Potničky u dětí vznikají při zapaření pokožky. Co na ně pomáhá?

0
Potničky u dětí vznikají při zapaření pokožky. Co na ně pomáhá?
Shutterstock

Potničky představují poměrně neškodný typ kožní vyrážky, která postihuje především novorozence. Typickým projevem jsou drobné puchýřky naplněné tekutinou, kterým předchází zarudlé skvrny na těle. Vyrážka je však neinfekční a zpravidla vymizí v rozmezí dvou až tří dnů. Jak potničky poznat a léčit?

Potničky u miminek

Potničky jsou v podstatě červené puchýřky, které se objevují na těle miminka v důsledku zapaření pokožky. Nejčastěji postihují novorozence, protože ještě nemají dostatečně vyvinuté potní žlázy a termoregulaci.

Tento typ vyrážky se objevuje především na obličeji a v oblasti plenky. Není však infekční a velmi rychle se hojí. Od nemocí projevujících se vyrážkou navíc potničky rozpoznáte podle toho, že je nedoprovází horečka ani jiné příznaky nachlazení.

Jak vypadají potničky u dětí?

Dětské potničky se běžně projevují zarudnutím pokožky, která nejprve vypadá jako skvrna a  následně se promění v drobné puchýřky. Tyto puchýřky obsahují čirou tekutinu a typicky se objevují na obličeji a v záhybech pokožky na krku, hrudníku, rukách, nohách a v oblasti plenky.

Potničky u novorozence mohou způsobit, že je neklidný a budí se ze spaní, neboť pro něj může být tento typ kožní vyrážky nepříjemný. Naštěstí se zpravidla rychle hojí a nedoprovázejí ji jiné obtíže, jako je například horečka. To odlišuje potničky od nemocí, které se projevují vyrážkou. Podle jakých příznaků tedy potničky poznáte?

  • Zarudlá pokožka
  • Červené puchýřky o velikosti 1-3 mm
  • Puchýřky jsou naplněné vodou (nikoli hnisem)
  • Mohou být svědivé a způsobit podráždění
  • Puchýřky po 2 dnech prasknou
  • Po prasknutí se puchýřky odlupují a vysychají

Potničky, nebo alergie?

Jelikož potničky bývají častější v letních měsících, může se stát, že je zaměníte za alergii na sluníčko. Zatímco potničky vznikají v důsledku tepla, alergii způsobují přímé sluneční paprsky.

Puchýřky, které jsou projevem alergie, ovšem nejsou naplněné vodou a neslupují se. Stejně jako potničky ale během pár dní vymizí. Pro oba typy vyrážek však platí pravidlo, že by podrážděná pokožka neměla být nadále vystavována přímému slunci.

Proč novorozenecké potničky vznikají?

Potničky můžete zaznamenat zejména na místech, kde se miminko nejvíce potí a pokožka nemůže volně dýchat. Těmito místy jsou zejména záhyby pokožky, přičemž nejčastěji bývají postižené tváře a pokožka pod plenkou. Termoregulace a potní kanálky novorozence totiž nejsou plně vyvinuty jako u větších dětí.

Namísto odpařování z těla se tedy pot zachycuje pod kůží a způsobuje vyrážku. Nejčastěji jsou děti k potničkám náchylné v letních dnech, kdy je počasí horké a vlhké. Těsné nebo příliš teplé oblečení potničkám také neprospívá a někdy může být příčinou obtíží i používání nevhodných hygienických přípravků či zanedbání hygieny.

Potničky u větších dětí

Přestože jsou potničky typické pro malé děti, mohou se výjimečně objevit i u starších dětí a dokonce i u dospělých. K tomu dochází například při zapaření pokožky v důsledku dlouhého cestování, jízdy na kole v horkém počasí, při delším sportu a podobně.

Pokud je navíc dítě oblečeno více vrstvami, než vyžaduje aktuální teplota, nebo nosí oblečení z neprodyšného materiálu, přes který kůže nemůže dýchat, potničky mohou být rázem na světě.

Co na potničky u miminka?

Potničky představují poměrně neškodný kožní problém, který nevyžaduje návštěvu lékaře. Protože obvykle vymizí do 3 dnů, postačí domácí léčba. Lékaři doporučují postiženou oblast pokožky omývat vlažnou vodou s heřmánkem, případně také odvarem z řepíku lékařského nebo dubové kůry.

Po opláchnutí byste měly kůži jemně osušit a následně vetřít čistý avirilový zásyp, který neobsahuje příměs azulenu. Zásyp můžete nanést tak, že si jej nejprve nasypete na dlaň a poté jej vetřete do kůže.

Po ošetření se pokožka snadno rychle vysuší, proto je vhodné ji dále hydratovat zvláčňujícím přípravkem určeným pro děti. K léčbě můžete využít také mast na potničky, jako je:

  • Sudokrem
  • Bepanthen
  • Jiná mast obsahující zinek

Možné komplikace

Přestože se potničky u kojence rychle a poměrně snadno hojí, je během této doby velmi důležité dbát na důslednou hygienu, aby se do rány nedostala infekce. Pokud by k tomu došlo, puchýřky by začaly hnisat a mnohem hůře by se hojily.

Léčba by se tím komplikovala a dítěti by mohly na postižených místech zůstat puchýřky. V případě, že potničky během několika dnů nevymizí, nebo se zanítí, měly byste vyhledat lékaře.

Jak potničkám předcházet?

Abyste předcházely nepříjemné vyrážce vašeho miminka v důsledku pocení, můžete učinit několik jednoduchých kroků, které vám v tom pomohou. Mezi ně patří:

  • Snažte se dítě nevystavovat pobytu v horkém a vlhkém prostředí
  • Dávejte mu oblečení, které je vzdušné a umožňuje pokožce dýchat (např. bavlněné)
  • Nedávejte mu více vrstev oblečení, pokud je teplo
  • Zkuste nepoužívat igelitové podložky do postýlek
  • Dbejte na hygienu, pečlivě omývejte zapařená místa (stačí vodou)
  • Miminko často přebalujte, a pokud je to možné, zkuste ho nechávat občas bez plenky, aby pokožka mohla dýchat
  • Udržujte doma stálou teplotu (maximálně 24 stupňů)
  • Pravidelně doma větrejte

Zdroje: babyonline.cz, benu.cz, mojezdravi.cz, motherclub.cz, ordinace.cz