24. týden těhotenství: test na těhotenskou cukrovku

0
24. týden těhotenství: test na těhotenskou cukrovku
Shutterstock

V 24. týdnu těhotenství se v plicích miminka začíná utvářet aktivní látka, která umožní dítěti vdechovat kyslík. Zatím je jí však ještě málo a plíce nejsou dostatečně zralé, aby miminko dokázalo samo dýchat. Šance na přežití při předčasném porodu se ovšem stále zvyšují. Vaše rostoucí bříško může začít způsobovat, že budou vaše pohyby méně koordinované, a připravit se můžete na vyšetření těhotenské cukrovky.

24. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

24. týden těhotenství (24 tt) znamená, že se již 3. týdnem nacházíte v 6. měsíci. Do začátku dalšího měsíce vám zbývají ještě dva týdny, neboť 7. měsíc začíná počátkem 27. týdne těhotenství. Nezapomínejte ale, že těhotenství se počítá po týdnech a měsíce jsou spíše jen orientačním údajem.

Jak se vyvíjí miminko?

Miminko rozpoznává jednotlivé zvuky a reaguje na váš hlas kopáním a jinými pohyby. Tedy pokud zrovna nespí. Váš potomek nyní prospí přibližně 16 až 20 hodin denně, podobně jako novorozenci v prvních týdnech života. Ve 24. týdnu těhotenství jsou pohyby miminka zase o něco znatelnější, jak roste a děloha mu je čím dál těsnější.

24. týden (24 tt) těhotenství se oční víčka oddělila, začínají získávat svůj konečný tvar a dětský obličej tak dostává svoji finální podobu, kterou uvidíte po jeho narození. Duhovka se již zbarvuje a miminko může již lehce otevírat oči. Vnitřní ucho, které ovládá rovnováhu těla, je již vyvinuté. Nervový systém pokračuje ve vývoji a mozek dítěte se stává čím dál složitějším.

Zatímco si děťátko cvičí dýchání polykáním a vdechováním plodové vody, na plicích se utvářejí buňky, které produkují povrchově aktivní látku, jež vystýlá vzduchové vaky (plicní sklípky) v plicích a umožňuje tak miminku po narození dýchat.

Zatím je této láky málo a plíce ještě nejsou zralé, proto děti předčasně narozené v tomto týdnu mají potíže s dýcháním. Miminka narozená v 24. týdnu těhotenství sice už mají celkem vysoké šance na přežití (asi 1:4), ale stále jsou považována za velmi předčasná a hrozí jim mnoho zdravotních problémů.

24. týden těhotenství: velikost plodu a váha

Vaše miminko nyní prochází obdobím rychlého růstu a každý týden přibírá kolem 100 gramů. Část této váhy tvoří tuková tkáň, která pomáhá dítěti udržovat tělesnou teplotu a vyhlazovat prozatím vrásčitou pokožku. V současné době měří asi 28 až 32 centimetrů, jeho váha je zhruba 600 gramů a je velké jako kukuřice.

Co se děje s maminkou v těhotenství 24. týden?

Jak vaše břicho roste, mění se postupně vaše rovnováha, a vy se tak můžete začít cítit trochu neobratné. Na spodní části dělohy nyní můžete naměřit 4 až 5 centimetrů a očekávat můžete za 24. týden těhotenství váhový přírůstek půl kilogramu.

Tento váhový přírůstek se možná už nyní začne projevovat bolestmi v podbřišku, v kříži a dokonce i v tříslech a na vnitřních stranách stehen, což může vést k tomu, že budete chodit s nohama šíře od sebe. Nadbytečná kila totiž mohou způsobit uvolnění vazů v oblasti pánevního pletence.

Kromě bříška vám už také rostou prsa, proto byste neměly zapomínat na výměnu vaší staré podprsenky za novou, která vám bude pohodlná. Některým ženám se na konci těhotenství prsa zvětší až dvojnásobně, takže se připravte, že novou podprsenku možná budete muset pořizovat hned několikrát. Příznaky, které mohou v tomto týdnu přetrvávat nebo se teprve projeví, jsou:

Tento týden nebo jeden z příštích vás nejspíš čeká test na těhotenskou cukrovku. Zpravidla se tento screening provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Toto vyšetření je pro většinu nastávajících maminek jedno z méně příjemných, jelikož vyžaduje zůstat bez jídla minimálně 8 hodin před odběrem krve.

Tipy pro nastávající maminky

Protože se vaše bříško neúprosně zvětšuje, může vám začít pomalu bránit v klidném spánku. Zvážit můžete koupi těhotenského polštáře, který vám zajistí větší pohodlí. Možná vám ale nedají spát myšlenky na porod a zařizování věcí pro miminko. V takovém případě zkuste do vaší rutiny před spaním zařadit relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace, jemné cvičení nebo čtení příjemné knížky, která vám nezpůsobí noční můry.

Protože se nacházíte již v druhé polovině těhotenství, je možná nejvyšší čas začít se rozhlížet po dětskému lékaři, ke kterému budete se svým miminkem chodit, jakmile se narodí.

Při rozhodování o výběru pediatra je dobré ověřit si služby, které nabízí, nicméně hlavním kritériem by měla být vzdálenost od vašeho bydliště, abyste to k němu v případě nutnosti neměly daleko z domova.

Zdroje: monperi.cz, babyonline.cz, babyweb.cz, parents.com