotenství: miminko vnímá vůně
Shutterstock

Ve 25. týdnu těhotenství se rozvíjejí krevní cévy miminka, díky kterým se začíná pokožka zabarvovat do růžova, vyvíjejí se plíce a také nos, který umožňuje děťátku začít vnímat vůně z plodové vody. Nastávající maminky možná nyní začne obtěžovat syndrom neklidných nohou, který je může rušit ze spánku stejně jako rostoucí bříško.

25. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

25. týden (25tt) těhotenství je stále součástí 6. měsíce. Ten potrvá ale už jen dva týdny, než vstoupíte do další fáze těhotenství, a to nejen do 7. měsíce, ale zároveň i do 3. trimestru. Měsíce těhotenství jsou však nepřesným údajem a na rozdíl od týdnů těhotenství pro termín porodu nejsou směrodatné.

Jak se vyvíjí miminko?

Kůže miminka se v této fázi těhotenství konečně začíná zbarvovat do růžova, protože se pod kůží tvoří malé krevní cévy zvané kapiláry, které se plní krví. Později v tomto týdnu se krevní cévy vyvinou také v plicích vašeho miminka, díky čemuž jsou zase o krok blíže k plné zralosti a také k tomu, aby se děťátko po porodu poprvé nadechlo čerstvého vzduchu.

Přestože plíce již začínají produkovat povrchově aktivní látku zvanou surfaktant, která jim pomůže s vdechováním kyslíku po narození miminka, stále nejsou dostatečně vyvinuté na to, aby dokázaly posílat kyslík do krevního oběhu a při výdechu uvolňovaly oxid uhličitý.

Plíce dítěte ovšem nejsou jediným orgánem, který se připravuje na nasávání vzduchu. Nosní dírky a nos vašeho dítěte začínají tento týden také fungovat. To umožňuje vašemu malému začít cvičit dýchání touto cestou. V tuto chvíli tedy vdechuje ústy i nosem plodovou vodu. Díky tomu už je také schopné začít kromě chutí vnímat i některé vůně plodové vody.

Jestli si dobře vzpomínáte, v prvních týdnech těhotenství vytvářela červené krvinky miminka játra. Kolem 21. týdne těhotenství tuto roli postupně začala přebírat kostní dřeň a ta je nyní hlavním zdrojem tvorby červených krvinek v těle vaší ratolesti.

25. týden těhotenství: pohyby a váha miminka

V tomto týdnu těhotenství vaše dítě stále roste a přibírá na váze. Děťátko je nyní velké asi jako menší květák, váží zhruba 700 gramů a měří přibližně 35 centimetrů. Díky tomu jsou dětské pohyby a kopance stále silnější a pravděpodobně znatelnější. Miminko může reagovat na váš hlas, hudbu nebo jakékoli jiné podněty, které ho mohou vyrušit z jeho klidu.

Co čeká v těhotenství 25. týden maminky?

Vaše dítě už nyní zabírá hodně místa ve vašem břiše. Jak se vaše tělo této váze přizpůsobuje, můžete se občas cítit nepohodlně a trošku neohrabaně. Druhý trimestr je pro ženy často nejpříjemnějším obdobím těhotenství, nicméně vaše hladina energie může začít postupně klesat s blížícím se třetím trimestrem a rostoucím bříškem.

V této fázi těhotenství vás může začít obtěžovat tzv. syndrom neklidných nohou (RLS), který ve vás vyvolává nutkání neustále hýbat nohama, abyste zmírnily pocity podobné brnění. Tento symptom se objevuje zejména tehdy, když odpočíváte nebo spíte, a některé ženy ho mohou pociťovat také v pažích nebo stehnech.

Přesná příčina RSL nebyla prozatím odhalena, ale hlavními mechanismy, které mohou přispět k jeho rozvoji během těhotenství, jsou hormonální změny, stejně jako nedostatek železa a folátu. Dobrou zprávou je, že tyto nepříjemné pocity zpravidla odezní asi 4 týdny po porodu. Jaké další těhotenské příznaky se mohou tento týden projevit?

  • Hustší vlasy: hormonální změny během těhotenství brání normálnímu vypadávání vlasů. Toto období si užijte, neboť tyto vlasy pravděpodobně vypadnou po porodu. Padání vlasů po porodu bohužel postihuje většinu novopečených maminek.
  • Syndrom karpálního tunelu: hormonální výkyvy, zadržování tekutin se sklonem k otokům, nervová přecitlivělost a kolísání hladiny cukru v krvi mohou způsobit příznaky syndromu karpálního tunelu, jako je dočasná necitlivost nebo mravenčení rukou. Příznaky jsou obvykle mírné a nejsou důvodem k obavám.
  • Hemoroidy: vaše rostoucí bříško vyvíjí tlak na vaše pánevní žíly, což může způsobit hemoroidy. Často jejich vzniku napomáhá také zácpa.
  • Pálení žáhy nebo zažívací potíže: dítě vyvíjí tlak na váš trávicí trakt, což může vytlačovat kyselinu do jícnu.
  • Nadýmání: v těhotenství hormonální změny zpomalí vaše trávení. To může způsobit hromadění plynu, což vede k nadýmání břicha a také zácpě.

25. týden těhotenství: velikost břicha

Ve 25. týdnu těhotenství dosáhla vaše děloha velikosti přibližně fotbalového míče. Během druhého a třetího trimestru je zdravé přibírat až půl kilogramu týdně. Mnoho žen se začne v této době více zavodňovat. Dokud přibíráte přiměřené množství na váze a nedochází k náhlým a výrazným otokům, které mohou naznačovat zdravotní problém, jsou tyto výkyvy normální.

Tipy pro budoucí maminky

Jak se pomalu blížíte ke konci druhého trimestru, je dobré promluvit si se svým partnerem nebo jinou blízkou osobou o tom, jak pojedete do nemocnice, až přijde čas. Přemýšlejte o tom, jak se tam dostanete. Už byste také měly promyslet, v jaké nemocnici budete rodit, pokud jste to ještě neudělaly. Některé nemocnice vyžadují registraci jen pár týdnu před vaším termínem, ale jiné vyžadují dřívější rezervace.

tomto článku se můžete dočíst, kdy se registrovat do nemocnice a kdy je nejvyšší čas jet do porodnice. Přestože máte ještě nejspíš dostatek času, nezapomínejte, že věci se mohou dít rychleji, než očekáváte, takže když budete mít připravený plán, pomůže vám být připravené na to, co dělat, když například začnete předčasně rodit.

Zdroj: whattoexpect.com, babyweb.cz, babyonline.cz, flo.health.com, nutriklub.cz

avatar