23. týden těhotenství: miminko pozná váš hlas

0
23. týden těhotenství: miminko pozná váš hlas
Shutterstock

23. týden těhotenství je pro mnoho nastávajících maminek zlomový hned z několika důvodů. Nejen, že se nyní prudce zvyšují šance na přežití miminka při předčasném porodu, ale také už rozpoznává váš hlas a dokáže na něj reagovat svými pohyby. V této fázi tak můžete začít pociťovat větší spojení s vaším potomkem.

23. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

Ve 23. týdnu se již druhým týdnem nacházíte v 6. měsíci těhotenství, po kterém už zbývají pouhé 3 měsíce do porodu. Proto o sobě také dává miminko čím dál více vědět. Šestý měsíc těhotenství začíná v 22. týdnu a končí 26. týdnem těhotenství.

Jak se vyvíjí miminko?

23. týden (23 tt) těhotenství se zpevňují dětské ušní kůstky, čímž se zdokonaluje sluch miminka. Dokáže tak od této chvíle rozlišovat různé zvuky a hlasy a může poznat i ten váš. Můžete už tedy na vaši ratolest začít pravidelně mluvit, zpívat nebo jí pouštět vaši oblíbenou hudbu. Možná zjistíte, že na vás také začíná reagovat svými pohyby.

Děťátko polyká plodovou vodu a část jí vdechuje, což mu napomáhá ve vývoji plic. Může ale také způsobit škytavku, která se u něj projeví trhavými pohyby, které samy můžete pocítit. Tento týden je zlomový, protože se výrazně zvyšují šance miminka na přežití při předčasném porodu. Stále je však velmi předčasné a vyžadovalo by důkladnou lékařskou péči.

Jeho pokožka zesiluje a zabarvuje se pigmentem, ale zatím přes ni stále prosvítají kosti a orgány. Je také mírně vrásčitá, neboť roste rychleji než tuk. Ve střevech se utváří mekonium (smolka), které bude tvořit první stolici vaší ratolesti. Ta mívá zpravidla tmavě zelenou až černou barvu. 23. týden těhotenství je váha miminka přibližně 500 gramů a měří 28 až 30 centimetrů. Je tedy velké asi jako mango.

23. týden těhotenství: pohyby miminka

V tomto období si můžete povšimnout jemných kopanců dítěte a opakujících se trhavých pohybů, zejména když začne škytat. S přibývajícími týdny bude aktivita vašeho miminka narůstat a bude čím dál znatelnější. Postupem těhotenství se naučíte vzorce pohybů, které je dobré sledovat, abyste rozpoznaly, kdyby bylo něco v nepořádku. Spousta dětí mívá v oblibě být aktivnější koncem dne, v době, kdy zrovna odpočíváte nebo kdy jíte.

Těhotenství 23. týden: co čeká maminky?

V této fázi těhotenství už nejspíš znatelněji přibíráte na váze a vaše bříško výrazně roste. Pokud tedy doposud bylo malé, nyní se to pravděpodobně změní. Můžete si také všimnout, že vám mírně natékají kotníky, zejména koncem dne, poté co jste dlouho stály. Bývá to způsobeno zadržováním tekutin ve vašem těle.

Kromě hemoroidů a zácpy vás mohou obtěžovat také křečové žíly na nohou i v oblasti rodidel. Předcházet jim můžete například nošením kompresních punčoch a pravidelným pohybem, který zlepší váš krevní oběh. Nezapomínejte ani na pohodlnou obuv a dostatek odpočinku, kdy si dáte nohy výše, než je váš pas.

Od minulého týdne se u vás mohou objevovat nebolestivé stahy dělohy neboli poslíčci, které můžete a nemusíte vnímat. Prozatím jsou spíše nepatrné, ale s postupujícím těhotenstvím mohou být častější a intenzivnější. Nikdy by však neměly způsobovat silnou bolest.

23. týden těhotenství: břicho

Vaše bříško rychle roste, aby zde byl dostatek prostoru pro vašeho vyvíjejícího se potomka. Většina žen v této fázi těhotenství přibírá zhruba 4,5 kilogramu. Velikost břicha je u každé ženy jiná, jelikož každá je jinak vzrostlá, nicméně od stydké kosti po pupík můžete nyní naměřit kolem 21 až 25 centimetrů.

Cestování v 23. týdnu těhotenství

Jelikož se nacházíte v 2. trimestru těhotenství, což bývá pro většinu žen nejpříjemnější částí období, kdy čekají miminko, možná zvažujete, že vyrazíte na výlet nebo dovolenou. Létaní v této fázi těhotenství je považováno za bezpečné (pokud lékař neurčí jinak), ale je dobré si ověřit, zda do zemí, kam plánujete cestovat, nepotřebujete nějaké očkování, které se v těhotenství nedoporučuje.

Cestujete-li autem, nezapomeňte si zapnout pás správným způsobem, To znamená, že by spodní část pásu měla být umístěna pod vaším břichem, nikoli přes něj. Ramenní pás je tedy nad vrcholem břicha, mezi prsy, a spodní až pod ním. Připoutané byste měly být, ať už řídíte nebo ne, a to na předním i zadním sedadle.

Zdroje: babyonline.cz, peri.cz, monperi.cz, gynem.cz, maminka.cz