25. týden těhotenství: miminko se zakulacuje a rozpozná váš hlas

0
25. týden těhotenství: miminko se zakulacuje a rozpozná váš hlas

V 25. týdnu těhotenství začíná vaše malé miminko vypadat krásně baculatě. Každý den přibírá tuk, což pomáhá vyhladit vrásky na pokožce. Stejně jako vaše ratolest, i vy se ale s blížícím se třetím trimestrem začínáte více zakulacovat, což může způsobovat větší pocity nepohodlí a pokles energie. To se nejspíš podepíše i na všem spánku, který teď kromě narůstajícího břicha mohou rušit také noční můry.

25. týden těhotenství, jaký je to měsíc?

V 25. týdnu jste těhotná přibližně 6 měsíců, začínáte tedy 7. měsíc a blíží se konec druhého trimestru. V těhotenství vám ještě zbývá spousta času, ale možná je ta správná doba přihlásit se do předporodních kurzů. Zvážit můžete také těhotenskou jógu, abyste své tělo a mysl lépe připravila na poslední etapu těhotenství.

Vaše dítě teď zabírá dost místa ve střední části břicha. Jak se vaše tělo přizpůsobuje, můžete se cítit trochu nepohodlně. Druhý trimestr bývá pro ženy často pohodlnější než první měsíce těhotenství, nicméně hladina vaší energie může klesat, jakmile se blížíte třetímu trimestru.

Zároveň je naprosto běžné, že se vám v této době začnou zdát živé sny a noční můry. To je v souvislosti s blížícím se porodem zcela přirozené a není potřeba se zneklidňovat.

25 týden: velikost břicha a tělesné změny

Jak dítě roste, vy samozřejmě také. Vaše tělo přibere na váze, aby podpořilo vaše vyvíjející se dítě. V tomto okamžiku těhotenství možná zjistíte, že se vám kvůli narůstajícímu břichu zhoršuje spánek. Velikost dělohy v této době odpovídá zhruba fotbalovému míči, přičemž v průměru má kolem 25 cm. To může vést k utlačování některých orgánů a pocitům nepohodlí.

V tomto týdnu si můžete všimnout vnějších změn na těle, jako je ztmavnutí bradavek, zvětšení strií, skvrny tmavší kůže na obličeji nebo ochlupení, které se táhne již od pupíku. Pokud jste zahájila těhotenství s normální hmotností, můžete ve druhém a třetím trimestru přibírat půl kilogramu týdně.

 Tělesné příznaky, které se mohou objevit kolem 25 tt

  • Křeče v nohou
  • Pálení žáhy
  • Svědivá vyrážka
  • Bušení srdce
  • Tmavnutí bradavek
  • Nateklé kotníky
  • Pigmentace pokožky
  • Nadýmání
  • Potíže se spaním

25. týden těhotenství: pohyby miminka mohou být znatelné

Zatímco mnoho těhotných žen už možná několik týdnů pociťuje kopání, prvorodičky si je často uvědomují později. Proto je velmi pravděpodobné, že si jich v tomto týdnu konečně všimnete. Můžete také začít pociťovat poslíčky (Braxton-Hicksovy), kterými se vaše tělo pomalu začíná připravovat na porod.

Náš tip: Pokud ještě nemáte vybrané jméno pro vaše miminko, možná by vás mohl inspirovat náš seznam dívčích jmen nebo jmen pro chlapce.

Vývoj miminka v 25. týdnu (25 tt) těhotenství

Tento týden vaše dítě začíná být baculatější, jelikož se mu ukládají tukové podkožní zásoby, které mu pomohou zůstat v teple, jakmile přijde na svět. Větší množství tuku způsobí, že bude dětská pokožka méně vrásčitá a méně průsvitná. Navíc se kůže stává růžovější, jelikož se právě vytvořily drobné krevní cévy.

V této době je většina důležitých orgánů vyvinutých a nadále se vyvíjejí plíce, mozek a trávicí soustava. Miminku se rozevírají nosní dírky, dorůstají ušní lalůčky a v dásních jsou již patrné pupeny, ze kterých později vyrostou zuby. Další zajímavou novinkou v tomto týdnu je to, že vaše ratolest již dokáže vyplazovat jazyk.

25. týden těhotenství: váha a velikost miminka

V 25. týdnu těhotenství je dítě dlouhé více než 22,4 centimetru, a to od temene hlavy po spodní část hýždí, což je známé také jako délka hřbetu. Výška dítěte je asi 30 – 33 cm od temene hlavy po patu. Tento týden dítě váží okolo 750 gramů. Velikostí můžeme vaše miminko přirovnat ke květáku.

Čas začít na miminko mluvit a pouštět mu hudbu

V 25. týdnu těhotenství dochází k členění mozkové kůry, což miminku umožňuje začít zpracovávat složitější vjemy. Vaše dítě tedy nyní nejen poslouchá, ale i rozpozná zvuk vašeho hlasu. Zajímá vás, zda byste měly pouštět vašemu miminku hudbu?

Existují určité důkazy o tom, že děti dokáží rozpoznat jednoduché melodie, které pravidelně slyší, když jsou v děloze. Nasadit sluchátka na břicho však není nutné, naopak se to spíše nedoporučuje, jelikož velký hluk může děťátku spíše uškodit.

Těhotenství 25. týden: co vás čeká?

S velkou pravděpodobností v tomto týdnu podstoupíte test na gestační diabetes (těhotenskou cukrovku), který se provádí mezi 24. a 28. týdnem. Smyslem tohoto testu je gestační diabetes vyloučit.

Pokud vám je těhotenská cukrovka diagnostikována, lékaři vám poskytnou informace o sledování hladiny cukru v krvi po zbytek těhotenství a doporučí speciální dietu.

Zvažte těhotenské kurzy

Nyní je skvělý čas zvážit těhotenské kurzy. Tyto kurzy vám poskytnou veškeré informace o porodu, a vy se na něj tak můžete začít psychicky i fyzicky připravovat. Váš partner nebo jiná osoba, která s vámi bude při porodu, by se měla zúčastnit také. Oba se dozvíte jak o možnostech potlačení bolesti při porodu, tak o porodních technikách.

Zdroje: nutriklub.cz, babyweb.cz, babycenter.com, zdravi.euro.cz

avatar