Pozitivní test na streptokoka má až 20 procent těhotných. Jaké komplikace hrozí plodu?

0

Streptokok je bakterie, jejíž některé rody jsou poměrně běžnou součástí zažívacího traktu člověka. Během těhotenství se navíc objevují i v pochvě ženy, a to až u 20 procent případů. Ale zatímco rodičce většinou nezpůsobují žádné subjektivní potíže, novorozence mohou ohrozit vážným infekčním onemocněním. To může v některých případech končit i smrtí.

Některé druhy streptokoků jsou přirozenou součástí kůže a sliznic, jiné mohou způsobovat celou řadu nepříjemných problémů, a to hlavně v okamžiku, kdy dojde k jejich přemnožení. Stejné je to i v případě streptokoka rodu agalactiae, který se poměrně běžně nachází v trávicím ústrojí, ale někdy bývá přítomný i v pochvě ženy.

Ačkoli o jeho přítomnosti rodička zpravidla ani neví, protože ji bakterie nemusí způsobovat žádné potíže, měla by se její přítomnost pečlivě hlídat, a to hlavně ke konci těhotenství. Během porodu totiž může infikovat dítě, kterému hrozí vážné komplikace v podobě zápalu plic, zánětu mozkových blan nebo sepse. V krajních případech i smrt z otravy krve či vyčerpání organismu.

Vyšetření na přítomnost streptokoka

Aby se komplikacím v podobě infekce novorozence předešlo, provádí se kolem 36. týdne vyšetření na přítomnost streptokoka, a to na základě odběru kultivací z pochvy. Gynekolog během vyšetření provede štětičkou stěr z poševní stěny a pošle jej na mikrobiologický rozbor s tím, že výsledek bude žena znát zhruba do tří dnů. V případě, že se streptokok v pochvě v těhotenství potvrdí, je výsledek testu považován za pozitivní.

Pokud je stěr prováděn na začátku těhotenství a vyjde jako negativní, měl by ho gynekolog znovu zopakovat zhruba ve 36. týdnu. V opačném případě, tedy když je z počátku těhotenství přítomnost bakterie potvrzena, se k léčbě obvykle nepřistupuje. Jak už zaznělo výše, streptokok ženě zpravidla žádné obtíže nezpůsobuje. Jiná situace nastává v momentě, kdy je významné riziko předčasného porodu.

Rizika streptokokové infekce

Největší riziko nákazy streptokokovou infekcí představuje samotný porod, kdy může být plod bakterií kolonizován během průchodu porodními cestami. Následně je dítě ohroženo streptokokovou infekcí, která může být buď časná, tedy několik hodin po porodu, nebo pozdní s inkubační dobou v řádech dnů.  Bakterie pak u novorozence způsobuje:

V nejtěžších případech dochází k sepsi (otravě krve) nebo vyčerpání organismu a následné smrti. Je však nutné podotknout, že ačkoli je streptokok zjištěn přibližně u 20 % těhotných žen, k nákaze novorozence dochází zhruba u 3 až 5 případů z 1000. Pokud se během porodu navíc dodrží hygienická opatření a budou se během něj podávat antibiotika přímo do žíly matky, je pravděpodobnost infekce dítěte s vážnými následky jen minimální.

Pravděpodobnost nákazy zvyšuje:

  • Předčasný porod
  • Horečka během porodu
  • Delší odtok plodové vody (přes 18 hodin)
  • Potvrzení přítomnosti streptokoka také v moči
  • Nakažení dítěte při minulém porodu

Ve vzácných případech může být dítě streptokokem nakaženo už během těhotenství, a to v momentě, kdy se u ženy jeho přítomnost projeví zánětem dělohy, pupečníku a plodových obalů. V takovém případě se však vždy podávají antibiotika.

Opatření při porodu

Ženám s pozitivním GBS či SAG (přítomností streptokoka) se během porodu podává antibiotikum v infúzi, čímž dojde k minimalizaci rizik nákazy novorozence. Podání antibiotik by však mělo být zahájeno včas, a to minimálně tři hodiny před porodem, aby se přes placentu dostalo až do krevního oběhu plodu. Díky tomuto postupu se u novorozence vytvoří profylaktická (ochranná) hladina antibiotik, díky které je plod chráněný před nákazou.

V případě, že těhotné odteče plodová voda navzdory tomu, že nemá pravidelné kontrakce, podává se jí antibiotikum ihned po příjezdu do porodnice. Léky se během porodu většinou podávají pouze v jedné dávce. Pokud se ale jedná o případ předčasného odtoku plodové vody či dlouhotrvajícího porodu, podávají se antibiotika v přesně určeném množství až po porodu.

Příznaky infekce po porodu

Až 90 % streptokokových infekcí se u novorozenců vyskytne během prvních 6 dnů života. Během této doby je proto nutné děti bedlivě pozorovat a všímat si příznaku infekce, mezi které patří:

  • Chrčení
  • Letargie
  • Podrážděnost
  • Špatné krmení
  • Velmi vysoká nebo velmi nízká teplota
  • Nízký krevní tlak
  • Nízká hladina cukru v krvi
  • Vysoká nebo nízká srdeční frekvence
  • Zrychlené nebo zpomalené dýchání
  • Namodralá barva kůže